Skóra jest nie tylko największym organem, ale też narządem, który pełni wiele istotnych funkcji, w tym ochronną i termoregulacyjną. Młodzi rodzice powinni jednak pamiętać, że przez pierwsze lata życia, delikatna skóra maluszka dopiero się wykształca i nie stanowi pełnej bariery dla czynników zewnętrznych. Dopiero w czwartym roku życia staje się mniej przepuszczalna i osiąga strukturę właściwą dla skóry dojrzałej. Jest to o tyle istotne, że nieodpowiednia dieta i detergenty których używamy każdego dnia, mogą negatywnie wpłynąć na kondycję skóry maluszka. To właśnie dlatego, świeżo upieczeni rodzice powinni przykładać szczególną uwagę do pielęgnacji wrażliwej skóry swoich pociech
Delikatna skóra małych dzieci jest niezwykle podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia, dlatego, aby zapobiec ich powstawaniu, należy zapewnić jej odpowiednią ochronę. Na rynku niewiele jest serii ekologicznych kosmetyków dbających w kompleksowy sposób o skórę dzieci. Sięgając po produkt ze sklepowej półki, warto zwrócić szczególną uwagę na te, które posiadają naturalne składniki z ograniczoną ilością alergenów, szkodliwych konserwantów oraz syntetycznych substancji. Kosmetyki hipoalergiczne pozwalają na zminimalizowanie potencjału alergennego, co jest ważne zwłaszcza dla rodziców dzieci ze skłonnością do alergii i atopii. Przykładem firmy, która oferuje tego typu kosmetyki, jest MomMe – polska marka posiadająca w swoim portfolio w pełni naturalne produkty. Jeśli jednak zaobserwowaliśmy już problemy skórne u naszego maluszka, warto zastanowić się nad ich przyczyną i skutecznie im przeciwdziałać.
Gdy problemem nie są „gryzące ubranka”…
Dobór właściwych kosmetyków to nie jedyna kwestia, którą trzeba wziąć pod lupę. Możliwe, że podrażnienia na skórze spowodowane są nieodpowiednim dopasowaniem pieluszek lub ubranek, które mogę też być wykonane z nienaturalnych materiałów. Bywa też, że problemy skórne są efektem nieodpowiedniej diety: w przypadku dzieci, u których rozszerzamy dietę. Jeśli jednak, pomimo korzystania z odzieży wykonanej w 100% z naturalnych tkanin, czy też wykluczenia alergenu z diety, zmiany skórne nadal się utrzymują, warto udać się do specjalisty, który zdiagnozuje przyczynę problemu. Oto lista najpopularniejszych dolegliwości skórnych u niemowląt i małych dzieci:
Atopowe zapalenie skóry
Do głównych objawów tej choroby należą: zaczerwienienie oraz suchość skóry, które łączą się z jej swędzeniem, łuszczeniem oraz pogrubieniem. Z atopowym zapaleniem skóry borykają się często rodzice maluszków w wieku od 3 do 6 miesięcy, ponieważ to w tym okresie choroba zazwyczaj się rozwija. Na szczęście, w 40% przypadków, ustępuje z wiekiem, pod warunkiem ograniczenia lub całkowitego odstawienia alergenów. W przypadku utrzymujących się zmian, które powodują wysuszenie delikatnej skóry, warto zastosować Ziołowe masełko pielęgnacyjne MomMe. Jest ono bogate w innowacyjny Cellike i bioaktywny kompleks siedmiu ziół, które nawilżą i jednocześnie załagodzą suchą, podrażnioną skórę.
Łojotokowe zapalenie skóry
Jeżeli na skórze dziecka pojawiają się plamy rumieniowe pokryte wieloma żółtymi, tłustymi łuskami, które dodatkowo swędzą lub pieką, mamy do czynienia z łojotokowym zapaleniem skóry. Bywa, że łojotokowe zapalenie skóry przybiera formę, tzw. ciemieniuchy. Przy tego typu zmianach skórnych, warto sięgnąć po Odżywczą śmietankę do kąpieli, która stanowi ekologiczną alternatywę dla produktów na bazie parafiny i olejów mineralnych, które jedynie natłuszczają i „blokują” naturalną utratę wody z organizmu. Dzięki zawartości naturalnych olejów i wyjątkowych składników aktywnych wzbogacają skórę w witamin, antyutleniacze i działają na nią odżywczo.
Ciemieniucha
Jeśli maluszek ma 3-4 tygodnie i na jego głowie pojawiają się miękkie, żółtawe łuski, mamy do czynienia z ciemieniuchą. Gruczoły łojowe u niemowlaka działają zbyt intensywnie, dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na czystość oraz możliwość „oddychania” skóry na głowie dziecka np. poprzez zmianę czapeczki na inną, wykonaną z bardziej przewiewnego materiału. Podczas pielęgnacji należy uważać, aby podczas natłuszczania łusek, nie podrażnić wrażliwej skóry maleństwa. Pomoże w tym Magiczny olejek pielęgnacyjny, dzięki któremu można przygotować łagodzącą i regenerującą kąpiel lub odprężający masaż.
Jego bazę stanowią najwyższej jakości certyfikowane oleje: sezamowy, słonecznikowy, arbuzowy, babassu, makadamia, ze słodkich migdałów i z pestek winogron, które zapewniają szerokie spectrum działania i pozwalają zregenerować nawet najbardziej spierzchniętą, podrażnioną skórę, jednocześnie nie pozostawiając na niej tłustej warstwy.
Poparzenia słoneczne
Podczas wiosennych i letnich spacerów, delikatna skóra maluszka jest narażona na poparzenia słoneczne. Aby ich uniknąć, należy dobrze zakryć ciało maleństwa, pamiętając jednak, że skóra powinna mieć dostęp do powietrza. Ubierajmy dzieci w lekkie, przewiewne ubranka, korzystajmy z parasolki przy wózku i jeśli to możliwe, unikajmy przechadzek w pełnym słońcu, w okolicach godzin południowych. Aby uniknąć oparzeń, warto zaopatrzyć się w Ochronny parasol od słonka (SPF 50) marki MomMe, który chroni przed promieniowaniem, łagodzi powstałe już podrażnienia, ale też zapobiega powstawaniu nowych. Dzięki zawartości certyfikowanego, ekologicznego filtru mineralnego nowej generacji, zapewnia wysoką protekcję UV – odbijając promieniowanie już na powierzchni skóry a nie pochłaniając go.
Problemy skórne u dziecka mogą przybierać wiele form i być symptomem konkretnych chorób. W przypadku, kiedy zmiana skórna zaczyna w szybkim tempie pojawiać się na innych częściach ciała maluszka i towarzyszą jej dodatkowe objawy, takie jak gorączka, swędzenie lub ból – konieczna jest pilna konsultacja z dermatologiem, który postawi diagnozę.
Average Rating