Kluczem dla zachowania dobrej kondycji zdrowia przez lata jest odpowiednia profilaktyka. Jednym z jej elementów jest regularne wykonywanie badań diagnostycznych, w tym badań krwi. Dzięki morfologii można ocenić ilość i jakość jej elementów, w tym erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Jaką funkcję pełnią i dlaczego warto zadbać o ich odpowiedni poziom?
Rola czerwonych krwinek
Czerwone
krwinki są elementem morfotycznym krwi. Obok krwinek białych,
płytek krwi, osocza oraz innych elementów, tworzą krew w układzie
krwionośnym. Ich głównym zadaniem jest transport cząsteczek tlenu
z płuc do wszystkich tkanek (utlenione krwinki). Nieutlenione
krwinki wracają do płuc z dwutlenkiem węgla, który następnie
jest wydychany na zewnątrz. Prawidłowy poziom erytrocytów
w
organizmie pomaga w utrzymaniu odpowiedniej zawartości tlenu w
organizmie, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko niedotlenienia lub
powstania schorzeń i chorób (np. układu krążenia).
Wahania ilości czerwonych krwinek
Zarówno nadmiar, jak i niedobór erytrocytów to stany nieprawidłowe. Podwyższony poziom czerwonych krwinek może świadczyć o odwodnieniu, niedotlenieniu organizmu lub rozwijającym się stanie chorobowym (np. czerwienicy prawdziwej). Obniżony poziom czerwonych krwinek może wskazywać na anemię (niedokrwistość). Norma erytrocytów u mężczyzn wynosi od ok. 4,5 – 5,4 mln/mm3 krwi, a u kobiet ok. 3,5 – 5,2 mln/mm3. Niektóre osoby mogą mieć stale obniżoną lub podwyższoną ich liczbę. Znaczące wahania w ilości czerwonych krwinek mogą wywoływać zmęczenie, powodować osłabienie, zawroty głowy, problemy z koncentracją i regeneracją oraz wpływać na zły stan kondycji skóry i paznokci.
Jak zadbać o odpowiednią ilość erytrocytów we krwi?
O prawidłową zawartość czerwonych krwinek pomoże zadbać zbilansowana dieta bogata w witaminy i minerały. Soki z owoców i warzyw zawierają substancje wspierające wytwarzanie czerwonych krwinek i wspierają oczyszczanie organizmu. Jakie wybierać, by wesprzeć nasz organizm? Najlepszy będzie sok z bulw buraków ćwikłowych,z owoców czarnej porzeczki, czerwonego winogrona i aceroli czy ekstrakt z liści szpinaku. Ponad to istotną rolę w utrzymywaniu prawidłowej ilości czerwonych krwinek pełnią witaminy – witamina A, D, E, C, B1, B2, B3, B6, B9, B12, B7, B5 oraz mikroskładniki i minerały – żelazo, cynk, miedź, mangan, selen, molibden, jod. Jak dostarczyć do organizmu wszystkie te elementy? Składniki te znajdują się w suplemencie diety DuoLife Moja Krew. Kompleks witamin, minerałów oraz ekstraktów owocowych i warzywnych pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu czerwonych krwinek, wspiera procesy produkcji krwi oraz pomaga utrzymać odpowiednią energię i dobrą kondycję organizmu. Wystarczy 25-50 ml Mojej Krwi dziennie, by mieć pewność, że nasz organizm otrzyma niezbędne wsparcie.
Skutecznie dla zdrowia
O odpowiedni poziom czerwonych krwinek należy dbać na co dzień – pomoże to uchronić nas przed problemami zdrowotnymi i rozwojem stanów chorobowych. Profilaktyczne badanie krwi pozwala ocenić aktualny stan zdrowia i wprowadzić do diety potrzebne zmiany, które uchronią przed pogorszeniem dobrej kondycji organizmu lub pomogą zachować jego dobry stan. Zatem nie ma co czekać! Sprawdź stan swojego zdrowia i zacznij działać już dziś!
Average Rating