Jaką dietę stosować przy białaczce?
Czas czytania:1 min

Jaką dietę stosować przy białaczce?

0 0

Jak powinna wyglądać dieta przy białaczce? Okazuje się, że wiele osób chorujących na ten nowotwór nie umie odpowiedzieć na to pytanie. Dowiedz się co powinna włączyć do swojej diety, a czego powinna unikać osoba chora na raka krwi.

Jaka dieta przy białaczce?

„Witam, mam białaczkę limfocytową. Czy powinienem stosować jakąś specjalną dietę? Słyszałem, że nie można jeść rzeczy surowych. Czy to prawda? Jaką powinno się stosować dietę przy nowotworze złośliwym?” – pyta jeden z internautów.

Dietę osobie chorej na nowotwór powinien wyznaczyć wyspecjalizowany lekarz onkolog lub dietetyk. Powinna być ona bowiem uzależniona m.in. od typu i stadium zaawansowania choroby, etapu leczenia, innych chorób współistniejących u pacjenta, jego wieku i płci. Tymczasem okazuje się, że nie wszyscy pacjenci chorujący na nowotwór wiedzą w 100 proc. co powinno znaleźć się w ich jadłospisie.

Z tego powodu można sformułować pewne ogólne zasady, które w wielu przypadkach okazują się właściwe.

Przede wszystkim, w przypadku gdy chory nie odczuwa skutków ubocznych leczenia, w przypadku białaczki dieta optymalna jest bardzo podobna do zwykłej diety osoby zdrowej. Powinna być więc bogata w antyoksydanty, witaminy i minerały.

Choć wciąż jeszcze niektórzy twierdzą, że „raka powinno się głodzić” coraz częściej dostrzega się niezwykle istotną rolę żywienia w procesie powracania do zdrowia.

Dobrze odżywiony pacjent ma siły, by walczyć z chorobą i regenerować się. Dzięki właściwej diecie jego organizm może produkować komórki, wytwarzać enzymy, hormony i całe mnóstwo innych, niezbędnych do życia związków. Tymczasem niedożywiony pacjent spala nie tylko własną tkankę tłuszczową, ale także mięśniową. Niedożywienie może prowadzić do osłabienia, a nawet odwodnienia.

Zdrowa dieta przy chorobie nowotworowej powinna zawierać przede wszystkim produkty bogate w tzw. antyoksydanty, czyli witaminę A, C, E, beta-karoten, cynk, selen i flawonoidy, które zapobiegają starzeniu się komórek i neutralizują wolne rodniki.

Ważne jest również spożywanie węglowodanów, przy czym najlepiej, by pochodziły one z warzyw i owoców, a nie z makaronów czy ziemniaków. Należy wybierać tłuszcze wielonienasycone, a unikać tłuszczów nasyconych i trans.

Szczególnie powinno się unikać źle grillowanych, zwęglonych potraw. Spożywane owoce i warzywa powinny być dokładnie myte, obierane ze skórki i, najlepiej, gotowane. Pozwala to zmniejszyć ryzyko dostania się bakterii do organizmu chorego. Chcesz wiedzieć więcej na temat diety przy nowotworach? Wejdź na https://www.dkms.pl/pl/zywienie.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Karnawałowa sałatka z rukolą, szpinakiem i grillowanym kurczakiem
Next post Co podarować na Dzień Babci i Dziadka?