Kukurydza i otrzymywane z niej produkty, np. kasza i mąka, mogą pojawić się w diecie dziecka już od momentu rozszerzania diety. W tym czasie dzieci odkrywają nowe smaki, zapachy oraz konsystencje, dzięki czemu ćwiczą motorykę małą oraz rozwijają mowę. Zdaniem Magdaleny Czyryndy-Koledy, ekspertki kampanii „Kukurydza – źródło zdrowia, energii i smaku”, przetwory kukurydziane wpisują się
w obowiązujące zalecenia żywieniowe i mogą ułatwić rodzicom proces rozszerzania diety, jak również wzbogacania jej w późniejszym okresie rozwoju. Specjalistka ds. żywienia omawia zalety niektórych z nich.
Na przekąskę – chrupki kukurydziane
Chrupki kukurydziane otrzymywane są z mąki kukurydzianej i wody. Na rynku dostępne są jednak takie, których skład znacząco wykracza poza powyższe dwa składniki. Przy zakupie produktu kierujmy się jak najprostszą recepturą. – Chrupki „saute” będą źródłem witaminy A, odgrywającej ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku, a przede wszystkim w odbieraniu bodźców wzrokowych przebiegających
w siatkówce oka, witamin z grupy B, które sprzyjają prawidłowej pracy układu nerwowego, a także składników mineralnych: fosforu, wapnia i żelaza. Chrupki smakowe natomiast, o większej zawartości sodu
i cukrów prostych, mogą powodować napady głodu powstałe na skutek częstszych skoków glukozy we krwi, dlatego dzieci powinny ich unikać – mówi Magdalena Czyrynda-Koleda.
Chrupki z kukurydzy to wygodna przekąska na spacerze czy podczas zabawy na zewnątrz. Są też lekkostrawne, dlatego mogą być spożywane przez dzieci borykające się z problemami ze strony przewodu pokarmowego. Ponadto ich owalny lub podłużny kształt sprawia, że wspierają u najmłodszych naukę chwytania
i samodzielnego jedzenia, a krucha tekstura wspomaga rozwijanie umiejętności gryzienia.
Płatki kukurydziane zamiast czekoladowych
Płatki kukurydziane to produkt atrakcyjny smakowo dla najmłodszych konsumentów, ale również uniwersalny w kuchni: z powodzeniem zastępuje tradycyjną panierkę z jajka i bułki w kotletach mięsnych lub warzywnych. Pokruszone płatki kukurydziane, dodatkowo wymieszane z rozdrobnionymi otrębami bądź orzechami, podnoszą wartość odżywczą dania, jak też ułatwiają jedzenie warzyw, np. w postaci kotletów kalafiorowych. W codziennej diecie płatki mogą być źródłem błonnika pokarmowego, który usprawnia pracę przewodu pokarmowego, zapobiegając zaparciom. – By w pełni skorzystać z zalet płatków kukurydzianych, wybierajmy te produkowane z pełnych ziaren, o krótkim składzie, wolnym od sztucznych barwników, chemicznych konserwantów, cukru i innych substancji słodzących (np. syropu glukozowo-fruktozowego), podnoszących wartość energetyczną końcowego produktu oraz jego indeks glikemiczny. Takie płatki będą też znacznie mniej kaloryczne – przekonuje ekspertka.
Płatki kukurydziane to dobra alternatywa dla słodkich i bardziej kalorycznych kulek czekoladowych i płatków smakowych serwowanych na śniadanie. W duecie z płatkami gryczanymi albo orkiszowymi pełnoziarnistymi, z dodatkiem orzechów niesolonych i owoców, np. malin, truskawek, śliwek, będą się świetnie komponować z jogurtem naturalnym. Taka przekąska zapobiegnie nagłym skokom glukozy we krwi, zapewniając tym samym lepszą koncentrację i skupienie naszego dziecka.
Domowy popcorn zamiast słonych przekąsek
Przygotowany w domu popcorn może zastąpić wysoko przetworzone i słone przekąski, po które sięgają zwłaszcza starsze dzieci i nastolatki. Znajdująca się w nich duża ilość tłuszczów trans przyczynia się do rozwoju nadwagi, otyłości i chorób ze strony układu krążenia w późniejszym wieku. – Tymczasem do przygotowania popcornu, który świetnie sprawdza się podczas domowych seansów filmowych czy imprezy urodzinowej, potrzebujemy jedynie surowych ziaren kukurydzy i oleju rzepakowego oraz, choć niekoniecznie, szczególnie gdy mówimy o diecie dziecka, odrobiny soli. Mała miseczka słonych chipsów dostarcza około 320 kcal, zaś popcornu przygotowanego w domu – tylko nieco powyżej 100 kcal. W porównaniu z chipsami prażona kukurydza cechuje się także niższą gęstością energetyczną, co oznacza, że szybciej czujemy się nasyceni po zjedzeniu miseczki domowego popcornu niż słonej i tłustej przekąski. Jeśli jednak nie przygotowujemy popcornu własnej roboty, wybierajmy w sklepie ten z krótkim składem – wyjaśnia dietetyczka.
Prażona kukurydza, oprócz błonnika pokarmowego, zawiera witaminę A, witaminy z grupy B, wspierającą odporność witaminę C oraz witaminę E o silnej mocy przeciwutleniającej. Nie brakuje w niej również selenu, potasu, miedzi i fosforu. – Pamiętajmy, że wysoka temperatura, której poddawane są ziarna kukurydzy podczas prażenia, może powodować obniżenie poziomu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, np. witaminy E i A. Dlatego warto zadbać o odpowiednią ilość oleju roślinnego, który wpłynie na zwiększenie przyswajalności wspomnianych witamin – dodaje Magdalena Czyrynda-Koleda.
Average Rating