Katar to poważna infekcja szczególnie u małego dziecka, a niestety jest często bagatelizowana przez rodziców. Pamiętajmy, że w przypadku kataru niemowlęcego powiedzenie „nieleczony katar trwa tydzień, a leczony siedem dni” jest całkowicie błędne. Nieusuwanie wydzieliny z nosa powoduje przedłużający się stan zapalny błony śluzowej, który może wywołać bardzo groźne powikłania
Szybka infekcja
Zdarza się nam słyszeć opowieści innych Mam: „Wystarczy, że dostanie zwykłego katarku, a już mu ścieka na oskrzela i jest ciężko chory”.
Pełna odporność dziecka wykształca się dopiero w wieku 8 lat, dlatego nasze pociechy w okresie dzieciństwa zapadają na tak dużą ilość różnorodnych infekcji. Organizm jest jeszcze w pełni gotowy do obrony, a droga wirusów oraz bakterii jest również stosunkowo krótsza – nos, uszy i gardło znajdują się stosunkowo blisko. Dlatego już prosty katar, nawet w kilka godzin, może przerodzić się w groźną infekcje.
Objawy kataru u niemowlaka
U niemowląt nawet mała ilość śluzu stanowczo ogranicza dostęp powietrza i może spowodować duszności. Z powodu niedrożności nosa niemowlęta maja trudności ze ssaniem, są niespokojne, płaczliwe i mają problemy ze snem. Spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina śluzowa powoduje napady nocnego kaszlu.
Katar u niemowlaka to bardzo częsta dolegliwość, szczególnie do 1-go roku życia, dlatego należy walczyć z nim stanowczo, aby ograniczyć ewentualne powikłania. Pierwszym symptomem, który powinien zaniepokoić rodzica jest spadek nastroju dziecka. Dopiero w kolejnym kroku pojawia się wydzielina w nosku maluszka.
Nie zapominajmy, że każdy katar wirusowy bardzo łatwo może się przekształcić w katar bakteryjny. Ale jaka jest tak naprawdę różnica? Jeśli katar utrzymuje się powyżej 4 dni, gorączka się podwyższa, a wydzielina z nosa zmienia kolor na zielono- żółty to znak, że niezwłocznie należy się udać z maleństwem do lekarza, bo wykształciła się infekcja bakteryjna.
Aby szybko i skutecznie zwalczyć katar powinno się systematycznie odciągać wydzielinę u dziecka. Regularne oczyszczanie nosa zatrzymuje namnażanie się niechcianych bakterii. U niemowlaka gęsta, zalegająca w głębszych partiach noska wydzielina spływa do uszu, czy oskrzeli w bardzo szybkim tempie. Właśnie to prowadzi do najczęstszych powikłań po nieleczonym katarze, takich jak zapalenia ucha, oskrzeli czy nawet płuc.
Czy sól fizjologiczna pomaga w walce z katarem?
Jak najskuteczniej pomóc maluszkowi, który nie umie wydmuchać noska samodzielnie? Z pomocą przychodzą aspiratory do nosa podłączane do odkurzacza, które są obecnie najlepszą metodą w leczeniu kataru u niemowląt. Przed oczyszczeniem noska należy jednak rozrzedzić wydzielinę za pomocą roztworu soli fizjologicznej. Maluszkowi należy do każdej dziurki zakropić kilka kropel izotonicznego roztworu soli fizjologicznej (stężenie 0,9%). Najodpowiedniejszą metodą aplikacji soli do nosków niemowląt jest ampułka, gdyż jej roztwór może dostać się w najgłębsze partie noska. Po rozrzedzeniu i odciągnięciu wydzieliny powinno się powtórnie zakropić nosek dziecka roztworem soli fizjologicznej w celu nawilżenia śluzówki dziecka. Stosowanie soli fizjologicznej upłynnia więc wydzielinę śluzową, umożliwiając jej łatwe usunięcie, oczyszczanie śluzówki nosa, a także zapewnia jej prawidłowe nawilżenie.
Sposoby leczenia kataru
W leczeniu kataru bardzo ważne jest podawanie odpowiedniej ilości płynów, regularne wietrzenie pokoju , zapewnienie prawidłowej wilgotności powietrza oraz odpowiednie układanie dziecka do snu, tak aby główka była położona wyżej niż klatka piersiowa, co zapewni spływanie nadmiernej ilości wydzieliny.
Aspirator podłączany do odkurzacza szybko i sprawnie pozwoli na oczyszczenie nosa z gęstej wydzieliny i szybko przyniesie ulgę dziecku. Należy go stosować zgodnie z zaleceniami producenta oraz zaleceniami lekarza prowadzącego dziecko.
KATAREK Complete jest skuteczną metoda walki z katarem u najmniejszych dzieci. Z nim w trzech prostych krokach bezpiecznie usuniesz wydzielinę z noska dziecka już od 1-go dnia jego życia. Pełny zestaw zawiera aspirator kataru podłączany do odkurzacza oraz ampułki fizjologicznego roztworu soli. Całość zamknięta jest w trwałym, plastikowym opakowaniu, zachowującym higieniczność produktu. Odsysacz jest odpowiedni do odkurzacza o mocy 800-1800W. Poprzez wykorzystanie mocy odkurzacza, wytwarzana jest jednostajna siła ssąca, taka aspiracja w połączeniu z użyciem fizjologicznego roztworu soli skutecznie i bezpiecznie oczyści nosek dziecka.
Average Rating