Jak stymulować rozwój motoryczny u rocznego dziecka?
Czas czytania:1 min

Jak stymulować rozwój motoryczny u rocznego dziecka?

0 0

Na prawidłowy rozwój dzieci składa się wiele elementów, w tym postępy ruchowe. Chociaż zdobywanie kolejnych umiejętności odbywa się samoistnie, rodzice mogą podjąć działania stymulujące prawidłowy przebieg tych procesów. Sprawdź, jak możesz wspomóc rozwój swojej pociechy.

Zdolność poruszania się jest ściśle związana z przyjmowaniem stabilnej postawy pionowej, która wykształca się w pierwszym roku życia niemowlęcia. Motoryczny rozwój dzieci zależy przede wszystkim od prawidłowej budowy układu ruchu oraz odpowiedniego funkcjonowania układu nerwowego, jednak niemałe znaczenie mają również czynniki genetyczne.

Rozwój dzieci przebiega indywidualnie

Rozwój motoryczny rocznego dziecka ma bezpośredni związek z umiejętnością chodzenia. Chociaż powszechnie uważa się, że stawianie pierwszych kroków powinno odbyć się między 9. a 14. miesiącem życia, wiele zależy od momentu osiągnięcia poprzednich postępów ruchowych. Warto bowiem mieć świadomość, że chodzenie wiąże się z siedzeniem, pełzaniem, raczkowaniem i staniem. Wszystkie te etapy zachodzą stopniowo i stanowią przygotowanie do samodzielnego chodzenia.

Stymulowanie rozwoju motorycznego przez zabawę

Chociaż każdy maluch nabywa nowych umiejętności we własnym tempie, warto podjąć działania stymulujące prawidłowy rozwój dzieci. Nie chodzi jednak o to, aby na siłę przyspieszać etap stawania czy chodzenia – cały proces może się odbywać w formie bezpiecznej i akceptowanej przez niemowlę zabawy.

  • Zachęcanie do stawiania pierwszych kroków

Pierwsze kroki stawiane są najczęściej z podpórką: maluch przytrzymuje się mebli i powoli się przemieszcza. Bardziej ostrożne dzieci można przekonać do takich „spacerów” poprzez umieszczenie w niedalekiej odległości ulubionej zabawki. To również dobry sposób na zachęcenie niemowlaka do stawiania pierwszych w pełni samodzielnych kroków.

  • Wykorzystanie pchacza

Specjaliści nie polecają do stymulowania rozwoju motorycznego klasycznych chodzików dla niemowląt, inaczej jest jednak w przypadku pchaczy. Specjalna konstrukcja takiej zabawki sprawia, że maluszek stawia pierwsze kroki niemal samodzielnie. Trzymając się rączki pchacza, zapewnia sobie jednak większą stabilność, co zmniejsza ryzyko upadku.

  • Zbuduj tunel

Konstrukcję można zbudować z przedmiotów codziennego użytku, np. krzeseł, kartonów czy poduszek. Przechodzenie przez tunel, na końcu którego czekają rodzice, to nie tylko doskonała forma rozrywki – taka zabawa wspiera również prawidłowy rozwój zdolności motorycznych. Świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku chodzących dzieci, jak i maluchów, które opanowały do perfekcji umiejętność raczkowania.

Jeżeli rozwój motoryczny rocznego dziecka budzi Twoje wątpliwości, niezwłocznie skontaktuj się z pediatrą. Lekarz przeprowadzi wywiad i w razie konieczności skieruje do specjalisty.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post 5 kroków, by być pewnym siebie
Next post 5 jesiennych trendów według Pinteresta