Martwi Cię wypadanie włosów w nadmiarze? Zastanawiasz się, jaka może być tego przyczyna? Zanim zaczniesz diagnozować swój stan, przyjrzyj się prowadzonemu trybowi życia. Stresujesz się i zbyt dużo pracujesz? Może to być przyczyną nadmiernego wypadanie włosów.
Utrata włosów jest zjawiskiem całkowicie naturalnym dla każdego człowieka. Codziennie ze skóry głowy ubywa około 100-150 kosmyków. Jako że w sumie na głowie jest ok. 100 000 włosów, proces ten przebiega w zasadzie niezauważalnie. Natomiast nadmierne wypadanie włosów szybko staje się widoczne i może budzić niepokój.
Negatywny wpływ stresu na organizm
Stres wpływa negatywnie na cały organizm – jest jedną z przyczyn wielu chorób somatycznych, a także może prowadzić do depresji. Co więcej, jeśli sytuacje stresowe nasilają się i mają charakter długotrwały, mogą odpowiadać za łysienie.
Stres może dawać początek łysieniu androgenowemu oraz łysieniu telogenowemu. Widoczne jest wtedy zatrzymanie wzrostu włosa, uszkodzenie struktury, osłabienie mieszków włosowych i doprowadzanie ich do stopniowego zaniku lub bezpośrednie przejście włosa w fazę katagenu.
Jak pokazują badania przeprowadzone na myszach, substancją odgrywającą istotną rolę w procesie wypadania włosów spowodowanego stresem, jest substancja P (SP) oraz kortykotropina. Badania wykazały, że czynnik wzrostu nerwu (NGF, który działa przeciwstawnie do SP) oraz antagonista receptora SP (NK1) mogą zmniejszać negatywny wpływ stresu na włosy, eliminując proces nadmiernego ich wypadania.
Intensywny tryb życia = zła dieta
Żyjemy w czasach, w których szybkie tempo życia jest na porządku dziennym. Nie mamy czasu na nic, jesteśmy zabiegani i zapracowani. Nie mamy zbyt wiele wolnych chwil dla siebie, na gotowanie i spożywanie pełnowartościowych posiłków. W efekcie sięgamy po żywność wysoko przetworzoną, w której brakuje cennych witamin i minerałów, co prowadzi do niedoborów. Zła dieta jest natomiast jednym z czynników wpływających na nadmierne wypadanie włosów.
Nadmierne wypadanie włosów można zatrzymać
Nadmierne wypadanie włosów spowodowane stresem, intensywnym trybem życia i przepracowaniem można skutecznie zatrzymać. W pierwszej kolejności należy wyeliminować czynnik prowokujący proces utraty kosmyków. Zaleca się, by:
- stosować techniki radzenia sobie w sytuacjach stresowych;
- zadbać o odpowiednią dietę bogatą w składniki odżywcze;
- zadbać o odpoczynek i relaks, by wspomóc regenerację przepracowanego organizmu.
Ponadto warto sięgnąć po odpowiednie preparaty wzmacniające włosy, dzięki którym można przyspieszyć odrost kosmyków. Dobre efekty przynosi kuracja środkami bazującymi na kompleksowym składzie z takimi substancjami jak: krzemionka z młodych pędów bambusa, biotyna, niacyna, kwas pantotenowy, jod, selen, cynk, żelazo, mangan, kwas foliowy. Wszystkie te składniki zawierają m.in. produkty Vitapil.
Average Rating