To jeden z najbardziej znany sosów na świecie i jest obowiązkowym dodatkiem do mięs przyrządzanych na grillu. Sezon biesiadowania na świeżym powietrzu nabiera rozpędu, więc warto wiedzieć jak go zrobić, zamiast kupować gotowy
Sos barbecue podaje się do wieprzowiny, wołowiny, drobiu, zwłaszcza kurczaków, a także ryb (w Azji). Można nim polać mięso jeszcze przed upieczeniem lub dopiero po zdjęciu z rusztu. Miłośnicy tego gęstego sosu dodają go także do pizzy, frytek, kanapek i słonych przekąsek np. chipsów, ale dla wielu stanowi on tylko i wyłącznie nieodłączną przyprawę do mięs grillowanych.
Sos barbecue może być słodki, kwaśny oraz pikantny lub łączyć wszystkie 3 smaki jednocześnie. Jego woń przypomina zapach wędzonki. Podstawowymi składnikami sosu jest przecier pomidorowy, ocet oraz cukier. Inne dodatki uzależnione są od regionalnych przepisów i upodobań smakowych przygotowującego sos. Wśród nich znajdziemy cebulę, czosnek, majonez, musztardę, ocet jabłkowy jogurt, oliwę z oliwek oraz wino. Barbecue może być przyprawiany ostrą lub słodką papryką, curry, pieprzem ziołowym, cayenne lub czarnym, kminu rzymskiego i innymi ziołami charakterystycznymi dla danego kraju, a nawet kontynentu.
W większości krajów sos wyrabiany jest na bazie przecieru pomidorowego, ale np. w niektórych rejonach Azji głównym składnikiem jest jogurt. Znane są też kuchnie preferujące barbecue na musztardzie. Choć różnią się kolorem i nazwą, to sosem matką jest barbecue.
Klasyczny sos barbecue:
Składniki:
- 1 puszka przecieru pomidorowego
- 2 łyżeczki brązowego cukru
- 2 łyżeczki octu
- 2 łyżeczki oliwy z oliwek
- 3 ząbki zgniecionego czosnku
- 4 łyżeczki zmielonej cebuli
- 1 łyżka musztardy
- 1 łyżeczka pieprzu cayenne
Wykonanie: Podsmaż zmieloną cebulę i wyciśnięty czosnek na oliwie z oliwek aż cebulka zrobi się złota. Dodaj wszystkie składniki, dokładnie wymieszaj i odstaw na 20 min. do lodówki.
Average Rating