Majówka jest kobietą! To czas, kiedy warto zadbać o samą siebie – zapewnić sobie relaks dla ciała i duszy. Dlatego polecamy 5 propozycji książkowych od polskich autorek, które doskonale sprawdzą się jako towarzyszki odpoczynku na hamaku czy w trakcie podróży. To nowości z takich gatunków, jak romans, fantastyka czy powieść obyczajowa, które miały swoje premiery w ostatnich miesiącach.
Pomarańcze na Antarktydzie, czyli powieść o Legii Cudzoziemskiej napisanej z kobiecej perspektywy
Na początek polecamy zupełną nowość: “Legia cudzoziemska damskim okiem, czyli pomarańcze na Antarktydzie”, której premiera zaplanowana jest właśnie na Majówkę – 30 kwietnia. Data premiery książki jest nieprzypadkowa – to właśnie tego dnia obchodzone jest najważniejsze święto Legii Cudzoziemskiej – Camerone – upamiętniające słynną bitwę stoczoną przez żołnierzy tej elitarnej jednostki wojskowej. Opowieści o Legii Cudzoziemskiej piszą mężczyźni, w tej książce po raz pierwszy głos na temat formacji zabiera kobieta. Autorka, Magdalena Stykała, niegdyś dziewczyna polskiego żołnierza zasilającego szeregi Legii Cudzoziemskiej, zestawia jej twardy świat z delikatnością kobiecych uczuć – tęsknoty, miłości, nadziei i radości. Książka nie powstała po to, by zmienić utarty obraz Legii, ale by pokazać, że za legionistami stoją kobiety – ich matki, siostry, dziewczyny, żony i córki.
Czy można bez konsekwencji uwolnić się od przeszłości?
“Tylko w duecie” Magdaleny Kozakowskiej – to książka o uczuciach w wielowymiarowym wydaniu. Zgodnie z konwencją gatunkową romansu nie zabrakło w niej miłości, ale nie tylko tej namiętnej, damsko-męskiej. W powieści mocno zarysowany jest również wątek miłości siostrzanej, podpartej serią niewyobrażalnych poświęceń. Autorka stawia przed czytelnikami pytania m.in. o to, ile jesteśmy w stanie dać od siebie, by ratować życie ukochanej osoby, a także, czy można bez konsekwencji uwolnić się od przeszłości.
Do czego mogą doprowadzić nasze społeczeństwo dalsze podziały oraz kolejne lata scalania z technologią?
Między innymi to pytanie stawia przed czytelnikami Małgorzata J. Rogalska – autorka książki „hTraE 2120 – Lekcja”. Ta powieść to społeczna refleksja ubrana w fikcyjną opowieść o nadziei i dążeniu do zrozumienia tego, że ludzi wciąż więcej łączy, niż dzieli. Autorka skłania czytelnika do metafizycznych rozważań nad różnymi wymiarami człowieczeństwa i egzystencji, przełamując ich powagę elementami magii i niewytłumaczalnych zjawisk – lawiruje pomiędzy tym, co sprawdzone i udowodnione, a tym, czego współczesna nauka nie potrafi wyjaśnić.
„W służbie miłości”, czyli polski James Bond
Nie od dzisiaj brutalne kryminały wdzięcznie łączą się z romantycznymi motywami, często trudnymi dla bohaterów, uwikłanych w niebezpieczną intrygę. Świadoma tego debiutantka, Magda Artomska-Białobrzeska, sięgnęła do znanych, lubianych konwencji gatunkowych i stworzyła “W służbie miłości” – porywającą opowieść o silnym uczuciu między dwojgiem ludzi, które rodzi się w niespodziewanych i zabójczo groźnych okolicznościach.
Ścieżki odważnych kobiet na “Szlaku serca”
Zestawienie zamyka inna powieść Magdaleny Stykały – “Szlak serca” – w książce zostały ujęte historie niezwykłych kobiet – ich perypetie, emocje i refleksje – niejednokrotnie zainspirowane prawdziwymi wydarzeniami. Autorka konstruuje fabułę wokół sekretów, dylematów, bolesnych przeżyć i wyzwań, z którymi bohaterki muszą sobie poradzić. Przeciwwagą dla poruszających opowieści jest pełna harmonii sceneria akcji. “Szlak serca” prowadzi czytelnika częściowo przez piękny Wrocław, magiczny Kraków i słoneczne, bieszczadzkie pagórki. Akcja kolejnych historii rozgrywa się w olśniewającym Lwowie i tropikalnej Gujanie. Oczami wyobraźni ogląda się nie tylko wnętrza bohaterek, ale i malownicze tła wydarzeń.
To zatem doskonała propozycja nawet dla tych, którzy postanowili Majówkę spędzić na domowej kanapie – dzięki tej książce można przenieść się do niezwykle urokliwych miejsc.
Average Rating