Klasyczna zupa pomidorowa to zaraz po rosole najbardziej popularne danie na polskich stołach. Każdy z nas pamięta smak tradycyjnej pomidorówki przygotowywanej przez babcię, którą tak chętnie zajadaliśmy się jako dzieci. Dzisiaj modne stały się niecodzienne smaki, orientalne dodatki i nowoczesna prezentacja dania. Warto więc spróbować swojej ulubionej zupy w nowej odsłonie
Makaron i śmietanę, mimo że są dobrze znanymi i przez wielu lubianymi składnikami, warto na chwilę zostawić na półce. Tym razem sięgnijcie po dodatki takie jak ciecierzyca, mozzarella czy pieczona papryka. Nadadzą one wyjątkowego smaku i aromatu waszej tradycyjnej pomidorowej.
Zupa pomidorowa z ciecierzycą
Pikantna wersja dobrze wam znanej pomidorowej. Jeśli jeszcze nie próbowaliście takiego połączenia, to warto, abyście pokusili się o wykorzystanie cieciorki, a tym samym zrezygnowanie z popularnego makaronu.
Składniki:
- Pomidory całe bez skórki z puszki marki Sandra
- Puszka ciecierzycy gotowanej marki Sandra
- 3 ząbki czosnku
- 2 szklanki bulionu
- Rozmaryn
- Oliwa
- Słodka papryka, ostra papryka
- Sól, pieprz
Przygotowanie:
Na oliwie podsmażamy czosnek. Dodajemy pomidory, bulion i rozmaryn (zostawiając małą gałązkę do podania). Blendujemy i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Ciecierzycę smarujemy oliwą i mieszanką papryk. Wstawiamy do piekarnika na ok. 30 minut. Kiedy będzie chrupka wyciągamy i dodajemy do zupy. Danie podajemy ozdobione gałązką rozmarynu.
Krem z pieczonej papryki i pomidorów
Mimo intensywnego smaku zarówno papryki jak i czosnku, ich pieczona wersja ma zupełnie inny smak. Łagodniejszy i aromatyczny. Warto więc połączyć te składniki w zupie.
Składniki:
- Pomidory całe bez skórki z puszki marki Sandra
- 2 czerwone papryki
- Cebula
- 2 ząbki czosnku
- Oliwa
- Sól, pieprz
- Śmietana
Przygotowanie:
Paprykę, cebulę i czosnek rozkrawamy na pół, układamy na blaszce do pieczenia, skrapiamy oliwą i pieczemy przez ok. 20 minut. Po tym czasie paprykę obieramy i wszystkie warzywa (razem z pomidorami) blendujemy. Podgrzewamy w garnku, doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Przed podaniem dekorujemy kleksem śmietany. Zupę można podać z grzanką.
Krem pomidorowy z mozzarellą
Oryginalna mozzarella to ta pochodząca z Kampanii – południowego regionu Włoch. Wytwarzana jest z mleka bawolic (słynna mozzarella di bufala) i charakteryzuje się delikatnym smakiem i elastycznością. Mozzarella świetnie sprawdza się w ciepłych daniach, takich jak pizza, lasagne czy krem z pomidorów. Oczywiście możemy ją zastąpić mozzarellą popularną w Polsce – wyprodukowaną z mleka krowiego. Jeśli jednak mamy możliwość zasmakować tej prawdziwej – nie wahajmy się.
Składniki:
- Pomidory całe bez skórki z puszki marki Sandra
- Mozzarella
- Czosnek
- Oliwa
- Bazylia
- Sól, pieprz
Przygotowanie:
Czosnek siekamy i podsmażamy na oliwie. Dodajemy pomidory i dusimy przez kilka minut. Blendujemy zupę na gładką masę i doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Dodajemy pokrojoną mozzarellę (tuż przed podaniem do gorącej zupy) i zdobimy bazylią. Mozzarellę skrapiamy oliwą.
Average Rating