Według najnowszych badań przeprowadzonych w Polsce problem próchnicy to zjawisko powszechne, zaczynające obejmować grupę dzieci już od trzeciego roku życia. Należy pamiętać, że tylko prawidłowa higiena jamy ustnej naszych malców, może skutecznie uchronić je przed tą nieprzyjemną oraz poważną w skutkach chorobą. Pojawienie się pierwszego zęba, to znak, że należy skonsultować rozwój układu stomatologicznego dziecka ze specjalistą – pedodontą. Jednak zanim to nastąpi, rodzice powinni rozpocząć systematyczną higienę jamy ustnej niemowlęcia zaraz po jego narodzinach
Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej nowonarodzonego dziecka radzi Agata Modzelewska – Dyplomowana Higienistka Stomatologiczna oraz Ekspertka marki Curaprox. „Na początku zacznijmy od przemywania wałów dziąsłowych gazikiem nasączonym rumiankiem lub przegotowaną wodą. Usuniemy w ten sposób nadmiar mleka pozostały po karmieniu. Codzienne i regularne przemywanie wałów ma również na celu przyzwyczajenie dziecka do „dłubania” w jamie ustnej – zaprocentuje to później w gabinecie stomatologicznym.” – mówi specjalistka.
„Po pojawieniu się pierwszego zęba, gazik zamieniamy na manualną szczoteczkę do zębów taką, jak szczoteczka Curaprox Baby. Dziecko ma małą buzię, dlatego główka tej wyjątkowej szczoteczki jest bardzo wąska i pokryta gumową warstwą, która chroni przed zranieniem. Bardzo ważny jest rodzaj włosia. Powinno być jak najbardziej miękkie i nie podrażniać błony śluzowej dziecka, która jest bardzo delikatna i podatna na uszkodzenia. Oprócz szczoteczki ważnym składnikiem jest pasta do zębów, pasta z fluorem lub aminofluorkiem, czyli fluorem organicznym. Fluor ma działanie przeciwpróchnicze. Wbudowuje się w strukturę świeżo wyrżniętego zęba chroniąc go przed próchnicą. Zalecana dawka fluoru to 250 ppm. W przypadku małych dzieci najważniejsza jest ilość pasty nałożona na szczoteczkę. Dla dziecka, które ma tylko jeden ząb powinno to być delikatne dotknięcie powierzchni szczoteczki. Ilość pasty jest znikoma, dzięki czemu unika się połknięcia większej ilości przez dziecko.”
Pojawienie się kolejnych zębów, to moment, w którym powinniśmy zacząć przeciwdziałać próchnicy. Zdaniem naszego eksperta należy unikać nocnego podawania kaszek, mlek modyfikowanych czy kompotów. Są lepkie i bogate w cukier, obklejają zęby powodując próchnicę, dlatego warto zastępować je wodą.
Ważne jest także, jaki smoczek dajemy naszemu dziecku. Smoczki Curaprox, jako jedyne zostały stworzone we współpracy z ortodontą i chronią dzieci przed wadami zgryzu. Płaski kształt smoczka pozostawia przestrzeń dla podniebienia i nie wytwarza zbędnego nacisku. Dzięki temu smoczek nie przemieszcza się w buzi dziecka, a także zapobiega problemom z oddychaniem, spaniem i koncentracją. Skrzydełka przenoszą siłę ciśnienia powstającego podczas ssania z podniebienia na szczękę, powodując układanie się łuku zębowego w naturalny, okrągły kształt.
„Podczas ząbkowania starajmy się unikać preparatów z lidokainą. Nie nakładajmy żeli na palec i nie smarujmy dziąseł” – zaleca Agata Modzelewska. „Wzmożone ślinienie spowoduje wyplucie żelu z buzi. Idealnym rozwiązaniem będzie gryzak Curaprox Baby, który nie tylko ułatwia wyrzynanie się zębów dzięki swojej innowacyjnej budowie, ale również posiada silikonową szczoteczkę. Nakładamy na nią żel, a dziecko samo sobie go zaaplikuje tam gdzie będzie go bolało.”
Gryzak Curaprox to także grzechotka z kolorowymi kulkami, która utrzyma zainteresowanie malucha i wspomoże rozwój koordynacji oko-ręka. Dodatkowo jest wykonany z biokompatybilnych materiałów, odpornych na ślinę, łamanie i gryzienie.
Warto mieć na uwadze fakt, że gdy nasza pociecha już podrośnie i zaczyna samodzielnie posługiwać się szczoteczką, bardzo często niestety zapomina o myciu zębów trzonowych oraz języka. Kontrolujmy zatem technikę mycia zębów, regularność oraz ogólny stan jamy ustnej naszych dzieci. Prawidłowe nawyki higieniczne nabyte w dzieciństwie zaowocują zdrowymi zębami w przyszłości.
Average Rating