Nie wyobrażamy sobie wigilijnej wieczerzy bez karpia. Przedstawiamy kilka pomysłów, jak tradycyjne wigilijne danie, podać na kilka sposobów
Karp w galarecie
Składniki:
1 karp (około 1 i ½ kg)
1 marchew
1 pietruszka
kawałek selera
1 cebula
1 litr wody
1 łyżka cukru
6 łyżeczek żelatyny
1 łyżka rodzynek
Sposób przygotowania:
Karpia spraw, umyj, opłucz, pokrój w dzwonka, posól i odstaw. Warzywa obierz, opłucz i gotuj w 1 l osolonej wody przez ok. 30 min. Następnie wyjmij warzywa z garnka. Do wywaru, w którym się gotowały włóż pokrojonego karpia oraz głowę ryby. Dodaj 1 łyżeczkę soli i cukier. Garnek przykryj pokrywką i gotuj na wolnym ogniu przez 25 min, uważając, aby nie doprowadzić do wrzenia wywaru. Ugotowaną rybę wyjmij, ułóż na półmisku i przybierz warzywami z wywaru. Do ciepłego wywaru dodaj namoczoną w dwóch łyżkach zimnej wody żelatynę i rodzynki, dopraw do smaku solą i pieprzem, zagotuj (ok. 1 min) i ostudź. Zalej rybę kilkoma łyżkami wywaru i ostudź. Półmisek z rybą odstaw w chłodne miejsce, aby galareta ostygła.
Karp w śmietanie z warzywami
Składniki:
2 cebule
1 marchew
1 pietruszka
½ małego selera
2 pory
8 pieczarek
6 łyżek oleju
1 łyżka masła
250 ml kwaśnej śmietany 18%
2 filety z karpia
2 łyżki mąki
1 łyżka posiekanej natki pietruszki
ziele angielskie, liście laurowe
sól, pieprz do smaku
Sposób przygotowania:
Marchew, pietruszkę i seler utrzyj na tarce z dużymi oczkami, tak, by skrawki warzyw były jak najdłuższe. Cebulę, pieczarki i por pokrój w plasterki. Skrojone warzywa włóż do rondla, na dno którego wlej kilka kropel oleju słonecznikowego. Warzywa zalać 100 ml przegotowanej, gorącej wody i ugotować na pół miękko. Oczyszczonego karpia pokroić na półdzwnika, posolić popieprzyć, podsmażyć na oleju. Ugotowane warzywa i usmażonego karpia przełóż warstwami do większego garnka i dusić na małym ogniu około 30 minut (nie dopuszczając do zagotowania!). Wyłącz palnik pod garnkiem, a jego zawartość zalej śmietaną rozcieńczoną 100 ml wody. Pozostaw na gorącej kuchence około godziny. Potrawę można podać na ciepło lub na zimno.
Karp po polsku
Składniki:
karp 1600 -2000 g
włoszczyzna 1 pęczek
cebula 2 szt.
olej 3-5 łyżki
rodzynki 50 g
migdały 50 g
piernik 200 g
masło 50 g
brandy 30 ml.
mąka 10 łyżek
czerwone wino 150 ml
miód 3- 5 łyżek
cytryna 1/2 szt.
Imbir mielony 1 łyżka
pieprz czarny mielony
liść laurowy 5 szt.
ziele angielskie 6 szt.
sól morska w młynku
Sposób przyrządzenia
Karpia sprawić, umyć, wyfiletować. Głowę, ości, ogon zalać zimną wodą, dodać oczyszczoną włoszczyznę, cebulę, liść laurowy, ziele angielskie i gotować przez ok. 1 godz.Masło roztopić na patelni, dodać 2-3 łyżki mąki i zrobić delikatną zasmażkę. Dodać czerwone wino, 2 szklanki wywaru z ryby, opłukane rodzynki, migdały, miód i gotować na małym ogniu 15 – 20 min. Następnie dodać do sosu starty piernik, doprawić imbirem, pieprzem, solą i sokiem z cytryny. Karpia delikatnie posolić, obtaczać w mące i usmażyć na złoty kolor.
Karp w pomidorach
Składniki:
Ponad 1 kg karpia
czubata łyżka przecieru pomidorowego
6 strąków papryki czerwonej i zielonej
kieliszek oleju arachidowego
duża cebula
2 ząbki czosnku
sól
papryka w proszku
Sposób przygotowania:
Rybę oczyścić, wypatroszyć, wypłukać i natrzeć czosnkiem roztartym z solą. W rondlu podsmażyć pastę pomidorową na oleju podlewając wodą. Dodać paprykę w proszku, dolać wody i zagotować. Włożyć pokrojoną w dzwonka rybę i oczyszczone z gniazdek całe strąki papryki. Gotować pod pokrywką pół godziny. Podawać z ryżem, polane sosem.
Average Rating