Jesień to idealny czas na walkę z przebarwieniami
Czas czytania:4 min

Jesień to idealny czas na walkę z przebarwieniami

0 0

Przebarwienia to problem estetyczny większości Polek. Narażone nie są tylko osoby dojrzałe i te które zażywają słonecznych kąpieli. Podatność na powstawanie przebarwień powoduje wiele czynników. Jesień to dobry moment, aby zasięgnąć konsultacji kosmetologa i rozprawić się m.in. z niechcianymi pamiątkami na skórze

Przebarwienia mogą pojawiać się na twarzy, dekolcie, a także ramionach. Są one efektem miejscowego i nadmiernego wytwarzania melaniny. Promieniowanie UVA i UVB stymulują wytwarzanie pigmentu skóry. Opalenizna jaką otrzymujemy jest spowodowana utlenianiem się melaniny znajdującej się w keratynocytach pod wpływem promieni UV. Jest jednak i druga reakcja skóry na kontakt ze słońcem, opalenizna opóźniona powstająca po 2-3 dniach po ekspozycji na promienie UVA i UVB. Powstaje ona na skutek produkcji melaniny oraz transporcie melanosomów do komórek naskórka w celu ochrony jądra komórkowego.

Częste, powtarzające się ekspozycje skóry na promienie słoneczne wpływa nie tylko na intensywną produkcję melaniny, jako naturalnego filtra ochronnego, ale także powoduje wzrost liczby melanocytów i utrwalanie procesów pigmentacji jako linii obrony skóry przed niekorzystnym wpływem środowiska. Przewlekłe naświetlania UVA i UVB są przyczyną wielu zmian zachodzących  w skórze właściwej i naskórku prowadzących do starzenia się skóry. Jednym z objawów tych procesów jest pojawienie się zmian barwnikowych. Na przebarwienia narażone są nie tylko osoby dojrzałe, ale również te które przyjmują różnego rodzaju leki lub zioła, kobiety w ciąży czy osoby z zaburzeniami hormonalnymi.

Stan naszej skóry jesienią jest często efektem naszych letnich zaniedbań, związanych z brakiem należytej ochrony. Jeśli po urlopie nie możemy pochwalić się zdrowym jednolitym kolorytem, na początek warto stosować kosmetyki z dużą zawartością witaminy C i A. Witamina C nie tylko wspomoże regenerację i rozjaśnianie skóry, ale także ochroni ją przed szkodliwym wpływem promieni UV, a witamina A przyspieszy odnowę komórkową. Dobrym sposobem na radzenie sobie z przebarwieniami są również peelingi. Jeśli jednak potrzebna jest silniejsza broń w walce z niechcianymi pamiątkami należy skorzystać z profesjonalnych zabiegów, które pomogą przywrócić nam jednolity kolory skóry.

Istnieje wiele sposobów na usuwanie takich przebarwień, w zależności od przyczyny ich powstania, rodzaju cery czy fototypu skóry pacjenta. Wśród zabiegów znajdują się takie opcje jak: zabieg wybielający Diego Della Palma, zabieg wybielający Cosmelan, BB GLOW, laser Q-switch, peelingi: Lightening, oraz chemiczne – wykorzystujące kwas glikolowy, mlekowy albo azelainowy. To jaką metodę usuwania przebarwień wybierzemy, zależy od typu skóry danej osoby oraz od zmian jakie zachodzą na powierzchni naskórka oraz pod nim.

Zazwyczaj na usuwanie przebarwień wybiera się okres jesienny, ponieważ zależy nam by ograniczyć wpływ promieni słonecznych na skórę poddaną zabiegowi – i to zarówno przed jak i po nim. Wiele metod poprawiania kolorytu skóry, na przykład te wykorzystujące laser, działają bezpośrednio na melaninę. Jeśli więc spróbujemy użyć ich na opalonej skórze, możemy nie uzyskać oczekiwanych efektów. Z kolei jeśli wystawimy wybielaną skórę na działanie promieni UV ryzykujemy pojawieniem się nowych przebarwień. – tłumaczy kosmetolog Karolina Dziadosz z Kliniki Młodości Blanki Pawłowskiej.

Bardzo istotnym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na usuwanie przebarwień na twarzy, jest stan cery. Jeśli mamy do czynienia z wykwitami trądzikowymi lub z infekcjami skóry, z zabiegiem należy poczekać do ich wyleczenia.

Inną metodą usuwania zmian skórnych stosuje się w przypadku cery tłustej, inną natomiast, gdy mamy do czynienia z przebarwieniami starczymi. W przypadku tych pierwszych możemy sięgnąć po peeling chemiczny z kwasem azelainowym lub mlekowym oraz kremy wybielające zawierające w swoim składzie arbutynę, hydrochinon, kwas kojowy oraz wyciągi z lukrecji, morwy białej i kwasy AHA.  Ta metoda może okazać się mniej skuteczna przy przebarwieniach starczych, zlokalizowanych w znacznie głębszych warstwach skóry. W tym wypadku efekty można uzyskać, decydując się na kurację laserową. Metody laserowej Q-switch nie stosuje się jednak w przypadku przyjmowania określonych leków, na przykład hormonalnych, czy też posiadających rozrusznik serca. Decyzja o wyborze powinna być podjęta na podstawie analizy zmian skórnych, wieku, przyjmowanych leków oraz innych czynników.

Ważne jest również by zdawać sobie sprawę, że usuwanie przebarwień nie działa błyskawicznie. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, niekiedy lekko opuchnięta i wrażliwa. W przypadku terapii laserowej czy peelingu chemicznego skóra  ulega procesowi złuszczania, który stopniowo spowalnia prces melanogenezy i stymuluje odnowę komorkową. To kiedy dostrzeżemy pierwsze oczekiwane efekty zabiegów usuwających, zależy od typu terapii, rodzaju i glębokości przebarwień oraz pielęgnacji domowej. W przypadku serii zabiegów peelingiem chemicznym czeka sie od 2 do 6 tygodni od zakończenia kuracji, przy laserze z kolei – od 4 do 6 tygodni. – dodaje kosmetolog Karolina Dziadosz z Kliniki Młodości Blanki Pawłowskiej.

Ze względu na przyczynę powstawania przebarwień, możemy wyróżnić przebarwienia posłoneczne, pourazowe, hormonalne, polekowe i pozapalne. Najczęściej na skórze pojawiają się piegi, melasma (ostuda, czyli brązowe symetryczne plamy na policzkach, czole, nad górna wargą) i plamy soczewicowate (starcze). Ryzyko pojawianie się przebarwień posłonecznych możemy znacznie obniżyć, jeśli w okresie letnim prawidłowo zadbaliśmy o ochronę i kondycję skóry. Warto pamiętać, że czasem nawet najlepsze zabiegi nie pomogą skutecznie skórze, jeśli nie będziemy jej odpowiednio chronić. Osoby ze skłonnościami do przebarwień powinny stosować kremy ochronne z filtrami UV podczas słonecznych dni przez cały rok. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Czy ekologiczny dom to dom energooszczędny?
Next post PUCHÓWKA ZAWSZE MODNA