Walka z cerą naczynkową to prawdziwe wyzwanie, szczególnie dla wrażliwej, delikatnej cery. Rumieńce i pajączki często są maskowane pod warstwą makijażu, jednak to nie jest trwałe rozwiązanie. Takich objawów na twarzy nie należy lekceważyć, ponieważ mogą one prowadzić do trwałych zmian naczyniowych. Oto kilka skutecznych sposobów na ich zmniejszenie oraz na odpowiednią profilaktykę
Trwałe zmiany naczyniowe na twarzy mają wiele przyczyn. Najcześciej są to czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, duża różnica temperatur, długie ekspozycje na słońce – to dlatego „pajączki” widoczne są najczęściej zimą i latem. Skłonność do rozszerzania się delikatnych naczyń krwionośnych jest też zapisana w genach – najbardziej podatne na pajączki są osoby z delikatną, cienką i wrażliwą cerą.
– Cera płytko unaczyniona jest najbardziej skłonna do takich zmian. Skóra jest bardziej podatna na wszystkie zmiany i czynniki zewnętrzne. Dlatego warto pomyśleć o odpowiedniej pielęgnacji, zarówno poprzez stosowanie kosmetyków ochronnych, jak i zabiegów laserowych zamykających naczynka. – tłumaczy dr Agnieszka Kardynał specjalista dermatolog, ekspert laseroterapii z Kliniki Elite – Centrum Laseroterapii i Modelowania Sylwetki w Warszawie.
Osoby z cerą naczynkową nie mają łatwo. Pielęgnacja takiej skóry wymaga konsekwencji, a żeby była w pełni skuteczna powinna łączyć kilka ważnych elementów.
Odpowiednia pielęgnacja
Delikatna i wrażliwa cera wymaga odpowiednio dobranych kosmetyków. Warto wybierać takie, które mają w swoim składzie witaminę K, która skutecznie wzmacnia naczynia krwionośne. Pajączki i rumieńce mają swoich wrogów – są nimi mentol, eukaliptus, alkohol, mięta. Z pewnością należy unikać kosmetyków z tymi składnikami. Kolejnym nieprzyjacielem pękających naczynek są peelingi ziarniste. Działają bardzo inwazyjnie, podrażniają delikatną skórę i dodatkowo rozszerzają kruche naczynka. Do złuszczania twarzy warto wybrać inne rozwiązania, takie jak peeling enzymatyczny.
Odżywianie
Działanie kremów, masek i innych kosmetyków warto wesprzeć również od wewnątrz. Odpowiedni jadłospis, wzbogacony o błonnik i witaminy, szczególnie E i C, skutecznie wzmocni naczynia krwionośne. Właścicielki cery naczynkowej powinny wzbogacić swoją dietę o owoce, warzywa, produkty pełnoziarnistwe. Należy również pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody mineralnej.
Rozszerzone naczynka kontra laseroterapia
Gdy szukamy skutecznych sposobów na wymagające pajączki i zaczerwienienia, warto zapoznać się też z ofertą nowoczesnej medycyny estetycznej. Laserowe zamykanie naczynek jest w stanie skorygować różne zmiany naczyniowe, uzyskując skuteczne
i sastyfakcjonujące efekty. Jest to całkowicie bezpieczna metoda, do tego, według opinii pacjentów, praktycznie bezbolesna. Zabiegi laseroterapii należy przeprowadzać wyłącznie sprawdzonym, bezpiecznym sprzętem. Taki jest laser Cutera, dostępny między innymi w Klinice Elite – Centrum Laseroterapii i Modelowania Sylwetki, który słynie ze swojej skuteczności. Kilka głowic, wysoka moc, schładzane końcówki – to wszystko sprawia, że zamykanie naczynek jest efektywne, a dyskomfort związany z zabiegiem jest zminimalizowany.
Profilaktyka
Wymagająca cera naczynkowa powinna być też odpowiednio chroniona, szczególnie przed czynnikami zewnętrznymi. Konieczne jest używanie kremów z wysokim filtrem, które ochronią twarz przed słońcem. Należy również unikać przegrzania, na przykład w saunie i solarium. Zimą i jesienią twarz należy chronić przed wiatrem, nagłymi zmianami temperatur i wilgocią.
Average Rating