Każdy z nas pragnie zachować młody i piękny wygląd jak najdłużej. Geny odgrywają ważną rolę, ale nie wszystko można zrzucić na ich karb. Na to, jak będziemy się starzeć, pracujemy każdego dnia, a nasze nawyki mają tutaj ogromne znaczenie. Co robić, żeby spowolnić działanie czasu?
Z wiekiem tracimy wodę w skórze
Nawodnienie jest kluczowe w zachowaniu młodego wyglądu, a w szczególności pięknej, promiennej cery. Skóra jest ostatnim miejscem, do którego organizm transportuje wodę, dlatego musi być jej dostarczone odpowiednio dużo. Codziennie powinniśmy wypijać minimum dwa litry płynów (ilość ta zależna jest od wieku, płci, aktywności fizycznej i masy ciała). Wraz z wiekiem poziom wody w skórze drastycznie spada, dlatego im jesteśmy starsi, tym gorliwiej przykładajmy się do nawodnienia organizmu.
Niezwykle ważne jest także nawilżanie skóry od zewnątrz. W ciągu doby wyparowuje przez nią ok. 300 ml wody, dlatego warto używać kremów do twarzy z kwasem hialuronowym, który tworzy warstwę okluzyjną, zapobiegającą utratę nawilżenia. W pomieszczeniu, w którym spędzamy najwięcej czasu, warto postawić nawilżacz powietrza.
Witaminy wpływają na nasz wygląd
Zbilansowana i bogata w składniki odżywcze dieta to podstawa młodości, zdrowia i urody. Na nasz wygląd ogromny wpływ ma dostarczanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E i K, witaminy C, z grupy B, kwasów Omega-3, a także minerałów: krzemu, cynku, potasu, miedzi i żelaza.
Dlaczego te składniki są aż tak ważne? Witamina A odpowiada za odnowę naskórka, wspierając produkcję kolagenu i elastyny, D zwiększa napięcie skóry i jej regenerację, E jest przeciwutleniaczem, który działa nawilżająco i ujędrniająco. Natomiast K rozjaśnia cerę, C wpływa na ukrwienie skóry i zmniejszenie zmarszczek. Witaminy z grupy B działają ujędrniająco i wygładzająco. Minerały oraz kwasy Omega-3 sprawiają, że cera jest promienna. Dobroczynnie wpływają również na stan włosów i paznokci, wzmacniając je i dodając im blasku.
Ruch zmniejsza zmarszczki
Regularne uprawianie sportu spłyca zmarszczki i odmładza organizm. Ruch poprawia krążenie, rozszerza naczynia krwionośne i dotlenia komórki w ciele. Ma też wpływ na zmniejszenie cellulitu. Kiedy się pocimy, przez skórę wydalane są toksyny i wolne rodniki. Ponadto wysiłek obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu, który destrukcyjnie wpływa nie tylko na zdrowie, ale także na stan naszej cery.
Skóra regeneruje się podczas snu
Odpowiednio długi (ok. 8 godzin) i regularny sen ma bezpośredni wpływ na zachowanie młodego wyglądu. W nocy następują bowiem procesy regeneracji i odnowy, a komórki dzielą się w tym czasie dziesięciokrotnie szybciej niż w ciągu dnia. Z tego powodu warto zadbać o komfortowe warunki snu: wygodne, zdrowe dla kręgosłupa łóżko oraz dostęp świeżego powietrza w pokoju.
Walka z wolnymi rodnikami
Za proces starzenia w dużej mierze odpowiadają wolne rodniki. Uszkadzają one włókna elastyny i kolagenu, przyczyniając się do zwiotczenia skóry oraz utrudniają proces jej regeneracji. Wolnym rodnikom przeciwdziałają przeciwutleniacze zawarte w pożywieniu. Można je również spożywać w suplementach diety, takich jak DuoLife Nowa Medical Formula ProSelect®. Zawiera on bogactwo polifenoli, a także alkaloidy oksoindolowe, taniny, sterole oraz acetogeniny. Związki te oprócz przeciwdziałania starzeniu się skóry, pozytywnie wpływają na układy odpornościowy i nerwowy.
Powinniśmy pamiętać, że każdego dnia pracujemy na to, jak będziemy się starzeć. Poza robieniem codziennie rzeczy, które pozytywnie wpływają na nasz wygląd i zdrowie, powinniśmy także unikać wrogów młodego wyglądu, jak: stres, palenie papierosów, jedzenie wysoko przetworzonego jedzenia, nadmiernego promieniowania UV, a także białego cukru. Zachowując umiar będziemy mogli cieszyć się nie tylko młodym wyglądem, ale również świetnym samopoczuciem.
Average Rating