Uważa się ją za muzykę dość niszową, dla wysublimowanego odbiorcy, choć wyrasta przecież z tradycji klubowych, dyskotekowych, a więc – masowych. Muzyka elektroniczna dla wielu pozostaje tajemnicą i rejonem, w który nigdy nie zawitali. Czy słusznie? Cóż, jest faktycznie gatunkiem dosyć wymagającym, obcowanie z nią może jednak dawać sporo przyjemności. Biorąc zaś pod uwagę, że to właśnie electronic dance music – jak nazywa się z angielskiego muzykę elektroniczną – jest dziś najprężniej rozwijającym się gatunkiem muzycznym, warto znać przynajmniej kilka podstawowych faktów na jej temat. Oto nasze kompendium wiedzy o EDM!
Electronic Dance Music – początki
Wszystko zaczęło się w muzyce rozrywkowej lat 70. Chętnie eksperymentowano wtedy z dźwiękami syntetyzowanymi przy pomocy komputera i elektronicznymi instrumentami – szczególnie w popularnej muzyce tanecznej, ale też i w rocku. Ten flirt z elektroniką szybko przerodził się w coś więcej i przyczynił się do powstania nowego gatunku.
Ze względu na jego specyfikę i przeznaczenie – głównie do grania na klubowych imprezach – nazwano ją electronic dance music, w skrócie: EDM. W języku polskim mówimy najczęściej o muzyce elektronicznej, muzyce klubowej czy po prostu o elektronice. Dość często też mylnie utożsamia się muzykę elektroniczną z techno. To duże uproszczenie – techno jest tylko jednym z gatunków muzyki elektronicznej.
Techno – gwiazda wśród nurtów elektroniki
Trzeba jednak przyznać, że techno znacznie przerosło inne gatunki electronic dance music pod względem światowej popularności, jak i znaczenia dla powstania innych gatunków elektroniki. To właśnie z techno wyrosły takie popularne nurty muzyczne jak hardcore, trance, rave czy bijący rekordy popularności w ostatnich latach dubstep.
Za pierwszych artystów techno w historii uważa się DJ’ów z Detroit. Dwaj z nich, Juan Atkins i Richard „3070” Davis, w roku 1980 utworzyli grupę Cybotron, która podbiła kluby muzyczne w okolicy i stała się pierwszą, legendarną formację electro w historii. Nazwa techno została zresztą zaczerpnięta z tytułu jednego z ich utworów – „Techno City” z 1984 r.
Inne ważne gatunki electronic dance music
Jak już wspomnieliśmy, to techno odniosło na scenie międzynarodowej największy sukces. Jego wyróżnikami są metrum cztery czwarte, ograniczenie do dźwięków syntetycznych i jednostajny regularny rytm. Inne najważniejsze gatunki electronic dance music to:
- house – od techno odróżnia je przede wszystkim wykorzystywanie tradycyjnego instrumentarium w głównej linii melodycznej;
- ambient – charakteryzuje się brakiem tradycyjnej, linearnej kompozycji, która została zastąpiona tzw. plamami kompozycyjnymi;
- drum’n’bass – oparty na głębokim basie i synkopowanej linii perkusyjnej, o wysokim tempie 160-180 uderzeń na minutę.
Z pewnością warto zapoznać się bliżej z electronic dance music. Wbrew pozorom, sprawdza się świetnie nie tylko w klubie. Dobrej zabawy!
Average Rating