Jeansy to jeden z najbardziej kultowych części garderoby. Lata mijają, a denimowe spodnie zawsze są modne. Wybieramy je na imprezę, oficjalne spotkania, na co dzień, do pracy. Zachwycają nas swoją uniwersalnością, cenimy ich wytrzymałość i uwielbiamy luźny styl, jaki nadają do każdej stylizacji. Jak Powstaje Jeans? Na czym polega jego magia? Jak zaczęło się to modowe szaleństwo? Na te i inne pytania odpowiada ekspert marki Cross Jeans
1. Denim pierwotnie produkowany był z mieszanki wełny i jedwabiu, którą farbowano ciemnoniebieskim barwnikiem indygo. Jako kolebkę tego materiału uznaje się francuską miejscowość Nîmes (stąd nazwa „denim”, od fr. „de Nîmes”- z Nîmes). Początkowo ze względu na wytrzymałość używano go do obijania mebli, a potem jako materiał na spodnie dla marynarzy.
2. Jeans z Francji powędrował do Ameryki, gdzie w masowej produkcji jedwab zastąpiono bawełną, a spodnie jeansowe przeznaczone były dla farmerów, górników i poszukiwaczy złota.
3. Jednym z pierwszych, masowych producentów sławnych na całym świecie denimowych spodni był niemiecki imigrant, który w 1873 roku razem z Jacobem Davisem założył fabrykę jeansów. Obecnie jeansy znajdują się w ofercie większości firm odzieżowych.
4. Popularność jeansów wzrosła w latach 50. I 60. – głównie ze względu na fakt, że te kultowe spodnie noszone były przez największych idoli ówczesnego świata – Marlona Brando, Jamesa Deana, Elvisa Presleya, Brigitte Bardot czy Marylin Monroe.
5. Przeciętne jeansy wykonywane są z 15 fragmentów materiału i 5 kieszeni, które są ze sobą zszywane. Na koniec do spodni wszywa się zamki błyskawiczne, guziki i nity.
6. Na wyprodukowanie jednej pary jeansów potrzeba około jednego kilograma bawełny.
7. Szacuje się, że każdego roku na rynek trafia około 2,5 miliarda par spodni z denimu.
8. Pierwotnie mała kieszonka, którą możemy znaleźć w większości par jeansów służyła do przechowywania zegarka na łańcuszku, dlatego często jest ona nazywana kieszonką na zegarek.
9. W latach 50. powstało ELPO w Koszalinie, a w latach 60. ODRA w Szczecinie – były to jedne z pierwszych polskich zakładów produkujących jeansowe spodnie. W ten sposób jeansy rozpowszechniły się na polskim rynku, a nawet stały się towarem eksportowym.
10. Jeansy to część garderoby, która stała się już legendarna i warto zainwestować w co najmniej jedną parę denimowych spodni dobrej jakości. Propozycje od Cross Jeans wyróżnia wysoka jakość wykorzystywanych materiałów, dbałość o wykończenie i detale nawiązujące do kultowych modeli.
Average Rating