Niezbędnik przyszłej mamy: oto  lista badań, które należy wykonać w okolicach 25 tygodnia ciąży
Czas czytania:2 min

Niezbędnik przyszłej mamy: oto lista badań, które należy wykonać w okolicach 25 tygodnia ciąży

0 0

25. tydzień ciąży to już końcówka drugiego trymestru. Warto wiedzieć, jakie badania powinnaś wykonać na tym etapie ciąży. Przedstawiamy niezbędną listę. Zapoznaj się z nią i już dziś ustal ważne terminy na wizytę u lekarza czy w przychodni.

W 25. tygodniu ciąży jednym z ważniejszych badań jest test obciążenia glukozą. To jedno z obowiązkowych badań przesiewowych, które pozwala wykryć cukrzycę ciążową. Badanie wykonujemy między 24. a 28. tygodniem ciąży. Test polega na pomiarze stężenia glukozy we krwi. Badanie odbywa się w przychodni, krew pobierana do badania musi pochodzić z żyły (nie, jak powszechnie się uważa z nakłucia palca). Pomiaru dokonujemy w 3 etapach – na czczo, potem po wypiciu przez ciężarną roztworu 75 g glukozy: najpierw po godzinie, ponownie po 2 godzinach od wypicia roztworu. Niewłaściwe wyniki na każdym z trzech etapów testu są powodem do dalszej diagnostyki w kierunku cukrzycy ciążowej. Niekiedy już na tym etapie, bez pogłębionej diagnostyki można zdiagnozować zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Jeśli okaże się, że cierpisz na cukrzycę ciągową powinnaś zastosować specjalną dietę i być pod kontrolą specjalisty.

25. tydzień ciąży a konieczność wykonania badań

Być może Twoje samopoczucie jest dużo lepsze niż na początku drugiego trymestru – nie sprawia to jednak, że możesz omijać wizyty kontrolne u swojego lekarza. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, u ginekologa powinnaś pojawić się raz w miesiącu. Podczas wizyty lekarz zbada twoje ciśnienie, sprawdzi przyrosty masy ciała i przeprowadzi rutynowe badanie ginekologiczne. W przypadku, gdy cierpisz na jakieś schorzenia (cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy lub inne) powinnaś być pod opieką lekarza specjalisty.

Lista badań do wykonania w okolicach 25. tygodnia ciąży:

  • badania ogólne;
  • pomiar ciśnienia tętniczego;
  • morfologia krwi,
  • badanie ogólne moczu;
  • badanie cytologiczne;
  • badanie czynności serca dziecka;
  • badanie USG (zaleca się wykonać je nawet wcześniej, między 18. a 22. tygodniem ciąży – dzięki tej diagnostyce można skontrolować organy wewnętrzne maluszka: serce, mózg, płuca, nerki);
  • badania prenatalne, zwłaszcza jeśli masz więcej niż 35 lat bądź urodziłaś wcześniej dziecko z wadą genetyczną.

W III trymestrze kontynuuj regularne wizyty u lekarza ginekologa. Częstotliwość badań laboratoryjnych nie będzie już tak duża, jak w poprzednich trymestrach ciąży. Pamiętaj, że każdy lekarz dobiera indywidualnie badania w zależności od przebiegu ciąży. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – rozmawiaj z nim o tym.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Rodzinna podróż po zakątkach Europy
Next post Jak dobrać buty do sylwetki?