Nowa metoda wspomagania płodności
Czas czytania:2 min

Nowa metoda wspomagania płodności

0 0

Mająca zaledwie 1 cm długości i 1 mm szerokości kapsułka, którą wypełnia się plemnikami i komórkami jajowymi, może zrewolucjonizować leczenie niepłodności w Polsce. AneVivo – nową, bardziej naturalną metodę wspomagania płodności zaprezentowano dziś w Katowicach. Technikę opracowała szwajcarska firma biotechnologiczna Anecova przy wsparciu naukowców z Politechniki Federalnej w Lozannie.

Nowa metoda może zrewolucjonizować leczenie niepłodności w Polsce

W katowickiej klinice Gyncentrum pokazano dziś po raz pierwszy w Polsce zupełnie nową metodę wspomagania rozrodu,  w której cały proces zapłodnienia i wczesnego rozwoju zarodków odbywa się w łonie matki, a nie tak jak do tej pory w szalce Petriego i pod mikroskopem.

Możliwe stało się to dzięki zastosowaniu stworzonej na Politechnice Federalnej w Lozannie specjalnej, silikonowej kapsułce, którą wypełnia się plemnikami i komórkami jajowymi, a następnie umieszcza na 24 godziny w macicy. W kapsułce dochodzi do połączenia się komórek i wczesnego rozwoju zarodka.  Po 24 godzinach mający 1 cm długości i 1 mm szerokości pojemniczek jest wyjmowany. Następnie wybiera się z niego zdrowe zarodki i po 2-4 dniach umieszcza je z powrotem w ciele kobiety.

Kapsulka umieszczana w ciele kobiety, w której dochodzi do zaplodnienia fot. Gyncentrum (3)

Przełom: naturalna metoda wspomagania płodności

– To prawdziwy przełom w leczeniu niepłodności w Polsce. Mamy bowiem do czynienia z sytuacją, w której możemy przeprowadzić zapłodnienie wewnątrz ciała kobiety, bez używania szalki i nakłuwania komórek jajowych – mówi dr n. med. Dariusz Mercik z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach, która jako pierwsza w Polsce będzie stosować metodę.

I dodaje: – Plemnik z komórką jajową łączą się tutaj w naturalny sposób, a proces zapłodnienia i późniejszy wzrost zarodka stymulują naturalne substancje odżywcze, a nie laboratoryjne odżywki. Co więcej, zarodek pierwsze godziny swojego rozwoju spędza w macicy, czyli w swoim naturalnym środowisku, jakie tworzy dla niego organizm kobiety –  mówi specjalista.

Ale to nie jedyne plusy nowej metody.  Z racji tego, że zapłodnienie zachodzi w ciele kobiety, endometrium, czyli błona śluzowa, jest lepiej przygotowana na rozwój wprowadzonego zarodka. Zwiększają się tym samym szanse na rozwój ciąży. Metoda ta skraca także czas, w którym zarodek pozostaje poza organizmem kobiety.

Kluczowy jest także aspekt psychologiczny. – Większość procesu zachodzi tutaj w ciele kobiety. To znacznie zwiększa więź pomiędzy matką a przyszłym potomstwem – przekonuje dr Mercik.  Co więcej, jako że zapłodnienie odbywa się w ciele kobiety, metoda ta może także stać się bardziej akceptowalna przez środowiska religijne.

Pierwszy taki ośrodek w Polsce

Zabiegi z zastosowaniem metody AneVivo już od końca czerwca dostępne będą w katowickiej klinice Gyncentrum. Ośrodek wdraża je jako pierwsza w Polsce i trzecia w Europie placówka leczenia niepłodności. Z metody AneVivo korzystają już kliniki w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.  Zdaniem Pawła Czerwińskiego, prezesa Gyncentrum i pomysłodawcy sprowadzenia metody do Polski, może ona znacznie poszerzyć grono osób, które sięgną po pomoc klinik leczenia niepłodności.

–  AneVivo dla wielu par może stać się alternatywą dla in vitro, zwłaszcza jeśli ze względów światopoglądowych do tej pory nie brali oni nawet pod uwagę zastosowania techniki wspomagania rozrodu. W praktyce może to więc realnie wpłynąć na liczbę ciąż wśród par, które od lat bezskutecznie starają się o dziecko – mówi Czerwiński.

Podobnego zdania jest Martin Velasco z firmy Anecova, dzięki której metoda stała się dostępna w Polsce. – AneVivo to przyszłość w leczeniu niepłodności. Pracowaliśmy nad tą metodą przez lata, ostatecznie oddając pacjentom rozwiązanie, dzięki któremu w możliwie najbardziej naturalny sposób można przejść terapię wspomagania rozrodu – mówi.

Pierwsze dziecko z AneVivo spodziewane jest w Gyncentrum już w przyszłym roku – zapowiada klinika.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Wina musujące – ulubione bąbelki Polaków
Next post Ricotta z bazyliowym pesto