Chodzenie z kijkami, bo tak potocznie nazywa się Nordic Walking, to doskonały pomysł na spędzenie letniego popołudnia. I choć wydawać się może, że sport ten zarezerwowany jest wyłącznie dla seniorów, to uprawiać go może każdy, bez względu na wiek i płeć. Jak zacząć chodzić z kijkami, by nie nabawić się kontuzji? Oto odpowiedź
Bardzo ważna technika
Jeśli chcemy czerpać z nordic walkingu jak najwięcej korzyści, na początku trzeba przyswoić kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim zwracajmy uwagę na prawidłowe trzymanie postawy ciała – unieśmy głowę, wyprostujmy plecy. Zwracajmy również uwagę na sposób chodzenia – stawiajmy długie, prężne i dynamiczne kroki. Po chwyceniu kijków wykonujmy nimi lekkie wymachy, nie wbijając ich w ziemię. Możemy to zrobić dopiero po krótkiej rozgrzewce, czyli przejściu kilkunastu kroków. Pamiętajmy, by trzymać dłonie na wysokości brzucha. Następnie zacznijmy odpychać kijki w zamkniętej dłoni, a po uniesieniu puśćmy je, otwierając dłoń. Główna zasada przy uprawianiu Nordic Walking to chodzenie po właściwej nawierzchni. Nie uprawiajmy żadnej regularnej aktywności ruchowej na powierzchniach utwardzanych, typu asfalt czy beton. Żadna z tych powierzchni nie daje nam takiej amortyzacji dla stawów jak powierzchnia miękka, ziemista.
Wybierz odpowiedni sprzęt
Zły dobór kijków to najczęstszy błąd osób początkujących. Decydując się na ich kupno przede wszystkim zwracajmy uwagę, by nie były zbyt ciężkie. Zwracajmy również uwagę na rączkę kijka – dokładnie sprawdźmy, czy odpowiada nam jej kształt i czy specjalna rękawica pasuje do naszej dłoni. Wybierajmy kijki o ostrych zakończeniach, dzięki którym będą łatwiej wbijały się w podłoże. Zwracajmy uwagę na jakość kijków – tanie, kijki zwykle są sabej jakości i odbierają przyjemność z marszu. Warto zainwestować również w wygodne obuwie sportowe, które będzie amortyzować kroki i sprawi, że będzie nam się chodziło przyjemniej.
Pamiętaj o stawach
Podczas Nordic Walking pracują nie tylko mięśnie nóg, ale także klatki piersiowej, brzucha oraz ramion. Aby zachować stawy w dobrej kondycji unikajmy przesadnej pracy łokcia, która skutkuje przetaczaniem kija, tzw. lokomotywą. Pomimo, że kij wbijany jest w ziemię – daje nam on znikome odepchnięcie, a co za tym idzie niewielkie odciążenie stawów. Jak się okazuje, sama technika często nie wystarczy, dlatego warto wzmocnić i zabezpieczyć stawy od środka. W tym celu sięgnijmy po preparaty zalecane są osobom aktywnym fizycznie np. 4Flex, który zawiera unikalny kolagen Fortigel. Zhydrolizowana forma kolagenu ułatwia wchłanianie, co zostało potwierdzone dowodami naukowymi – dzięki temu wchłania się aż 95% cząsteczek kolagenu i gromadzi głównie w tkance chrzęstnej. Aby kuracja przyniosła odczuwalne pozytywne efekty, zalecane jest, by stosować preparat co najmniej przez trzy miesiące. Suplement dostępny jest w 4 wariantach: 4Flex Classic, 4Flex o smaku czarnej porzeczki, 4Flex Sport, 4Flex Silver.
Average Rating