Podróżowanie samolotem staje się coraz popularniejsze, sprzyja temu zarówno wciąż rozszerzana siatka połączeń, jak i przystępne ceny biletów. Wielu młodych rodziców zastanawia się, czy lot z małym dzieckiem jest dobrym pomysłem. Często w tym miejscu pojawia się niemało obaw związanych z przygotowaniem do podróży i samym jej odbyciem, co może wiązać się ze stresem tak rodzica, jak i dziecka.
Podróżowanie samolotem staje się coraz popularniejsze, sprzyja temu zarówno wciąż rozszerzana siatka połączeń, jak i przystępne ceny biletów. Wielu młodych rodziców zastanawia się, czy lot z małym dzieckiem jest dobrym pomysłem. Często w tym miejscu pojawia się niemało obaw związanych z przygotowaniem do podróży i samym jej odbyciem, co może wiązać się ze stresem tak rodzica, jak i dziecka.
W rzeczywistości jednak podróż z maluchem jest prostsza, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy pamiętać o kilku wskazówkach i radach, dzięki którym nie tylko pierwszy lot z dzieckiem, ale także każdy kolejny, będzie znacznie łatwiejszy i przyjemniejszy. Z pewnością trzeba też uważać na to, aby nie zniechęcić dziecka do podróżowania samolotem i nie powodować nerwowej atmosfery.
Na początek – gdzie lecieć z dzieckiem?
Wybierając destynację na podróż z dzieckiem, warto pamiętać o kilku istotnych aspektach. Kluczowy jest wiek Twojej pociechy – im dziecko jest starsze, tym lepiej zniesie długą podróż. Przy pierwszej podróży bezpieczniejszym wyjściem jest lot trwający nie dłużej niż 2-3 godziny. Dlatego też najodpowiedniejszym miejscem wydają się państwa europejskie. Bardzo istotne są też atrakcje na miejscu, dlatego przy wyjeździe z dzieckiem dobrze sprawdza się np. Paryż (Disneyland) czy Billund (Legoland). Maluch z pewnością przeżyje tam przygodę swojego dzieciństwa. Przeglądając dostępne kierunki, warto też mieć na uwadze fakt, że wyjazd do niektórych państw (np. krajów afrykańskich) może wiązać się z wykonaniem odpowiednich szczepień przed podróżą. Ciekawostką jest też fakt, że zależnie od wieku dziecka, może ono podróżować samolotem bezpłatnie (zazwyczaj do drugiego roku życia) lub należy opłacić jedynie część kosztu biletu.
Jak się spakować na podróż z dzieckiem?
To jeden z najistotniejszych elementów przygotowań do podróży, a przy locie z dzieckiem nabiera on jeszcze większego znaczenia. Wybierając się na urlop z dzieckiem, musisz zabezpieczyć się na różne (nawet nieprzewidziane) okoliczności, dotyczy to szczególnie maluchów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie szczegółowej listy rzeczy, które musisz ze sobą zabrać. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę, często bowiem bywa tak, że po kilku godzinach czy dniach dopiszesz na kartce kilka przedmiotów. Warto dodać, że checklista na wyjazd z dzieckiem może być potem wykorzystana wielokrotnie.
Podróżując z dzieckiem, podobnie jak i przy każdym innym locie, trzeba dostosować się do wymogów bagażowych. Sprawdź, jakie są limity rozmiaru i wagi bagażu podręcznego oraz rejestrowanego w Twojej klasie rezerwacji, a jeśli są one zbyt małe, dokup opcje dodatkowe. Ważne jest też to, że regulacje dotyczące przewozu maksymalnie 1 l płynów w opakowaniach nie większych niż 100 ml w bagażu podręcznym nie dotyczą pokarmu dla malucha. Pamiętaj jednak, że mleko dla niemowlaka trzeba osobno okazać podczas kontroli bezpieczeństwa, często też rodzic musi go spróbować.
W podróż samolotem z dzieckiem można też zabrać wózek. Do wyboru są dwie opcje: nadanie bagażu razem z bagażem rejestrowanym lub przekazanie go obsłudze przy wejściu na pokład. Decyzja należy do ciebie, weź pod uwagę fakt, czy wózek będzie Ci potrzebny przez cały czas na lotnisku. Dla bezpieczeństwa zgłoś zawsze wcześniej konieczność przewozu wózka dla dziecka, warto też pamiętać, że wózek musi być jednoczęściowy i składany.
Jak pomóc dziecku w podróży?
Przede wszystkim należy pojawić się na lotnisku odpowiednio wcześniej – najlepiej co najmniej 2 godziny przed startem Twojego samolotu. Odpowiednio przygotuj się też do wszystkich lotniskowych procedur przy podróży z dzieckiem. Miej pod ręką odpowiednie dokumenty i przechodź do kolejnych etapów odprawy i przygotowania do lotu. Jeśli dziecko będzie zestresowane, aktywnie wspieraj je także po wejściu na pokład.
Nie denerwuj się też w sytuacji, gdyby Twój lot był opóźniony lub odwołany. Zgodnie z odpowiednimi regulacjami ze strony Unii Europejskiej, w takich sytuacjach może przysługiwać Ci odszkodowanie w wysokości nawet 600 €. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat lub skorzystać z pomocy przy dochodzeniu swoich praw z linią lotniczą, odwiedź witrynę GIVT.
Pamiętaj: dzieciom do 2 lat nie przysługuje odszkodowanie, bo podróżują bezpłatnie. Dlatego warto sprawdzać, czy w dniu lotu dziecko nie skończy dwóch lat do dnia lotu (nie bierzemy pod uwagę dnia rezerwacji czy zakupu biletów).
Average Rating