Równowaga i harmonia we wnętrzu sypialni jest tak ważna, jak w żadnym innym pomieszczeniu. Zwłaszcza w chłodne zimowe miesiące, kiedy to właśnie w domu spędzamy najwięcej czasu, wygrzewając się i odpoczywając. Dlaczego warto zaplanować zimową aranżację sypialni? I o czym należy pamiętać podczas tworzenia przytulnego miejsca odpoczynku? Oto 6 zasad zimowego feng shui w sypialni!
#1 Miękkie i puszyste tkaniny
Celem zasad feng shui jest wprowadzenie i zachowanie harmonii we wnętrzu domu. Ściślej mówiąc, chińska filozofia polega na zapewnieniu swobodnego przepływu życiowej energii. Jednym z elementów, który go warunkuje jest aranżacja przestrzeni, odzwierciedlająca to, jak żyjemy. Ze względu na niższe temperatury znacznie więcej czasu spędzamy w zaciszu domu, w których chronimy się przed zimnem i odpoczywamy. Dlatego właśnie w naszej sypialni powinien zapanować przyjemny i przytulny nastrój. Jak go osiągnąć? Otaczajmy się miękkimi, puszystymi, „ciepłymi” tkaninami, które pozwolą nam się odprężyć i poczuć bezpiecznie. Dzięki temu wystrój sypialni będzie zgodny z naszym „zimowym” stylem życia.
#2 Łóżko bez „przeszłości”
Najważniejszym elementem sypialni jest oczywiście łóżko. Zgodnie z zasadami feng shui nie powinniśmy wstawiać do niej mebli, które nie są nowe. Dlaczego? Według chińskiej filozofii magazynują one energię, która zaburza wewnętrzną równowagę. Choć odziedziczone po przodkach antyki są przepiękne i mają wartość sentymentalną, nie powinny zagościć w naszej sypialni. Zadbajmy o to, by łóżko było nowe. Wybierając posłanie zwróćmy uwagę na to, aby jego rama była wykonana z naturalnych materiałów. Co więcej, pamiętajmy również o stonowanych kolorach tkanin tapicerskich, które korzystnie wpływają na poczucie harmonii. Inna zasada feng shui wskazuje, że posłanie powinno znajdować się możliwie najwyżej nad ziemią. Dlatego wybierajmy wysokie materace, których konstrukcja składa sią z trzech warstw pianek: termoelastycznej, wysokoelastycznej oraz lateksowej. W ten sposób nie tylko wpłyniemy na swój komfort i harmonię, ale uzyskamy również „puszyste” posłanie, idealne do przyjemnego odpoczynku w trakcie mroźnych nocy.
#3 Opływowe kształty i wysokie wezgłowie
Kolejną kluczową zasadą feng shui, którą warto kierować się w trakcie poszukiwań nowego łóżka, to wybór mebli z zaokrąglonymi krawędziami. Opływowe kształty wpływają na nas wyciszająco i ułatwiają przepływ energii w pomieszczeniu. Co więcej, zaokrąglone krawędzie idealnie wpiszą się w zimową, przytulną aranżację sypialni. Będą tworzyły idealne połączenie z miękkimi tkaninami oraz tapicerkami łóżek. Ważne jest również wezgłowie posłania – im wyższe, tym lepsze: – Wysoki zagłówek nie tylko wpływa na walory estetyczne łóżka, ale co ważniejsze, dopełnia filozofię dobrego snu. Dlaczego? Ze względu na to, że „działa” wyciszająco. Oczywiście gabaryty wezgłowia powinny być proporcjonalne do wymiarów posłania, jednak w dużych sypialniach zdecydowanie najbardziej efektowny okaże się zagłówek o wysokości 106, a nawet 120 cm. Pamiętajmy również o tym, że regularne przeszycia wezgłowia i stylowe piki spotęgują, tak potrzebne w sypialni, poczucie błogiego spokoju i harmonii – podpowiada Artur Wasążnik, ekspert marki Comforteo.
#4 Ustawienie mebli
Zasady feng shui są bezwzględne, kiedy przechodzimy do kwestii umiejscowienia łóżka w sypialni. Posłanie nie powinno być usytuowane na linii okno-drzwi, ponieważ zaburza to przepływ energii. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy spać zwróceni nogami w stronę drzwi. Ustawy łóżko wezgłowiem do ściany, pozostawiając po obu jego stronach tyle samo miejsca, aby każdy z wypoczywających miał taki sam dostęp do posłania. Pamiętajmy również o tym, by nie urządzać sypialni bezpośrednio nad garażem lub inną sypialnią. Unikajmy umieszczania posłań we wnękach – to nie jest dobre miejsce do snu. Chińska filozofia jednoznacznie wskazuje, że wędrująca energia powinna opływać łóżko z trzech stron, pamiętajmy o tym rozplanowując ustawienie mebli.
#5 „Sezonowe” rośliny i zdjęcia
Wielbiciele roślin powinni pamiętać o umiarze, ponieważ zbyt wiele kwiatów sprawi, że spokój w sypialni zostanie zakłócony. Jednak nie rezygnujmy z nich całkowicie, ponieważ korzystnie wpływają na nasze samopoczucie i przyjemny nastrój całej aranżacji. Zimą warto wykorzystać sezonowe rośliny, np. gałązki świerka lub sosny, ułożone w harmonijną kompozycję, czy też stroik. Dekoracja z całą pewnością będzie pasowała do naturalnych materiałów i tkanin, które znajdą się w sypialni. Kolejną ważną kwestią są plakaty przedstawiające ludzi oraz zdjęcia bliskich. Nie powinny stać bezpośrednio przy łóżku, ponieważ, według zasad feng shui, w trakcie snu możemy czuć się obserwowani, a to oczywiście zaburzy nasz wewnętrzny spokój i odpoczynek.
#6 Nastrojowe światło
Ostatnim elementem harmonijnej, zimowej sypialni jest nastrojowe i subtelne światło. Postawmy na lampki nocne z abażurami wykonanymi z tkanin w stonowanych kolorach. Drugim wariantem – zgodnym z chińską filozofią przepływu energii – są lampy z kloszami z „mlecznego” szkła. Pamiętajmy również, by unikać wieszania oświetlenia bezpośrednio nad łóżkiem, ponieważ w ten sposób negatywnie wpłyniemy na swój wewnętrzny spokój i komfortowy, regenerujący sen.
Average Rating