Świąteczne dania na bazie piwa
Czas czytania:3 min

Świąteczne dania na bazie piwa

0 0

Piwo to wierny towarzysz polskiej tradycji kulinarnej praktycznie od zawsze. Jest częstym i popularnym dodatkiem do posiłków i przekąsek, ale stanowi również ważny składnik przepisów – szczególnie zimą. W mroźny i świąteczny klimat idealnie wpisują się miodowe, korzenne, ciemne, a także karmelowe piwa, które można ciekawie wykorzystać w kuchni. Jak? Przekonajcie się!

Piwo od kuchni…

Boże Narodzenie jest doskonałym pretekstem, by trochę pofantazjować w kuchni i jednocześnie sprawić radość bliskim. Goście na pewno będą mile zaskoczeni, gdy tradycyjne i choć lubiane, to jednak przewidywalne, potrawy świąteczne pojawią się na talerzach w nowej, piwnej odsłonie. Zanim zabierzemy się za gotowanie warto zdobyć podstawową wiedzę o tym, jakimi zasadami powinniśmy się kierować wykorzystując podczas kulinarnych podbojów. Naturalna goryczka charakterystyczna dla tego trunku, niezależnie od tego czy mówimy o ciemnym czy jasnym piwie, apetycznie współgra ze słodkimi warzywami, jak cebula, marchew, kapusta czy kukurydza, ale również pasuje do różnego rodzaju mięs i potraw rybnych.

Garść piwnych przepisów świątecznych:

Piernik na korzennym piwie

Składniki:

100 g masła,

200 ml śmietanki 30 %,

100 g ciemnego piwa [np. sezonowe piwo Świąteczne z Browaru Okocim],

5 łyżek miodu,

2 jajka,

2 szklanki mąki pszennej,

200 g brązowego cukru,

2 łyżeczki proszku do pieczenia,

ok. 4,5 łyżeczki przypraw (mieszanka wedle uznania),

150 g suszonych śliwek

Na początek masło, cukier, miód i przyprawy należy rozpuścić razem na małym ogniu, uważnie pilnując by nie zagotować mikstury. Do lekko wystudzonej masy dodajemy śmietankę, jajka i proszek do pieczenia, a następnie wszystko miksujemy i przez sitko dodajemy mąkę. Gdy całość jest już jednolita dolewamy do niej piwo i wszystko ponownie mieszamy. Na koniec dodajemy pokrojone śliwki i masa jest już gotowa, by powędrować do nasmarowanej masłem formy i piec się przez około godzinę i 10 minut w temperaturze 180 stopni.

Polędwiczki wieprzowe w ciemnym piwie i bakaliach

Składniki:

6 polędwiczek wieprzowych,

2-3 łyżki oleju,

2 łyżki pokruszonych orzeszków ziemnych,

2 łyżki posiekanych orzechów laskowych,

1/2 pęczka posiekanej natki,

50 ml oliwy,

100 g mieszanych owoców suszonych (posiekanych),

200 ml ciemnego piwa,

1 łyżka masła

Podczas, gdy piekarnik rozgrzewa się do 200 stopni, na patelni rozgrzewamy olej i obsmażamy polędwiczki. Następnie nacieramy je mieszanką orzechów, natki, suszonych owoców oraz oliwy i wkładamy do piekarnika na 10 minut. Sos, który powstał podczas pieczenia wlewamy do garnka, dodajemy do niego piwo i doprowadzamy do wrzenia, by następnie pichcić całość na małym ogniu. Stopniowo dodajemy masło. Gotowe!

Grzanki z duszoną na piwie cykorią i serem

Składniki:

2 cykorie,

150 g sera brie/camembert,

50 g masła,

pół szklanki ciemnego lub jasnego piwa,

rozmaryn [najlepiej świeży],

bagietka,

pieprz,

sól,

gałka muszkatołowa

Zaczynamy od rozgrzania piekarnika do 180 stopni. Cykorię szatkujemy na długie, cienkie paseczki, natomiast żółty ser kroimy w kostkę. Na głębokiej patelni lub w garnuszku roztapiamy masło i delikatnie posoloną cykorię lekko podduszamy, jednocześnie pilnując, by się nie przypaliła. Dodajemy piwo i rozmaryn, a całość dokładnie mieszamy i dusimy na małym ogniu tak długo, aż piwo odparuje. Przed zdjęciem z ognia należy dodać ser i przyprawy: pieprz, sól oraz gałkę muszkatołową. Grzanki smarujemy masłem, a następnie nakładamy na nie cykorię z serem i całość umieszczamy w rozgrzanym piekarniku. Gdy przyrumienią się apetycznie, jest to znak, że czas na… jedzenie!

Krem piwno-kawowy

Składniki:

3 żółtka,

3 listki żelatyny,

6 białek,

100 ml gotowego syropu cukrowego,

2 łyżki cukru pudru,

500 ml bitej śmietany,

syrop,

5 filiżanek mocnej kawy,

50 ml płynnego ekstraktu kawowego,

300 ml ciemnego lub jasnego piwa [wedle uznania]

Kawę mieszamy z ekstraktem i piwem, a następnie czekamy aż płyny odparują i uzyskamy syrop. Następnie ubijamy żółtka i wlewamy do nich syrop oraz namoczoną i odciśniętą żelatynę. Całość miksujemy, by powstałą jednolita masa. Białka ubijamy, dodajemy syrop cukrowy, cukier puder, wszystko ubijamy i odstawiamy, by się schłodziło. Ubitą śmietanę mieszamy z masą kawową i białkami. Schłodzony krem podajemy z biszkoptami.

Gramatka – zupa piwna z twarogiem

Składniki:

3/4 l jasnego lekkiego piwa,

1/4 l słodkiej śmietanki,

3 żółtka,

1/2 szklanki cukru,

2-3 goździki, cynamon,

1/4 kg niekwaśnego dobrze odciśniętego twarogu,

2 łyżki masła,

łyżka oliwy,

przyprawa do smaku

Do garnka wlewamy piwo, szklankę wody i dodajemy przyprawy. Do zagotowanego wywaru dodajemy śmietankę, sól i żółtka utarte z cukrem na jednolitą masę. Na talerzach układamy pokrojony w kostkę twaróg i zalewamy zupą.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Świąteczny przepis: łazanki z grzybami
Next post Szybki sposób na obiad, śniadanie i kolację