Każdy wie, że szpinak to warzywo, będące prawdziwą bombą witaminową. Niestety ta „zielona papka ułożona obok ziemniaków na obiadowym talerzu” nie każdemu odpowiada – zarówno estetycznie, jak i smakowo… Na szczęście przepisów ze szpinakiem w roli głównej istnieje całe mnóstwo
Lasagne szpinakowa
Składniki:
200 g makaronu Arrighi Lasagne szpinakowe,
2 puszki krojonych pomidorów z ziołami Valfrutta,
500 g mięsa mielonego,
1 cebula,
czarne oliwki bez pestek Serpis (ilość wedle uznania),
2 ząbki czosnku,
2 łyżki oliwy z wytłoczyn Olitalia Sansa,
sos beszamelowy (wedle uznania),
sól, pieprz, zioła,
ser żółty
natka pietruszki
Przygotowanie:
Czosnek i cebulę podsmażyć na oliwie, dodać mięso mielone, krojone pomidory z puszki, oliwki, a także natkę pietruszki. Całość wymieszać i przyprawić solą oraz pieprzem. Na dno żaroodpornego naczynia wyłożyć sos beszamelowy, na którym ułożyć należy warstwę makaronu i warstwę mięsa, którą posmarować należy sosem beszamelowym oraz posypać serem. (osoby szczególnie dbające o linię mogą zrezygnować z beszamelu). W ten sam sposób tworzymy kolejne warstwy latanii. Ostania warstwa makaronu musi być przykryta sosem i serem. Całość pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 st. C. przez 20 – 30 minut.
Wstążki z tuńczykiem i szpinakiem
Składniki:
Makaron Międzybrodzki wstążka 250 g
Tuńczyk w oleju – najlepiej duże kawałki – 2 puszki
Szpinak (mrożony) – 300 dag
Czosnek – 1 ząbek
Jogurt naturalny – 2 duże łyżki
Oliwa z oliwek – 2 łyżki
Sól, pieprz, cukier, oregano – do smaku
Przygotowanie:
Szpinak podgrzać w garnku, z dodatkiem 2 łyżek jogurtu naturalnego, wycisnąć czosnek i dodać przyprawy dla smaku. Na koniec dodać tuńczyka z odrobiną oleju z puszki. Następnie ugotować makaron w osolonej wodzie z dodatkiem oliwy z oliwek. Odcedzić i wyłożyć porcje na talerz. Na makaron nałożyć szpinak z tuńczykiem (lub w innej wersji włożyć wszystko w jednym garnku i tak zmieszane danie podać na talerzu). Podawać na ciepło.
Bakłażan zapiekany ze szpinakiem
Składniki:
1 puszka pomidorów krojonych z bazylią Valfrutta
300 g świeżego szpinaku
3 łyżki oliwy z oliwek extra vergine Olitalia
50 g orzeszków pini (lub nerkowców)
4 małe bakłażany
50 g parmezanu
150 g chudego bekonu w plastrach
sól i pieprz
Przygotowanie:
Przygotuj bakłażany – przekrój je wzdłuż i podpiecz w rozgrzanym piekarniku (190˚ C) przez ok. 20 min. Lekko przestudzone wydrąż delikatnie łyżką – tak powstałe łódeczki odłóż na bok. Następnie pokrój wydrążany miąższ w kostkę i podsmaż go na oliwie z oliwek z kawałkami bekonu. Dadaj szpinak i smaż farsz na wolnym ogniu, aż liście zmiękną. Do mieszania nie używaj metalowych akcesoriów, gdyż szpinak bardzo szybko przejmuje metaliczny posmak. Dodaj orzeszki i odsączone pomidory krojone Valfrutta. Dokładnie wszystko razem wymieszaj i zagotuj. Całość dopraw solą oraz pieprzem i przełóż na łódeczki bakłażanów. Posyp parmezanem i ponownie włóż do piekarnika na ok. 15 min. Po wyjęciu przestudź je kilka minut przed podaniem.
Zapiekany omlet ze szpinakiem
Składniki;
4 średnie młode ziemniaki, ugotowane
5 dużych jajek
4 łyżki śmietanki kremówki 30%
100 g sera feta, koziego lub brie
2 łyżki posiekanego szczypiorku
garść szpinaku sałatkowego (baby, drobne listki)
1 łyżka masła
opcjonalnie: szczypta ostrej papryki w proszku
Przygotowanie:
Ugotuj ziemniaki i pokrój je na kawałki. Ziemniaki włóż do wysmarowanej masłem formy żaroodpornej. Nagrzej piekarnik do 170 stopni. Do miski wbij jajka, śmietankę, pokrojony na małe paski ser, szczypiorek, szpinak. Wszystko dopraw solą i pieprzem, opcjonalnie szczyptą papryki i wymieszaj wszystko. Tak przygotowana masę wylej na ziemniaki. Na wierz połóż wiórki z masła i zapiekaj 15-20 minut.
Zupa szpinakowa
Składniki:
75 g sera parmezan
2 małe cebule
1 łyżka oleju słonecznikowego
500 g szpinaku liściastego świeżego (lub mrożonego)
estragon świeży lub suszony (lub świeży tymianek)
125 ml śmietany (najlepiej tłustej i kwaśnej)
2 kostki bulionu
750 ml wody
sól, pieprz
Przygotowanie:
Obieramy cebulę i kroimy w talarki. Dusimy na oleju. Następnie dodajemy umyty szpinak (w przypadku mrożonego najpierw go rozmroź, a dopiero potem dodaj cebulę). Wszystko duś na małym ogniu przez około 2 minuty. Po dodaniu estragonu zalej wszystko rozpuszczonym w gorącej wodzie bulionem warzywnym. Przypraw solą i pieprzem. Zmiksuj i zapraw śmietanką. Przed podaniem posyp parmezanem i posiekanymi lub suszonymi ziołami estragonu albo tymianku.
Average Rating