Muzyka jest uważana za jeden z najważniejszych elementów kultury francuskiej. Artyści z tego kraju od lat zachwycają słuchaczy swoimi poruszającymi tekstami, wybitnymi kompozycjami i wyjątkowym talentem. Oto 10 artystów, którzy zapisali się w historii światowej i francuskiej muzyki.
Twórczość największych artystów znad Sekwany przez lata podbijała listy przebojów na całym świecie. Ich rola nie ograniczała się jednak jedynie do tworzenia muzyki. Wielu z nich zrobiło niesamowitą karierę w aktorstwie, balecie czy w broadwayowskich musicalach. Niektórzy poświęcili się działalności charytatywnej i walce o prawa zwierząt. Inni poruszali w swojej twórczości istotne problemy społeczne i polityczne. Oto artyści, którzy zmieniali świat nie tylko melodią i śpiewem.
1. Édith Piaf
Życiorys Édith Piaf do dziś pozostaje nie do końca odkryty. Jej lata młodości i skomplikowane życie miłosne rozpalały wyobraźnię słuchaczy na całym świecie, tworząc wokół niej aurę tajemniczości. Jednak to nie prywatne życie artystki było głównym powodem jej popularności, lecz jej chropowaty, niski głos o niezwykłej barwie oraz wyjątkowa osobowość. U szczytu swojej kariery Piaf aktywnie wspierała młodych muzyków, dzięki czemu do dziś wiele instytucji realizujących podobną ideę wybiera ją za swoją patronkę.
– Wpływ Édith Piaf na kulturę popularną jest niezaprzeczalny i ogromny. Jej charakterystyczny głos i emocjonalne wykonania sprawiły, że piosenki takie jak „La Vie en Rose” czy „Non Je Ne Regrette Rien” stały się nie tylko symbolami francuskiej muzyki, ale także integralną częścią globalnej popkultury. Jej słynny “Hymn miłości” (“Hymne à l’amour”) fenomenalnie wykonała ostatnio Celine Dion podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Innym przykładem jest piosenka “Non Je Ne Regrette Rien”, którą wykorzystano w popularnym serialu „Emily w Paryżu”, co podkreśliło paryski klimat i dodało emocjonalnej głębi scenom. To nie jedyny przypadek, gdzie muzyka Piaf ubarwia narrację – w filmie „Incepcja” Christophera Nolana ta sama piosenka stała się kluczowym elementem fabuły, symbolizując odliczanie czasu w świecie snów. Twórcy reklam również chętnie sięgają po muzykę Édith Piaf, szczególnie gdy chcą wywołać skojarzenia z elegancją, paryskim szykiem czy ponadczasową klasyką. Jej twórczość nieustannie inspiruje kolejne pokolenia artystów i reżyserów, co świadczy o jej trwałym wpływie na kulturę i sztukę na całym świecie – komentuje Sylvie Marek, dyrektorka operacyjna projektu French Touch La Belle Vie, stanowiącego wielowymiarowe święto przyjaźni polsko-francuskiej z 10-letnią tradycją.
2. Serge Gainsbourg
Gainsbourg był artystą wszechstronnym. Tworzył utwory dla największych gwiazd ówczesnej estrady, jednocześnie samemu będąc m.in. aktorem, reżyserem i piosenkarzem. Jego twórczość nie wzbudzała jednak równie skrajnych emocji, co jego kontrowersyjna i skandaliczna osobowość. Jej odzwierciedleniem była na przykład napisana i skomponowana przez artystę piosenka ”Lemon Incest”. Jego 12-letnia wówczas córka, Charlotte, zaśpiewała w niej o fizycznej miłości pomiędzy dorosłym a dzieckiem, co wywołało skandal w związku z zarzutami o gloryfikowanie pedofilii i kazirodztwa. Artysta jednak nazwał to zwykłą prowokacją. Mimo to, świeże spojrzenie na muzykę oraz chęć eksperymentowania wzniosły jego dzieła na światowy poziom, na zawsze zapisując je w historii francuskiej popkultury.
3. Charles Aznavour
Charles Aznavour był prawdziwym obywatelem świata, który tworzył i wykonywał swoje utwory w kilku językach. W swojej niezwykle długiej i owocnej karierze artysta występował niemal na całym świecie, zdobywając dziesiątki nagród oraz wyróżnień. Za jeden z najpiękniejszych utworów tego artysty uznaje się piosenkę „She” z 1974 roku, która zaśpiewana później została w 1999 r. przez Elvisa Costello do filmu „Nothing Hill”.Ponadto, jego działalność charytatywna w realny sposób wpływała na życie milionów osób. W swojej twórczości poruszał m.in. istotne problemy społeczne, kulturowe i polityczne, co znacznie pomogło w zwiększeniu społecznej świadomości w tych tematach.
4. Joe Dassin
Joe Dassin miał wszystkie predyspozycje do spełnienia swojego amerykańskiego snu, który odebrano jego rodzinie w przeszłości. Po podpisaniu kontraktu z wytwórnią ze Stanów Zjednoczonych stał się pierwszym francuskojęzycznym artystą, który tego dokonał. Dzięki temu jego utwory znalazły się na szczytach list przebojów (nie tylko we Francji!), otwierając mu drzwi na nowe międzynarodowe horyzonty. Najczęściej słuchaną piosenką w dyskografii Joe Dassina na całym świecie stała się niewątpliwie wydana w 1969 roku oda do słynnej paryskiej alei – “Champs-Elysees”. Niestety kariera muzyczna oraz aktorska artysty zakończyła się wraz z jego nagłym odejściem w wieku zaledwie 41 lat.
5. Francoise Hardy
Francoise Hardy była niepoprawną romantyczką, a utwory o nieszczęśliwej miłości stały się jej znakiem rozpoznawczym. Melodia do wolnego tańca i płynąca z niej melancholia to znak czasu, z którego do dziś korzystają gwiazdy, takie jak Lana del Rey. Na początku lat 60. była ikoną muzyki yé-yé, stanowiącej początki muzyki pop. Jedną z jej najbardziej znanych piosenek jest „Tous les garçons et les filles” (1962), kultowy utwór, który zapoczątkował jej karierę, gdy miała zaledwie 17 lat. Niestety wraz z biegiem lat tempo jej rozwoju muzycznego znacznie zwolniło, a Francoise rozpoczęła walkę z chorobą, którą przegrała w 2024 roku.
6. Brigitte Bardot
Brigitte Bardot uważana jest, obok Marilyn Monroe, za symbol seksapilu lat 50. i 60. XX wieku. Choć znana jest głównie z niezwykłej kariery filmowej, artystka nagrała kilka płyt we współpracy z czołowymi producentami i kompozytorami swoich czasów. Jednym z pamiętnych utworów jest piosenka „Je t’aime, moi non plus”, którą nagrała wstępnie z Gainsbourgiem. Jednak jej ówczesny mąż, Gunter Sachs, nie zgodził się na jej upublicznienie, grożąc rozwodem. Zamiast z Bardot, Gainsbourg zaśpiewał ją w 1969 ze swoją ówczesną kochanką, brytyjską piosenkarką Jane Birkin, co wywołało liczne kontrowersje, głównie ze względu na pojawiające się w niej podteksty seksualne, a także sposób jej wykonania. Po zakończeniu kariery, Bardot poświęciła się walce o prawa zwierząt. Jej zdecydowane metody i odważne wypowiedzi pomagały w wywołaniu reakcji władz, jednocześnie przysparzając jej wielu przeciwników i tworząc wokół niej mnóstwo kontrowersji.
7. Zizi Jeanmaire
Zizi Jeanmaire jako pierwsza w historii wcieliła się w rolę Carmen, obecnie jednego z najczęściej wystawianych baletów na świecie. Jej niezwykła kariera przeplatała delikatność i grację tańca z energią i żywiołowością musicali. Przyjaźniła się z projektantem Yves Saint Laurentem, co sprawiło, że była częstą gościnią na największych pokazach mody, jednocześnie stając się jej ikoną.
– Co ciekawe, podczas ceremonii otwarcia tegorocznych Igrzysk Olimpijskich mogliśmy oglądać występ fenomenalnej Lady Gagi, która wykonała jeden z najsłynniejszych utworów Zizi Jeanmaire – „Mon Truc En Plumes”. Wykonanie to stanowiło hołd dla jego autorki, ze względu na scenografię i choreografię, którą wiernie odwzorowano po ponad 50 latach od premiery. Lady Gaga wypadła w tej odsłonie równie olśniewająco co jego twórczyni – Zizi – opowiada Sylvie Marek, dyrektorka operacyjna projektu French Touch La Belle Vie.
8. Jean Ferrat
Dla Jeana Ferrata tekst był ważniejszy niż sama muzyka. Jego liczne wykonania poezji śpiewanej sprawiły, że zaczęto doceniać jego twórczość i artystyczną wrażliwość. Pisał wybitne teksty i tworzył fantastyczną muzykę zarówno dla siebie, jak i dla ówczesnych gwiazd estrady. Z powodu trudnej przeszłości był mocno zaangażowany w politykę, o czym świadczy jego utwór „Noc i Mgła”, którego tytuł nawiązuje do polityki nazistów. Dzieło to w 2013 roku znalazło się na liście „20 piosenek, które zmieniły świat” przygotowanej przez stację BBC.
9. Georges Brassens
Georges Brassens swoje pierwsze muzyczne kroki stawiał jako 16-latek w zespole stworzonym wraz ze swoimi przyjaciółmi. Po latach prawdziwą popularność zdobył jednak dzięki występowi w słynnym kabarecie za sprawą piosenkarki Patachou. Wspólnie wyruszyli na tournée, po którym Georges zyskał popularność jako kompozytor, wykonawca i autor tekstów. Artysta pisał i śpiewał piosenki niepokorne wobec społeczeństwa i jego instytucji, w tym instytucji małżeństwa. Hipokryzji i fałszywej moralności przeciwstawiał szczerość indywidualnego wyboru i prawdziwe uczucia. Szokował – zwłaszcza mieszczańską publiczność – doborem tematów swych piosenek i używanymi w nich słowami, został uhonorowany tytułem poety narodowego. W 1967 roku zdobył Grand Prix de Poésie Akademii Francuskiej, co stało się ukoronowaniem jego niezwykłego talentu literackiego.
10. Dalida
Pomimo jej włoskiego pochodzenia, Dalida uważana jest za jedną z największych ikon muzyki francuskiej. W swojej karierze nagrała ponad 500 piosenek po francusku, z których 200 przetłumaczono na włoski, a 300 na inne języki. Artystka zdobyła 70 złotych płyt, sprzedając 170 milionów nagrań. Dalidę nagrodzono nawet Oscarem za Światowy Sukces Piosenkarski oraz specjalnie dla niej stworzoną Diamentową Płytą za 25 lat wybitnej działalności. W Polsce zyskała popularność głównie dzięki niezapomnianemu utworowi „Paroles, paroles” (1973), który zaśpiewała z Alainem Delonem.
– Dalida była artystką wybitną, o której do dzisiaj pamiętają Paryżanie. Świadczą o tym liczne miejsca i inicjatywy upamiętniające jej życie i karierę, takie jak Plac Dalidy, jej popiersie, znaczek pocztowy czy wystawa „Une vie”, podczas której przedstawiono wiele wyjątkowych przedmiotów osobistych, korespondencji, nagród i nie tylko. W 2016 roku powstał nawet film, który miał na celu uczczenie 30. rocznicy jej śmierci – komentuje Sylvie Marek, dyrektorka operacyjna projektu French Touch La Belle Vie.
Ci francuscy artyści wywarli niezwykły wpływ na muzykę zarówno ówczesnych, jak i dzisiejszych czasów. Potwierdzają to liczne inspiracje i nawiązania, które można dostrzec w aktualnej popkulturze i przemyśle muzycznym. Świadczy to nie tylko o ich wielkim talencie, ale również o ich wpływie na współczesne czasy.
Average Rating