Węgiel aktywny/aktywowany – zastosowanie w produkcji domowego alkoholu
Czas czytania:3 min

Węgiel aktywny/aktywowany – zastosowanie w produkcji domowego alkoholu

0 0

Przy produkcji praktycznie każdego domowego alkoholu, niezbędne jest dokładne jego przefiltrowanie. Najlepszymi najszybszym sposobem, aby tego dokonać, jest zastosowanie węgla aktywnego. Węgiel aktywowany jest poprzez przepuszczanie gazów utleniających w ekstremalnie wysokich temperaturach. Właśnie w ten sposób zyskuje swoje filtrujące właściwości.

Jak dokładnie powstaje węgiel aktywowany?
Węgiel aktywny to nic innego jak specjalnie przygotowany rodzaj węgla kamiennego, drzewnego lub kokosowego, czyli węgiel o wysokiej porowatości (rozbudowanej strukturze wewnętrznej). Wspomniana struktura wpływa na zdolności absorpcyjne węgla, więc im wyższa porowatość, tym lepsza filtracja. Warto wiedzieć, że świeży węgiel o dobrej jakości jest w stanie pochłonąć nawet 20% swojej własnej masy. Jest doskonałym produktem do destylacji alkoholi, ponieważ jest neutralny dla destylatów. Nie barwi, nie pozostawia posmaku, nie wpływa na zmianę właściwości alkoholu, powoduje tylko to, co niezbędne, czyli oczyszczenie alkoholu z zanieczyszczeń i związków zapachowych. Warto również wiedzieć, że węgiel aktywny pochłania również alkohol, dlatego poleca się przed jego zastosowaniem przelać go wrzątkiem, dzięki temu pochłonie on tego alkoholu znacznie mniej, a jego właściwości pochłaniania nie zmienia się.

Jak stosować węgiel aktywny?
Jeżeli chodzi o filtracje destylatów za pomocą węgla aktywnego, to istnieją dwa podstawowe sposoby filtracji. Pierwsza z metod jest dziecinnie prosta, wymaga połączenia węgla z destylatem i…czasu. To wszystko. Ważne jednak, aby pamiętać o proporcjach – 50 g węgla na około litr alkoholu. Przy bardziej zanieczyszczonych destylatach można zastosować go nieco więcej. Taką mieszankę pozostawiamy na kilka dni, pamiętając o jej intensywnym mieszaniu co jakiś czas. Metoda ta jest prosta, jednak nie zawsze jej skuteczność jest stuprocentowa.

Druga metoda filtracji alkoholu jest nieco bardziej złożona. Jest jednak bardziej niezawodna skuteczna, a dodatkowo dużo szybsza. Jeżeli zdecydujemy się na tę drugą metodę, będziemy potrzebować gotowego zestawu do filtracji lub szklanej kolumny filtracyjnej na węgiel aktywny, przez którą alkohol będzie przepuszczany. Bardzo istotne jest, aby przed przystąpieniem do filtracji destylat był schłodzony. Dodatkowo, jeżeli procentowa zawartość alkoholu jest dosyć wysoka (powyżej 45%), to wcześniej warto rozcieńczyć go wodą.

Węgiel aktywny i jego początki
Pierwsze wzmianki o węglu aktywnym zaczęły się pojawiać, gdy medycy zalecali stosowanie węgla aktywnego do posypywania ran, co miało wyeliminować ich przykry zapach. Wtedy nie było jeszcze znane pojęcie adsorpcji. Węgiel aktywny, dzięki swej porowatej budowie jest doskonałym sorbentem. Stosowany był w przemyśle cukrowniczym — był używany do odbarwiania syropów.

Co można osiągnąć poprzez zastosowanie węgla aktywnego?
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że węgiel aktywny może być również stosowany do oczyszczania wody kranowej. Obecność chloru w wodzie pitnej związana jest ze stosowaniem go do dezynfekcji, zabezpieczania wody przed wtórnym zakażeniem i redukcji zapachu, smaku oraz koloru wody. Zastosowanie węgla aktywnego w celu eliminacji chloru oraz jego pochodnych to najłatwiejszy i najtańszy znany sposób. Należy zdawać sobie jednak sprawę z faktu, że nie absorbuje on chloru, a zamiast tego działa jak katalizator, przyspieszając przemianę wolnego chloru w chlorowodór.
Węgiel aktywny jest również stosowany między innymi do adsorpcji z fazy gazowej, oczyszczania przemysłowych gazów odlotowych, rozdzielania mieszanin gazowych, odzyskiwania cennych składników, adsorpcji z fazy ciekłej oraz oczyszczania wody i ścieków. Znajduje on zastosowanie również w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym, spożywczym, sprawdza się również w przypadku ochrony dróg oddechowych przed szkodliwymi, toksycznymi substancjami.

Węgiel kokosowy STORMS – najczęściej polecany
To węgiel, który najlepiej sprawdza się w oczyszczaniu domowych alkoholi. Doskonale nadaje się do filtracji domowego bimbru, ponieważ eliminuje wszelkie nieprzyjemne smaki i zapachy. Węglem aktywnym możesz oczyścić również wodę (co zostało opisane powyżej) lub odzyskać dzięki niemu alkohol z nieudanej nalewki. Jeżeli chodzi o wydajność: 50 gramów węgla aktywnego Storm wystarcza na oczyszczenie około 1 litra spirytusu. Z ciekawostek – węgiel można stosować wielokrotnie, jest to więc niezwykle ekonomiczny produkt. Jedno napełnienie cylindra to możliwość przefiltrowania nawet 15-20 litrów płynu! W momencie, gdy węgiel ulega zużyciu, wpływa to na gorszy smak destylatu. W takim wypadku należy wsypać nową porcję produktu. Bardzo ważne jest również to, aby przed użyciem węgla przepłukać go 2 lub 3-krotnie wrzątkiem.

https://alembik.eu/102-wegiel-aktywny-aktywowany-do-filtrowania-bimbru
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Tłusty czwartek – jak świętuje świat?
Next post Śniadanie na słodko – zdrowe przepisy z owocami