Wszystko, co powinnaś wiedzieć o depilacji laserowej
Czas czytania:3 min

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o depilacji laserowej

0 0

Piękna, gładka skóra bez zbędnego owłosienia, to marzenie większości kobiet. Najlepszą drogą, aby osiągnąć i cieszyć się nią na trwałe, jest zabieg depilacji laserowej. Zapraszamy do lektury tekstu, w którym Karolina Martin, kosmetolog sieci SC Beauty Clinic, zdobywcy tytułu Kobiecej Marki Roku 2019, dzieli się swoją wiedzą na temat tego zabiegu

Na rynku kosmetologicznym dostępna jest obecnie bardzo szeroka gama sposobów mających na celu redukcję owłosienia. Popularne są metody takie jak wosk, pasta cukrowa, technologia IPL, jak i różnego rodzaju lasery. Sprawdź, czego możesz nie wiedzieć o ostatniej z wymienionych metod.

Epilacja laserowa

Na początek słowo wyjaśnienia. – Zabieg, o którym mowa w tym artykule, prawidłowo powinien być określany mianem epilacji – tłumaczy kosmetolog Karolina Martin. – Dlatego, że w przeciwieństwie do depilacji, po zabiegu epilacji włosów nie trzeba się już dłużej borykać z rosnącym na nowo owłosieniem oraz wrastającymi włoskami. Zabieg polega na uszkodzeniu brodawki włosa, która zaopatruje go w substancje odżywcze i umożliwia jego wzrost. W celu skutecznego usunięcia owłosienia, światło musi zostać pochłonięte przez melaninę gromadzącą się w opuszce i łodydze włosa. W trakcie zabiegu dochodzi do termicznego uszkodzenia mieszków włosowych i zmniejszenia zdolności regeneracyjnych poprzez destrukcję naczyń włosowatych, bez uszkodzeń okolicznych tkanek – tłumaczy specjalistka SC Beauty Clinic.

Sam włos jest „przewodnikiem” doprowadzającym światło lasera do brodawki włosa. Tam niszczone są naczynia krwionośne, a włos „odcinany” jest od substancji zapewniających mu wzrost. Co ważne, takie „połączenie” włosa z jego brodawką występuje tylko w określonej fazie wzrostu (anagen). To dlatego działanie lasera jest najbardziej skuteczne właśnie wtedy. Niestety, nie wszystkie włosy znajdują się na tym samym etapie wzrostu jednocześnie, dlatego dla zadowalającego efektu konieczne jest wykonanie serii kliku zabiegów.

Co wpływa na skuteczność epilacji laserowej?

Istnieje kilka podstawowych czynników mających wpływ na to, jak skuteczna będzie epilacja w przypadku konkretnego pacjenta. Jak mówi Karolina Martin, przede wszystkim ważny jest sam rodzaj włosa, jego grubość i kolor. – W składzie włosów ciemnych dominuje eumelanina (jedna z form melaniny), która pochłania światło prawie 30 razy lepiej niż dominująca w włosach jasnych feomelanina. To dlatego włosy ciemne usuwa się znacznie łatwiej niż jasne. Niezwykle istotny jest też kolor samej skóry, która dla większej skuteczności zabiegu powinna być z kolei jasna. U osób o takiej skórze można używać wyższych parametrów zabiegowych, gdyż ryzyko poparzenia skóry jest mniejsze – mówi kosmetolog.

Kolejny ważny czynnik stanowiący o skuteczności zabiegu to długość fali światła emitowanego przez laser. Spektrum absorbowania światła przez melaninę jest szerokie i wynosi od 250 do 1200 nm, jednak najlepiej jest ona absorbowana pomiędzy długościami fal od 600 do 1100 nm. To dlatego najwyższą popularnością, ze względu na bardzo wysoką skuteczność, cieszy się obecnie laser diodowy o długości fali 810-820 nm. Jest ona najlepiej absorbowana zarówno przez melaninę, jak i hemoglobinę.

Aby skutecznie usunąć niechciane owłosienie, niezbędne jest wykonanie serii zabiegów w odpowiednich odstępach czasowych – ze względu na wspomniany wcześniej fakt, że laser najskuteczniej działa w określonej fazie wzrostu włosa. Dlatego w celu uzyskania zadowalających efektów, należy wykonać od 6 do 8 zabiegów. Z kolei odstęp pomiędzy zabiegami powinien wynosić od 6 do 12 tygodni – tak, aby włosy mogły odrosnąć do pożądanej fazy, a z czasem rosło ich coraz mniej.

Przed, w trakcie i po zabiegu

Czynnikiem, który ma istotny wpływ na skuteczność i bezpieczeństwo epilacji laserowej, jest wykluczenie wszelkich przeciwwskazań. A lista jest dość długa. – Zabiegu nie wykonuje się u osób chorych na nowotwory, kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także chorych na padaczkę. Przeciwwskazaniami są też wszelkiego rodzaju infekcje bakteryjne, grzybicze bądź wirusowe. Wykluczona jest również świeża opalenizna, jak i przyjmowanie leków oraz ziół światłouczulających. Ważne, aby w trakcie serii zabiegowej zrezygnować z innych mechanicznych metod usuwania owłosienia, takich jak wosk, depilator czy pasta cukrowa. Należy też upewnić się, czy pacjent nie cierpi na schorzenia powodujące nadmierne owłosienie, takie jak hirsutyzm czy hipertrychoza – tłumaczy kosmetolog SC Beauty Clinic.

A jakie przygotowania należy poczynić tuż przed zabiegiem, aby mógł być on w pełni skuteczny? Nie smarujmy skóry balsamami, kremami, ani nie używajmy dezodorantów. Partie ciała poddawane zabiegowi wydepilujmy za pomocą maszynki do golenia. Tydzień przed zabiegiem zrezygnujmy z zabiegów złuszczających skórę, kilka tygodni wcześniej – z opalania, a na miesiąc przed zabiegiem – z depilacji woskiem, depilatorem, a także nie wyrywajmy włosów za pomocą pęsety (nie możemy robić tego również w przerwach między zabiegami).

Na koniec kilka słów o tym, jak powinno wyglądać postępowanie pozabiegowe. Tuż po epilacji unikajmy gorących kąpieli, sauny i basenu. Nie stosujmy również żadnych kosmetyków na bazie spirytusu. Przez ok. dwa tygodnie unikajmy złuszczania naskórka i peelingów, a przez miesiąc nie opalajmy skóry w miejscach poddanych zabiegowi.

Epilacja laserowa jest zabiegiem, który daje gwarancję gładkiej skóry, bez zbędnych i odrastających włosków. Ponadto jest on szybki i bezpieczny, dzięki czemu decyduje się na niego coraz więcej osób. Przed zabiegiem warto jednak wiedzieć o nim jak najwięcej. Pozwoli nam to odpowiednio się do niego przygotować, żeby uzyskane efekty były jak najlepsze.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post 5 nieoczywistych sposobów na wykorzystanie sody oczyszczonej
Next post Chleb żytnio-pszenny z makiem