Nieprawidłowy ręcznik może powodować zniszczenia włosów. Pocieranie nim niszczy kosmyki, sprawia, że stają się bardziej łamliwe, matowieją i łatwiej się rozdwajają. Dodatkowo złej jakości ręcznik może potęgować przetłuszczanie się skóry głowy. Czym zatem prawidłowo wycierać włosy?
Prawidłowa struktura łodygi włosa nie jest jedynym elementem, który ma wpływ na to jak wyglądają nasze włosy. Ich atrakcyjny wygląd zależy od bardzo wielu czynników zarówno zewnętrznych jak i tych wynikających z naszego stylu życia. Jednym z nich jest właśnie prawidłowe suszenie.
Rzadko kiedy przywiązujemy uwagę do tego w co wycieramy włosy. Jednak źle dobrany ręcznik może powodować zniszczenia włosów. Niektóre włókna nie nadają się do pocierania o włosy, które po umyciu, kiedy są mokre stają się bardzo podatne na uszkodzenia. Ponadto złej jakości ręcznik do włosów może potęgować przetłuszczanie się skóry głowy. W takiej sytuacji warto oszyć włosy za pomocą delikatnego odciskania wody.
Ważne jest również, aby nie pocierać włosów zbyt mocno ponieważ można uszkadzać osłonkę, czyli zewnętrzną warstwę łodygi włosa składającej się z łusek. Włos składa się z łodygi i cebulki. Łodyga jest częścią włosa wystającą ponad powierzchnię skóry. Składa się z warstwy korowej i osłonki stanowiącą zewnętrzną część włosa i przypomina kształtem rurkę zbudowaną z nachodzących na siebie komórek zwanych łuskami. Kiedy włos jest zdrowy, łuski przylegają do siebie dzięki spoiwu i ceramidom, zapewniając włosom ochronę przed utratą wilgoci i czynnikami zewnętrznymi. O połysku i jakości włosa decyduje stan jego osłonki. Jeśli będziemy nieprawidłowo wycierać włosy możemy uszkodzić ich zewnętrzną warstwę. Pocieranie niszczy kosmyki, sprawia, że staja się bardziej łamliwe, matowieją i łatwiej się rozdwajają.
Kiedy osuszamy włosy należy to robić delikatnie bez mocnego wycierania ręcznikiem. Powinno się jedynie łagodnie odcisnąć wodę, w ten sposób nie plączemy włosów i nie narażamy ich na niepotrzebne uszkodzenia mechaniczne i zniszczenie. Bardzo ważne jest aby wysuszyć włosy przed snem. Suche włosy są mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Włosy przed snem powinny być związane w luźny warkocz jedwabną gumką, która nie odkształca ich struktury podczas kilkugodzinnego snu. – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.
Włosy najlepiej osuszać odciskając je delikatnie w ręcznik. Można też położyć ręcznik na ramionach aby woda odkapała sama. Dobry ręcznik do włosów to taki, który wykonany jest z gładkiego, miękkiego materiału i dobrze wchłania wodę. Mięciutki ręcznik frotte doskonale chłonie wilgoć i dobrze osusza skórę, jednak nie jest odpowiedni do odsączania włosów z wody. Składa się z małych pętelek, które haczą o łuski włosów, czego efektem jest łamanie włosa. Długotrwałe stosowanie ręcznika frotte to powód rozdwajania się końcówek, puszenia oraz elektryzowania fryzury.
Dobrze dobrany ręcznik powinien tez być odpowiedniej grubości i wielkości aby dobrze pokryć włosy. Podczas poszukiwania idealnego ręcznika do włosów priorytetem powinna być zatem delikatność tkaniny. Najlepiej korzystać z ręczników bawełnianych lub jedwabnych, które są bardzo delikatne dla struktury kosmyków. Dobrym rozwiązaniem są również ręczniki z mikrofibry lub wiskozy, które mają gładką fakturę. Do produkcji mikrofibrowych ręczników stosowany jest przede wszystkim poliester. Takie ręczniki do włosów są bardzo miękkie i chłonne, dlatego dobrze nadają się zarówno do szybkiego osuszenia głowy, jak i zwinięcia w turban. Warto unikać tych szorstkich i twardych, które po praniu są sztywne jak po wykrochmaleniu. Ręcznik frotte nie jest materiałem przewiewnym, dodatkowo turban utworzony z takiego ręcznika funduje skórze głowy saunę, która przekłada się na jej szybsze przetłuszczanie.
Jeśli nasze włosy są zdrowe, co odzwierciedla się m.in. w ich prawidłowej strukturze, wówczas ich powierzchnia składa się ze szczelnie przylegających do siebie łusek. Sprzyja to zatrzymywaniu wody we wnętrzu włosa i ochronie go przed uszkodzeniami. Jeśli łuski są rozchylone, to niestety nasze włosy są bardzie podatne na uszkodzenia. Bardzo często nasze niewłaściwe nawyki i błędy w pielęgnacji oraz stylizacji włosów prowadzą do dodatkowych uszkodzeń mechanicznych łodygi włosa.
Average Rating