Te smażone, zawijane rożki pochodzą z Indii. Zdobyły jednak popularność na całym świecie. W każdej restauracji wegetariańskiej na maszym globie podaje się samosy. A my podajemy przepis, abyście mogły zrobić je same w domu
Przestawiamy przepis na wyśmienite samosy.
Składniki:
Ciasto:
– 2 szkl. mąki pszennej
– 0,5 szkl. mąki razowej (warto!)
– 1,5 łyż. st. śmietany (może być jogurt)
– 1,5 łyż. st. ghee (sklarowane masło, ale może być zwykłe)
– łyżeczka proszku do piecz. (lub sody)
– szczypta soli
Nadzienie:
– 2 duże cebule
– 2-3 ząbki czosnku
– 3-4 nieduże pomidory
– 2/3 szkl. mrożonego zielonego groszku
– 1 szkl. różyczek kalafiora
– 4 ziemniaki
(ugotowane w mundurkach i obrane)
– tłuszcz do smażenia (oliwa, olej, ghee)
-przyprawy: sól, pieprz, chilli, curry, kumin (mielony), imbir, kolendra (zielona – świeża)
Opis przygotowania:
Składniki ciasta łączymy ze sobą i ugniatamy aż do momentu uzyskania gładkiej, elastycznej masy, która po naciśnięciu palcem wraca do poprzedniego kształtu. Odstawiamy.
Posiekaną cebulę wrzucić na patelnię z rozgrzanym tłuszczem (ok. 2 łyżki), gdy się zeszkli, należy wrzucić posiekany czosnek i przyprawy (poza czarnym pieprzem i kolendrą) – wszystkiego po ok. 0,5 łyżeczki, soli można więcej. Jeśli dajemy papryczki chilli, to 3 sztuki. Po niespełna minucie dodać posiekane pomidory bez skórki i 1/4 szkl. wody. Po ok. 5 min, gdy pomidory zaczynają się rozpadać, wrzucamy zielony groszek i kalafiora oraz odrobinę wody (wyparuje). Gdy warzywa zmiękną (ok. 10-15 min), dodajemy posiekaną kolendrę i czarny pieprz, a następnie pokrojone dość drobno ziemniaki. Dokładnie wszystko wymieszać, zestawić z ognia, żeby trochę przestygło.
Urywać z ciasta kulki mniej więcej rozmiaru mandarynek, rozwałkowywać, nakładać na środek farsz, sklejać brzegi do kształtu stożka i smażyć w głębokim tłuszczu ze wszystkich stron. Można też upiec w piekarniku, najpierw tylko każdy stożek trzeba posmarować tłuszczem.
Podawać z sosami – ostrym lub jogurtowym.
Average Rating