Zupy dla ochłody – chłodniki
Czas czytania:3 min

Zupy dla ochłody – chłodniki

0 0

Gdy z nieba leje się żar, my szukamy inspiracji na letni obiad – pyszny, lekki, orzeźwiający. Chłodniki – oto strzał w dziesiątkę! O tej porze roku smakują najlepiej

Tradycyjny litewski chłodnik z botwiną

Składniki:

posiekana botwina – 200 gramów

zielony ogórek – 1 sztuka

bulionetka

pęczek rzodkwi – 1 sztuka

jogurt naturalny – 500 mililitrów

jajka – 2 sztuki

czarny pieprz – 1 szczypta

Przygotowanie:

W małym garnku zagotuj 300 ml wody, dodaj do niej posiekaną botwinkę i gotuj przez około 10 minut, by buraczki stały się miękkie. Do powstałego w ten sposób wywaru dodaj Bulionetkę Knorr, wymieszaj i zagotuj. Całość odstaw na bok, aby wystygła. Zetrzyj ogórka i rzodkiewki na tarce o grubych oczkach. Zimny wywar wymieszaj z jogurtem, po czym dodaj starte warzywa. Chłodnik dopraw do smaku szczyptą świeżo zmielonego pieprzu i odstaw na godzinę do lodówki. W tym czasie ugotuj jaja na twardo. Podawaj z ugotowanymi na twardo, przekrojonymi na pół jajami.

Węgierska zupa wiśniowa

Składniki:

500 g wypestkowanych wiśni (świeżych lub mrożonych)

1 średnia laska cynamonu (3-3,5 g)

3-5 ziaren ziela angielskiego

10-15 goździków

100 ml czerwonego wina

30 g cukru waniliowego

150 g kwaśnej śmietany

45 g cukru

1 cytryna

20 g mąki

Przygotowanie:

Przygotuj wyciąg z przypraw, dodając do 200 ml zimnej wody cynamon, goździki, ¾ sparzonej skórki z cytryny, sok z połowy cytryny, szczyptę soli i cukier (10 g). Gotuj powoli, aż zredukuje się do połowy. Odcedź. W międzyczasie doprowadź do wrzenia 1 l wody. Dodaj wiśnie, cukier, 10 g cukru waniliowego, wino i wyciąg z przypraw. Gotuj tylko 3-4 minuty. Podczas gotowania rozmieszaj w 50-100 ml zimnej wody mąkę, aż konsystencja będzie gładka, dodaj kwaśną śmietanę, ponownie wymieszaj i wlej do gotującej się zupy przez drobne sito, aby uniknąć grudek. Dobrze wymieszaj zupę. Doprowadź do wrzenia, mieszając, i gotuj jeszcze 3-4 minuty. Ściągnij zupę z kuchenki, odstaw do ostygnięcia na 5-10 minut. Dodaj pozostałe czerwone wino, ¼ startej skórki z cytryny i 20 g cukru waniliowego. Schłodź do 7-8 °C. Przed podaniem spróbuj i dopraw do smaku cukrem oraz świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Podawaj w chłodnych miseczkach. Na wierzch połóż bitą śmietanę, udekoruj liśćmi mięty lub melisy.

Chłodnik staropolski

Składniki:

woda – 1.7 litrów

mąka – 5 dekagramów

skórka chleba razowego

jajka ugotowane na twardo – 2 sztuki

koperek

szczypiorek

cukier

śmietana – 1 szklanka

Przygotowanie:

Zagotuj 1,7 l wody, dosyp mąkę i startą skórkę chleba razowego. Zostaw w chłodnym miejscu na 2-3 dni. Po tych kilku dniach, dokładnie wymieszaj, przecedź i zagotuj.Następnie ostudź, wlej śmietanę i utrzep trzepaczką. Pokrój w kawałki jajka. Posiekaj koperek i szczypiorek. Dodaj do zupy pokrajane jajka, posiekany koperek i szczypiorek. Chłodnik dopraw skruszoną Przyprawą w minikostkach Knorr czosnek oraz cukrem.

Hiszpańskie gazpacho

Składniki:

pomidory – 6 sztuk

ząbek czosnku – 1 sztuka

czerwona cebula – 1 sztuka

ogórek świeży – 1 sztuka

papryka czerwona – 1 sztuka

natka pietruszki gałązki – 2 sztuki

seler naciowy – 2 sztuki

szczypiorek – 1 pęczek

ocet winny – 60 mililitrów

cukier – 2 łyżeczki

cytryna – 1 sztuka

sok pomidorowy – 1 litr

sos Tabasco – 1 łyżeczka

sos worcester – 1 łyżeczka

sól i pieprz do smaku

oliwa z oliwek – 60 mililitrów

Przygotowanie:

Umyj wszystkie warzywa, obierz ogórek, oczyść paprykę, pokrój je w duże kawałki i przełóż do malaksera. Pomidory zanurz na 1 minutę we wrzątku, po czym obierz od skórki i przełóż do malaksera. Sos pomidorowy Knorr wymieszaj z 200ml wody, zagotuj i odstaw do ostygnięcia. Połącz wszystkie składniki z malakserze aż będzie gładka konsystencja. Dodaj pozostałe składniki, sos pomidorowy wraz z sokiem z cytryny, po czym wymieszaj w malakserze jeszcze raz. Przełóż gazpacho do niemetalowego pojemnika i chłodź w lodówce przez noc.

Przepisy pochodzą ze strony www.przepisy.pl

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Chłodnik z sezonowych warzyw
Next post Chłodnik ukraiński