Żurek to obowiązkowa pozycja na wielkanocnym stole i specjalność naszej polskiej kuchni. Aby zachwycał swoim wyrazistym smakiem, powinien być przygotowywany ze specjalnych składników – zakwasu, odpowiednio dobranych warzyw, mięsa, jaj i przypraw. Jak go zrobić, by podbił podniebienia nawet najbardziej wymagających smakoszy? Co dodać, by wzmocnić jego aromat? Przedstawiamy 3 sprawdzone przepisy na idealny wielkanocny żurek
Smak tradycji
Znany od pokoleń żurek swój charakterystyczny smak zawdzięcza temu, że jest robiony na zakwasie z razowej mąki żytniej. W zależności od regionu, istnieją różne receptury na jego przyrządzenie. Różnica tkwi w doborze mięsa, na którym gotuje się wywar na zupę. Często zabielany jest mlekiem i podawany w chlebie z ugotowanymi na twardo jajkami. Dodatkiem mogą być suszone grzyby i ziemniaki. Jego smak wzbogaci dodanie wędzonki – może to być boczek, żeberka, jak i szynka. Jeśli lubimy wyraziste smaki, powinniśmy dodać do niego chrzan i odrobinę kwaśnej śmietany. Najlepiej przygotować go kilka dni wcześniej przed planowanym podaniem, ponieważ zupa zyska pełny smak i aromat.
Żurek w chlebku
Składniki:
- 200 g kiełbasy śląskiej z kurczaka firmy Konspol
- 300 g wędzonego boczku
- 0,5 litra gotowego zakwasu na żur
- 1 litr zimnej wody
- 4 ziemniaki
- ½ łyżki pieprzu
- 4 liście laurowe
- 3 ziarenka ziela angielskiego
- ½ łyżka majeranku
- 100 ml śmietany 12%
- 4 ugotowane na twardo jajka
- 5 bochenków małego chleba
- gotowy zakwas
- sól i pieprz do smaku
- 3 ząbki czosnku.
Przygotowanie:
Do garnka wkładamy pokrojony boczek, kiełbaskę śląską z kurczaka firmy Konspol i zalewamy zimną wodą. Dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, pieprz oraz czosnek. Wywar gotujemy przez około 30 minut. Obieramy ziemniaki, kroimy w kostkę i dorzucamy do gotującej się zupy. Całość gotujemy jeszcze przez 20 minut i dolewamy gotowy zakwas. Następnie dodajemy majeranek i zabielamy śmietanką. Doprawiamy do smaku. Z okrągłych chlebków odcinamy czubki, wydrążamy środek i wstawiamy do nagrzanego piekarnika na 15 minut. Ciepły żurek nalewamy do podpieczonego chlebka i podajemy z kawałkami ugotowanego jaja. Zupę posypujemy świeżym majerankiem.
Żurek na szynce
Składniki:
- 0,5 litra gotowego zakwasu na żur
- 200 ml śmietany 12%
- 500 g szynki z wędzarni firmy Konspol
- ½ łyżki majeranku
- sól, pieprz
- 1 litr bulionu warzywnego
- 0,5 kg żeberek
- pietruszka
- 2 jajka na twardo
- 3 ząbki czosnku
Przygotowanie:
W pierwszej kolejności gotujemy żeberka przez około 15 minut. Szynkę i kiełbasę kroimy na mniejsze kawałki, podsmażamy na rozgrzanej patelni do zarumienia i wrzucamy do garnka. Zalewamy bulionem warzywnym i gotujemy przez 20 minut. Doprawiamy całość solą, pieprzem i majerankiem. Wywar zalewamy zakwasem, dodajemy pietruszkę, czosnek i gotujemy przez około godzinę. Na koniec zabielamy kwaśną śmietaną. Zostawiamy na jeden dzień w lodówce do przegryzienia się smaków. Przy serwowaniu żurku dodajemy do niego przekrojone na pól jajka na twardo oraz chrzan wedle uznania.
Staropolski żurek z grzybami
Składniki:
- 600 g szynki z liściem laurowym firmy Konspol
- 50 g suszonych grzybów
- 4 liście laurowe
- 3 ząbki czosnku
- 1 łyżka pieprzu
- 1 łyżka soli
- 1 łyżka majeranku
- 1 szklanka śmietanki 12 %
- 500 ml zakwasu na żur
- 2 litry zimnej wody
- 2 jajka na twardo
Przygotowanie:
Do garnka wkładamy grzyby oraz pokrojoną w kostkę szynkę i zalewamy zimną wodą. Gotujemy wywar przez 30 minut. Dodajemy sól, pieprz, rozgnieciony czosnek i zakwas. Gotujemy przez 15 minut, na koniec zabielamy zupę śmietanką. Dodajemy majeranek, liść laurowy i gotujemy przez 20 minut. Podajemy z jajkiem lub chrzanem wedle uznania.
Average Rating