CEWE Photo Award 2021: Zwycięzcy w największym konkursie fotograficznym na świecie
Czas czytania:3 min

CEWE Photo Award 2021: Zwycięzcy w największym konkursie fotograficznym na świecie

0 0

Zakończył się Konkurs CEWE Photo Award 2021. Przez 12 miesięcy mogliśmy zgłaszać do niego nasze zdjęcia. Znów padł rekord zgłoszonych fotografii. Międzynarodowe jury jest pod wrażeniem fotograficznej pasji i uchwyconych kadrów. Ostatnio ogłoszono 10 zwycięzców, spośród których zostanie wyłoniony główny laureat

Piękno świata sfotografowane ponad 600 000 razy

Ponad 600 000 zdjęć ze 170 krajów zostało zgłoszonych przez profesjonalnych fotografów I fotografów amatorów do CEWE Photo Award 2021, pod hasłem „Nasz świat jest piękny”. Po raz kolejny czyniąc go największym konkursem fotograficznym na świecie. Jury pod przewodnictwem znanego francuskiego fotografa Yanna Arthus-Bertranda wyłoniło zwycięzców w dziesięciu kategoriach konkursowych, spośród tego grona we wrześniu zostanie wybrany główny zwycięzca. To, że do konkursu zostało zgłoszonych ponad 600 000 zdjęć, cieszy podwójnie. Po pierwsze, dlatego że wśród nas jest tak wiele osób, które kochają fotografię. Po drugie, dlatego że konkurs jest połączony z działalnością charytatywną. Za każde zgłoszone zdjęcie marka CEWE przekazuje 45 groszy na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W tym roku przekazana zostanie rekordowa suma – 60 628,90 euro.

Szczególnie w ostatnim czasie motto CEWE Photo Award „Nasz świat jest piękny” nabrało głębszego znaczenia. Jest to również jasne dla dr. Christiana Friege, dyrektora generalnego CEWE i jednocześnie członka jury CEWE Photo Award: „W tym roku jeszcze ważniejsze jest ciągłe przypominanie sobie o pięknych stronach świata. 606 289 przesłanych zdjęć z całego świata dokumentują różnorodność i piękno naszej planety. Historie stojące za wieloma z tych zdjęć głęboko poruszyły nasze jury” – mówi Friege.

Pod przewodnictwem Yanna Arthus-Bertrand, całe jury w składzie: Christie Goodwin, Ulla Lohmann, Martin Rak, Kai Pfaffenbach, Petra Horn i dr Christian Friege głosowali na listę dziesięciu finalistów tegorocznej edycji CEWE Photo Award. Podczas ogólnoeuropejskiej sesji wirtualnych obrad jury, eksperci wybrali po jednym zwycięskim zdjęciu z dziesięciu różnych kategorii. Który z nich zostanie zwycięzcą nagrody CEWE Photo Award 2021? To zostanie ogłoszone podczas uroczystej gali w Berlinie, 16 września.

Świat zawsze jest piękny

Tegoroczna edycja konkursu CEWE Photo Award w szczególny sposób zainspirowała członków jury. Przewodniczący jury Yann Arthus-Bertrand komentuje: „Jestem bardzo szczęśliwy i dumny, że jestem przewodniczącym tego jury po raz drugi i po raz kolejny jestem zafascynowany jakością zdjęć. To naprawdę najpiękniejszy konkurs fotograficzny, w jakim kiedykolwiek wziąłem udział” – mówi fotograf, który jest znany na całym świecie m.in. ze swojej ilustrowanej książki „Ziemia widziana z nieba”. Christie Goodwin, fotografka portretowa z Londynu, a także członkini jury po raz drugi, mówi: „To niesamowite, że uczestnicy, pomimo tego wszystkiego, co dzieje się teraz na świecie, poczuli inspirację do przysłania swoich zdjęć.”

Zdjęcia, które opowiadają historię

Piękno zdjęć przybiera wiele form. „Uwielbiam zdjęcia, które opowiadają historię”, mówi fotografka przyrody Ulla Lohmann. „A nawet zdjęcia, które rodzą pytania. Lubię, gdy zdjęcie prowokuje mnie do zastanowienia” – dodaje. Jurorom zależy nie tylko na ocenie estetyki i kompozycji zdjęcia, ale także na odnalezieniu tego, co jest w nim wyjątkowe. „Zdjęcia nie zawsze były idealne – i to dla mnie wyraża piękno naszego świata” – mówi Petra Horn ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Szczególnie cieszy ją zdjęcie śmiejących się dzieci autorstwa Hartmuta Schwarzbacha z Niemiec, które zwyciężyło w kategorii „Ludzie”. Kai Pfaffenbach również jest zachwycony tym zdjęciem: „Na tym zdjęciu widać czystą radość, za którą wszyscy tęsknimy od miesięcy” – komentuje fotoreporter, który obecnie jedzie do Tokio na Igrzyska Olimpijskie.

Kiedy dane stają się prawdziwymi zdjęciami

Członkowie jury dyskutowali na wirtualnych spotkaniach oraz oglądali wszystkie wydrukowane zdjęcia, które otrzymali wcześniej pocztą. Ważne kryterium w każdej kategorii, jakie sobie postawili, to: jak zdjęcie będzie wyglądało w druku wielkoformatowym? Chodzi o to, by zdjęcia prezentowały sę wyjątkowo nie tylko na ekranie aparatu czy komputera, ale takżeby robiło wrażenie już po wywołaniu. Jak mówi fotografka Christie Goodwin, która pracowała ze światowej sławy gwiazdami, takimi jak Celine Dion czy Ed Sheeran: „Dopiero gdy zdjęcie zostanie wydrukowane na papierze, możemy je poczuć i połączyć się z nim duchowo. Zdjęcie na komputerze lub smartfonie to nic innego jak plik.”.

Wszystkie zwycięskie zdjęcia zostaną zaprezentowane podczas gali CEWE Photo Award 16 września, w Berlinie. Dopiero wtedy zostanie ogłoszony tegoroczny zwycięzca CEWE Photo Award, wybrany spośród tych propozycji.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Jaka jest wiedza Polek na temat antykoncepcji?
Next post Wakacyjny poradnik dla stóp – jak zadbać o nie latem?