Lista superfoods, czyli produktów o wysokiej zawartości odżywczej, bogatej w witaminy i minerały powinna być bliska osobom, którym zależy na zdrowiu i urodzie. Produkty te dobrze się sprawdzają nie tylko na talerzu, ale także w codziennej pielęgnacji włosów
Aby włosy wyglądały zdrowo, były lśniące i silne, potrzebują wielu składników. Należy ich poszukiwać w wartościowym jedzeniu, które jest źródłem przeciwutleniaczy, niszczących wolne rodniki. Podstawą jest przede wszystkim zbilansowanie jadłospisu oraz opieranie go na jak najmniej przetworzonych produktach, zawartości fitozwiązków i witamin oraz unikaniu ryzykownych strategii żywieniowych, mogących pogorszyć stan włosów. Co powinno się znaleźć na liście superfoods dla włosów?
Hairfood, czyli superjedzenie dla włosów
Głównym budulcem włosa jest białko, zwane keratyną, która składa się z aminokwasów takich jak arginina, cytrulina i ornityna. Aby włosy zdrowo rosły konieczna jest obecność każdego z nich. Jeśli brakuje jakiegoś elementu budulca następuje zatrzymanie porostu. Podstawę aptecznej keratyny, dostępnej w postaci suplementów, stanowi metionina i cysteina. Możemy dostarczyć je także w formie płatków i otrębów owsianych oraz pestek słonecznika. Włączenie ich do codziennej diety, poprawi strukturę włosów oraz zapobiegnie ich rozdwajaniu. Korzystanie z możliwości, jakie daje nam natura powinno być punktem wyjścia do zadbania o zdrowie i kondycję włosów.
Odpowiednie rozłożenie produktów na posiłki, np. łączenie produktów wzajemnie uzupełniających się pod kątem składu aminokwasowego, np. produkty mleczne ze zbożowymi czy zwiększające wchłanianie pierwiastków, na których spożyciu szczególnie nam zależy pomaga w wydobyciu pełnego potencjału z jadłospisu, realizowanego z myślą o kondycji włosów. – mówi Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.
Aby włosy były mocne i zdrowe, potrzebują również wielu witamin i minerałów. Kluczowe z nich to witaminy z grupy B, jak również witaminy A i E, stymulujące produkcję keratyny. Ważny jest także krzem, cynk i miedź, które zmniejszają łamliwość włosów i dodają blasku. Znajdziemy je w migdałach, orzechach, w pestkach słoneczniki czy dyni, jak również w razowym pieczywie i kaszach. Dobry wpływ na stan skóry głowy i wspomaganie porostu włosów ma witamina A, która dodatkowo pełni w naszym organizmie funkcje antyoksydacyjną, zwalczając wolne rodniki. Witaminę A łatwo dostarczyć z dietą poprzez spożycie m.in. czerwonych, żółtych czy pomarańczowych warzyw i owoców.
Makroskładnikiem, o którym również powinniśmy pamiętać są tłuszcze. Tu zdecydowanie warto wybierać tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych. Są one bardziej korzystne pod względem składu kwasów tłuszczowych. Dla dobrego funkcjonowania organizmu, w tym stanu skóry, należy dostarczać wraz z dietą kwasy omega, w szczególności kwasy omega 3.
Odpowiednie zbilansowanie diety, realizowanej z myślą o włosach jest podstawą „hairfood”, ale trzeba także pamiętać o samej jakości pokarmu. Dlatego należy sięgać po produkty występujące sezonowo o jak najniższym stopniu przetworzenia. Komponowanie jadłospisu, wartościowego dla zdrowia włosów, powinno zawierać mikro- i makroelementy. Ważne jest także odpowiednie nawodnianie organizmu. Należy pamiętać o piciu 2 litrów wody dziennie.
Superpielęgnacja dla włosów
Właściwa dieta to podstawa, ale nie można zapominać o odpowiedniej pielęgnacji, czyli dostarczaniu włosom z zewnątrz cennych składników. Na liście superfoods w pielęgnacji włosów, powinno się pojawić awokado, działające regenerująco i wygładzająco, które jest bogate w kwasy omega-3 i 6 oraz pierwiastki i witaminy. Warto także wykorzystać: aloes, który nawilża włosy i nadaje im blasku, banany, poprawiające kondycję, jak również jagody acai czy goji, wzmacniające włosy i chroniące kolor. Na uwagę zasługuje również papaja, odżywiająca włosy i ułatwiająca ich rozczesywanie, jarmuż, pielęgnujący delikatne włosy czy grejpfrut, rewitalizujący skórę głowy.
Jeśli chcemy zadbać o włosy suche i zniszczone to warto wybierać produkty, zawierające oliwę z oliwek, olej arganowy czy wyciąg z owoców papai. Gdy nasze włosy mają tendencję do przetłuszczania się, powinniśmy skupić się na zadbaniu o skórę głowy. Pomoże na w tym na przykład szałwia czy pokrzywa, czyli zioła przydatne w regulacji produkcji sebum. – podpowiada Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.
Poszukując naturalnych roślin, wspierających pielęgnację włosów i poprawiających ich kondycję, warto uwzględnić na przykład: pokrzywę, bogatą w wiele witamin, mikro- oraz makro- elementów, łopian posiadający w sobie m.in. związki poliacetylenowe, witaminy, garbniki czy siarkę. Wspomaga włosy odbudowując je i wzmacniając, hamuje wypadanie oraz przyspiesza ich porost. Roślina ta ważna jest również w przypadku pielęgnacji skóry głowy, gdyż korzeń z łopianu działa przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Na uwagę zasługuje także skrzyp polny, zawierający m.in. krzem, potas, magnez, witaminy z grupy A, B oraz C, czy flawonoidy. Te cenne składniki aktywne zawarte w skrzypie polnym wpływają na odżywienie skóry głowy i włosów. Każda z wymienionych roślin ma szansę przynieść pozytywny wpływ na kondycję włosów pod warunkiem, że będziemy ją stosować systematycznie i długotrwale.
Lista superfoods, ułatwiających zdrową i naturalną pielęgnację włosów sprawdzi się jeśli równolegle będziemy także stosować najważniejsze, podstawowe zasady codziennego dbania o włosy. Należy do nich właściwy dobór kosmetyków na przykład szamponu, który nie będzie pozbawiał ich naturalnej bariery ochronnej, ochrona włosów podczas stylizacji i przed uszkodzeniami, właściwe oczyszczanie skóry głowy i włosów, połączone z dostarczaniem im składników odżywczych.
Average Rating