Wielkanocne dania – pysznie i z pomysłem
Czas czytania:4 min

Wielkanocne dania – pysznie i z pomysłem

0 0

Wielkanoc na polskich stołach to przede wszystkim tradycja. Smaki znane i cenione od pokoleń; aromaty, które nieodmiennie przywodzą na myśl ten wyjątkowy, świąteczny czas. Jeśli chcemy ubogacić klasyczne propozycje kulinarne i zaskoczyć gości oryginalnym, wykwintnym daniem – warto skorzystać ze świątecznych przepisów Sokołowa. Bazując na tradycyjnych, znakomitych produktach, można przygotować wiele ciekawych propozycji na wielkanocne śniadanie czy uroczysty obiad

Wielkanoc to znakomita okazja, by skorzystać z nowych, kulinarnych inspiracji. Biała kiełbasa zapieczona z gruszką i korzeniem pietruszki zachwyci wyjątkowym połączeniem nut smakowych. Kolorowe roladki z szynką przełamią klasyczny sposób serwowania wędlin z chrzanem czy sosem tatarskim. Świąteczny pasztet, który często podajemy z żurawiną – może stać się z kolei oryginalnym składnikiem wykwintnej sałatki z warzywami i jajami przepiórczymi.

Biała kiełbasa zapiekana w aromatycznej marynacie

Biała kiełbasa bez wątpienia króluje na wielkanocnym stole. Jest nieodzownym elementem tradycyjnego żuru, ale też często podawana jest w postaci zapiekanej, na przykład z cebulą czy w cieście francuskim. Biała kiełbasa Sokołów Naturrino jest niezwykle soczysta i aromatyczna. Wyśmienity bukiet smakowy zawdzięcza między innymi dodatkowi takich przypraw jak: pieprz biały, majeranek i czosnek. To produkt, z wykorzystaniem którego przygotować można wiele smakowitych dań. Zapieczona w aromatycznej marynacie, z dodatkiem gruszki i pietruszki, przypadnie do gustu wszystkim smakoszom.

Składniki:

1 opakowanie Kiełbasy Białej Naturrino Sokołów

1-2 korzenie pietruszki

1 duża gruszka

2 cebule czerwone

2 czubate łyżeczki musztardy miodowej

Sok z cytryny

1/3 szklanki soku jabłkowego

sól himalajska, świeżo mielony pieprz kolorowy, olej do smażenia

  1. gałązek rozmarynu

Przygotowanie:

Cebulę kroimy w ósemki lub na większe piórka. Pietruszkę obieramy i kroimy ukośnie na plasterki tej samej grubości. Cebule wraz z pietruszką podsmażamy na patelni beztłuszczowo lub z dodatkiem odrobiny oleju, aż lekko się zarumienią. Pod koniec smażenia dodajemy sól i pieprz do smaku.

Gruszkę przekrawamy na pół, pozbawiamy gniazda nasiennego, kroimy na półplasterki, a następnie skrapiamy sokiem z cytryny.

Kiełbasę wyjmujemy z opakowania i nacinamy. Musztardę łączymy z sokiem jabłkowym, do uzyskania marynaty o jednolitej konsystencji.

Na dno naczynia do zapiekania wykładamy połowę cebuli, następnie układamy kiełbasy, a pomiędzy nie wsuwamy plasterki pietruszki, gruszki oraz pozostałą cebulę. Całość zalewamy przygotowaną marynatą i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C (grzanie góra-dół). Pieczemy przez około 40 minut pod folią aluminiową, a następnie zdejmujemy przykrycie, zwiększamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy przez około 10 minut, aż kiełbasa wraz z dodatkami ładnie się zarumienią. Gotowe danie dekorujemy świeżym rozmarynem.

Świąteczne roladki z szynką wędzoną

Roladki są znakomitą propozycją na wielkanocne śniadanie. Sprawdzą się również jako przystawka do uroczystego obiadu. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że do przygotowania farszu możemy użyć w zasadzie wszystkich ulubionych składników. Najbardziej wykwitną propozycją będą roladki z wysokiej jakości szynką wędzoną. Szynka z serii Naturrino Sokołów ma delikatny smak, podkreślony dodatkiem naturalnych przypraw, a dostępna jest w formie wygodnych plastrów – idealnych do przygotowania roladek.

Składniki:

1 opakowanie Szynki Wędzonej Naturrino „Sokołów”

80-100 g sera feta

80 g serka śmietankowego puszystego

1-2 pęczki bardzo świeżych rzodkiewek (wraz z dorodnymi listkami)

1 nieduża żółta papryka

1 garść bankietowych ogóreczków konserwowych

świeżo mielony pieprz kolorowy

Przygotowanie:

1-2 rzodkiewki (do dekoracji) kroimy na półplasterki, a pozostałe przekrawamy na pół i kroimy w cienkie słupki. Paprykę pozbawiamy gniazda nasiennego i kroimy na krótkie paseczki. Ogóreczki odcedzamy, wysuszamy i kroimy na cienkie plasterki. Listki rzodkiewki dokładnie myjemy, wysuszamy, a następnie blendujemy w malakserze, przy czym pozostawiamy około 24 listki do wykończenia dania.

Ser feta rozgniatamy dokładnie widelcem wraz z serkiem śmietankowym, aż do uzyskania masy o jednolitej konsystencji. Do masy serowej dodajemy zblendowane listki rzodkiewki, doprawiamy świeżo mielonym pieprzem i dokładnie mieszamy. Na koniec dodajemy słupki rzodkiewki, większość przygotowanej papryki oraz ogórków i całość ponownie mieszamy.

Plastry szynki wyjmujemy z opakowania i kolejno pokrywamy niezbyt grubą warstwą przygotowanej masy. Na środku układamy po 1-2 listku rzodkiewki, zawijamy ściśle w rulon i przekrawamy ostrym nożem na pół. Rulony ustawiamy pionowo na listku rzodkiewki lub innej ulubionej sałacie/szczypiorku, a na koniec dekorujemy pozostałymi kawałkami warzyw.

Sałatka z pasztetem pieczonym

Wielkanoc to również początek wiosny – czas, kiedy sięgamy ze szczególną przyjemnością po młode warzywa. Przygotowane na ich bazie sałatki nie tylko zachwycą smakiem, ale też będą kolorowym akcentem na świątecznym stole. Dzięki szczególnym dodatkom – jak pasztet pieczony – sałatka nabierze wykwintnego stylu. Pasztet pieczony Naturrino ma wyrazisty, lekko pikantny smak, nawiązujący do swojskich pasztetów wypiekanych w domu. Jego recepturę oparto na starannym doborze składników mięsnych i specjalnej mieszanki naturalnych przypraw, ziół i warzyw.

Składniki:

1 opakowanie Pasztetu Pieczonego Naturrino „Sokołów”

2 garści roszponki (oliwa z oliwek)

1 garść kiełków pora

1/3 kalafiora romanesco

1 słoiczek patisonów konserwowych

10 jajek przepiórczych

1 czubata łyżka majonezu

1 czubata łyżka chrzanu

Sól, świeżo mielony pieprz kolorowy

Przygotowanie:

Majonez mieszamy z chrzanem, aż do uzyskania sosu o jednolitej konsystencji. Jajeczka przygotowujemy na półtwardo. Wkładamy je do garnuszka z wrzącą wodą i gotujemy na małym ogniu przez 2 minuty, następnie szybko zdejmujemy z palnika, przelewamy lodowatą wodą i obieramy.

Kalafiora obieramy i wykrawamy z niego różyczki. Patisony osuszamy i kroimy na ćwiartki lub w ósemki. Pasztet kroimy w kostkę.

Na półmisek wykładamy naprzemiennie wraz z białym sosem, skropioną oliwą roszponkę, kostki pasztetu, jajeczka, patisony i kalafiora. Całość doprawiamy solą i pieprzem do smaku, a na koniec posypujemy kiełkami pora.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Tradycyjna Pascha Wielkanocna
Next post Jak przemycić witaminy w diecie dziecka?