Karmienie piersią – złoty standard żywienia niemowlęcia – to najlepszy sposób na wspieranie prawidłowego rozwoju dziecka, który przebiega najintensywniej w okresie 1000 pierwszych dni życia. To także wyjątkowe, intymne chwile, budujące niepowtarzalną więź pomiędzy matką a dzieckiem. Zdarza się jednak, że mama, pomimo starań, ma trudności z laktacją. Warto wówczas pamiętać, że często są to przejściowe niepowodzenia, których doświadcza wiele kobiet i które można przezwyciężyć. Dowiedz się, jak!
W pierwszych tygodniach życia dziecko po raz pierwszy przechodzi tak zwane skoki rozwojowe, przez co może domagać się karmień nawet 12 lub więcej razy na dobę. Taka sytuacja często wiąże się z trudnościami w karmieniu, co może objawiać się jako kryzys laktacyjny.
Kryzys laktacyjny pojawia się, gdy w przewodach mlecznych piersi wytwarzana jest zbyt mała ilość mleka w porównaniu do obecnych potrzeb rosnącego niemowlęcia.
Jeśli mama nie ma wystarczająco dużo pokarmu, istnieją sprawdzone sposoby na pobudzenie laktacji. Warto uzbroić się w cierpliwość i nie zaprzestawać karmienia piersią zbyt szybko.
Kryzys laktacyjny – co to takiego?
Każde niemowlę przechodzi tak zwane skoki rozwojowe – pierwszy ma miejsce po koło 14 dniach od narodzin, kolejny około 6. tygodnia życia dziecka. Są to okresy wzmożonego dojrzewania fizycznego i psychicznego. W tym czasie maluch potrzebuje dużo więcej pokarmu – często domaga się karmień nawet 12 razy na dobę lub więcej! Na temat skoków rozwojowym możesz przeczytać na www.bebiprogram.pl.
W takiej sytuacji organizm kobiety może „nie nadążać” za dynamicznie zmieniającymi się potrzebami żywieniowymi niemowlęcia. Pokarmu brakuje, a karmienie trwa bardzo długo. Stąd też określenie „kryzys laktacyjny”. Te trudności nierzadko są przyczyną niepokoju i stresu dla mamy, która może mieć wątpliwości, czy maluch otrzymuje wystarczająco dużo pokarmu i prawidłowo się rozwija. Pomimo początkowych trudności, mama nie powinna rezygnować z prób karmienia piersią – najczęściej po kilku dniach piersi przystosowują się do większego zapotrzebowania malucha na mleko, a liczba karmień z odpowiednią ilością pokarmu w ciągu dnia wraca do normy. To niezmiernie ważne, by mama nie poddawała się zbyt szybko, ponieważ kobiece mleko to najwłaściwszy pokarm dla młodego, intensywnie rozwijającego się organizmu. Zawiera wszystkie potrzebne dziecku składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach, dlatego jest nazywane złotym standardem żywienia niemowląt.
Czy wiesz, że…
…pokarm matki jest najlepszym wsparciem dla dojrzewającego układu odpornościowego?
W pierwszej dobie po przyjściu niemowlęcia na świat wraz z siarą, czyli pierwszym mlekiem mamy, dziecko otrzymuje największe stężenie przeciwciał, które chronią go przed infekcjami.
Jak radzić sobie z trudnościami?
Istnieją rozmaite sposoby na pobudzenie laktacji – najpopularniejszym z nich jest częste przystawianie dziecka do piersi (stymuluje to mechanizm wytwarzania mleka). Im częściej niemowlę jest karmione, tym więcej w piersiach powstaje pokarmu. Warto także pamiętać o prawidłowo zbilansowanej diecie i odpowiednim nawodnieniu organizmu – do produkcji mleka organizm potrzebuje wody, w związku z czym mama karmiąca powinna (zgodnie z najnowszymi zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia z 2017 roku) spożywać około 2,7 płynów dziennie, w tym zup i soków. Istotne znaczenie ma również pozytywne nastawienie matki, ponieważ wytwarzanie mleka w dużym stopniu zależy od jej emocji. Stres może hamować produkcję pokarmu, a pozytywne podejście i myśl o dziecku pobudzają organizm do wytwarzania oksytocyny – hormonu odpowiedzialnego za wypływ pokarmu z piersi.
W poprawie laktacji przydatne mogą okazać się też laktatory, służące do odciągania pokarmu po karmieniu. Dobrą metodą na pobudzenie produkcji mleka jest również zastosowanie schematu 7-5-3, polegającego na przystawianiu laktatora najpierw na 7 minut do prawej, potem do lewej piersi, a następnie – po 5 i 3 minuty do każdej z piersi. Należy także pamiętać o prawidłowej technice karmienia piersią, co istotnie wpływa to na komfort nie tylko dziecka, ale przede wszystkim – mamy. Najczęściej wybieraną przez kobiety pozycją jest klasyczna, w której mama siedzi w fotelu, stopy opierając na podłodze lub podnóżku. Dziecko jest wówczas przytulone do brzucha mamy, jego główka oparta na zgięciu łokcia, a plecy na przedramieniu mamy.
Nieoceniona pomoc i wsparcie
Karmienie piersią to wyjątkowe chwile dla mamy i dziecka, ale także często wątpliwości, trudności, pytania… Czasem wymagają one indywidualnego podejścia, dlatego warto, by mama korzystała z porad specjalistów w swoim otoczeniu – w szczególności certyfikowanego doradcy laktacyjnego, lekarza rodzinnego, ginekologa, położnej środowiskowej oraz pediatry. Ponadto, kobiety karmiące mają możliwość skorzystania z pomocy poradni laktacyjnych, mieszczących się przy szpitalach czy prywatnych gabinetach. To placówki, które powinny dysponować odpowiednią kadrą i przygotowaniem do udzielania niezbędnych porad każdej mamie karmiącej.
Average Rating