Pizza jest jednym z najczęściej wybieranych dań kuchni włoskiej. Jednak ta dostępna w wielu polskich pizzeriach stanowi jedynie wariację na temat placka prosto z Italii. Jeżeli chcesz poznać smak prawdziwej włoskiej pizzy, poznaj jej najważniejsze tajemnice.
Pizza powstająca we włoskich trattoriach jest prawdziwą przyjemnością dla podniebienia. Ma cienkie i chrupiące ciasto, które nie wchłania sosu. Sosu przyrządzonego na bazie dojrzewających w słońcu pomidorów, które doprawia się aromatycznymi ziołami, takimi jak oregano czy bazylia. Wypiekana w piecu opalanym drewnem, znika w krótkim czasie od podania. Czy taki efekt można uzyskać w polskich lokalach, takich jak Pizzeria Stopiątka? Czy prawdziwie włoską pizzą można przygotować w domu?
Ważne są szczegóły, czyli tajemnica włoskiej pizzy
Pizza pizzy nie jest równa, choć pozornie wygląda tak samo. Tymczasem inny rodzaj mąki, inny sos pomidorowy, inny sposób wypiekania decydują o walorach smakowych.
- Ciasto
Bazę włoskiej pizzy stanowi chrupkie ciasto, które – choć jest cienkie – nie nasiąka sosem pomidorowym. To nie tylko zasługa unikalnej receptury, ale przede wszystkim właściwie dobranych składników. Głównym z nich jest mąka – specjalna włoska typu 00. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie mieszanki z mąki tortowej typu 450 oraz mąki pszennej typu 500 (w proporcjach 1:1).
Kolejna kwestia to rozczyn drożdżowy. Drożdże świeże należy rozpuścić w ciepłej wodzie z dodatkiem cukru, a następnie wymieszać z kilkoma łyżeczkami mąki. Po przykryciu trzeba odstawić do wyrośnięcia na ok. 15 minut. Po tym czasie należy rozczyn wlać do mąki i zagnieść, by uzyskać miękkie ciasto. Dopiero na tym etapie należy dodać sól. Po dokładnym wyrobieniu ciasta, trzeba je odłożyć, by „odpoczęło”. Po około 30 minutach ciasto będzie gotowe do dalszego przygotowywania.
- Sos pomidorowy
Przyrządzenie sosu pomidorowego na bazie ketchupu czy koncentratu pomidorowego jest niczym profanacja włoskiej pizzy. Najlepiej przyrządzić go ze świeżych i dojrzałych pomidorów (z dostępem do takich warzyw może być jednak problem szczególnie zimą), aczkolwiek dopuszczalne jest wykorzystanie passaty pomidorowej.
Do małego garnka należy wlać passatę, doprawić oliwą, cukrem, bazylią, oregano, czosnkiem, pieprzem, ostrą papryką. Po 15 minutach sos będzie gotowy.
Uwaga! Sos najlepiej przygotować kilka godzin wcześniej lub nawet dzień wcześniej, by wszystkie składniki „przegryzły się”. Dzięki temu będzie on znacznie bardziej aromatyczny i wyrazisty.
- Sposób wypiekania
Prawdziwie włoska pizza powstaje w piecu opalanym drewnem. Dzięki temu jest niezwykle chrupka i nabiera swojego charakterystycznego smaku. Zamawiając pizzę na dowóz, warto upewnić się o sposobie wypiekania. A co w sytuacji, gdy pizzę chcesz zrobić w domu? Inwestycja w piec jest nieopłacalna, dlatego lepszym rozwiązaniem jest pieczenie szamotowe, czyli na specjalnym kamieniu. Dzięki temu można uzyskać efekt najbardziej zbliżony do pizzy opalanej drewnem.
Jeżeli mimo starań nie udało ci się przyrządzić pizzy, która smakiem przypominałaby prawdziwie włoski placek, zamów ją online. Korzystając z portalu gastronomicznego możesz kilkoma kliknięciami złożyć zamówienie, np. w lokalu Pizzeria Stopiątka, by dostawca dotarł do ciebie pod wskazany adres.
Average Rating