Otyłość – ta choroba nie lubi być sama
Czas czytania:2 min

Otyłość – ta choroba nie lubi być sama

0 0

Robi wszystko, żeby jak najszybciej obok niej zagościły u nas schorzenia układu krążenia, cukrzyca, miażdżyca, choroby nowotworowe. Do tego powoduje zwyrodnienia stawów i kręgosłupa. Bo takie są często skutki otyłości. A łatwo ją „złapać” – wystarczy niezdrowo i za dużo jeść, mało się ruszać

Specjaliści z CM Medyceusz przypominają, że otyłość to poważna choroba, choć wielu z nas może przyjąć tę informację ze zdziwieniem. Także tę, że podobnie jak otyłość, choć nieco łagodniej, działa jej „siostra” – nadwaga. Obie są tym groźniejsze, że je lekceważymy, że często w zbędnych kilogramach nie widzimy niczego złego, może poza problemami z aparycją. Tymczasem wciąż i w coraz szybszym tempie przybywa osób z nadwagą czy otyłością. W Polsce ten problem dotyczy co drugiej osoby – za dużo waży ponad 60 procent mężczyzn, ponad 40 procent kobiet i aż 16 procent dzieci i młodzieży!

Przy okazji Światowego Dnia Walki z Otyłością, który jest obchodzony 24 października, namawiamy, by wejść na wagę i sprawdzić, czy mamy prawidłową masę ciała. Jeśli wynik nie mieści się w normie, trzeba pomyśleć, jak zrzucić nadwagę. A jeśli jest bardzo duża, jeśli jest to otyłość, nie zwlekać z wizytą u lekarza. Jak dowiedzieć się, czy ważymy tyle, ile trzeba?

Bardzo łatwo to zrobić. Wystarczy policzyć wskaźnik masy ciała: BMI. Każdy z nas wie, ile ma wzrostu. Kiedy się zważymy, trzeba nasz ciężar podany w kilogramach, podzielić przez wzrost podany w metrach i podniesiony do kwadratu. Czyli np. jeśli ważymy 90 kg i mierzymy 180 cm wzrostu, dzielimy 90 przez (1,80)2 – wskaźnik masy ciała wynosi w tym przypadku 28.

Właściwa masa ciała jest wtedy, gdy wyliczony wskaźnik mieści się w przedziale 18,5–24,9. Wyższe wartości oznaczają nadwagę (do 29,9) lub otyłość (powyżej 29,9). Jeśli wskaźnik jest za wysoki najlepiej poprosić o radę swojego lekarza pierwszego kontaktu. Na pewno powie nam, co robić lub skieruje do specjalisty, który – w przypadku otyłości – pomoże w jej leczeniu.

Otyłość jest sklasyfikowana jako jednostka chorobowa – jest coraz częściej nazywana chorobą XXI wieku i uważana za jedną z najgroźniejszych chorób przewlekłych. Może mieć podłoże genetyczne, hormonalne, psychologiczne, ale najczęściej nadmierną wagę powodują czynniki środowiskowe – nieprawidłowe odżywianie i brak aktywności fizycznej.

Jemy produkty wysoko przetworzone, tłuste, słodkie, jemy zbyt obficie, przekarmiamy się, dajemy organizmowi o wiele więcej energii, kalorii, niż potrzebuje, niż jest w stanie – przy naszym trybie życia – spalić. Żeby tę energetyczną nadwyżkę zagospodarować, organizm magazynuje ją w postaci tkanki tłuszczowej. Jeśli żyjemy na siedząco, bardzo szybko będziemy mieć nadwagę, która wcale nie tak rzadko równie szybko zamienia się w otyłość. Dlatego w przeciwdziałaniu nadwadze czy otyłości tak ważna jest zmiana stylu życia, zmiana nawyków żywieniowych, aktywność fizyczna – zmuszenie organizmu do umiarkowanego, ale systematycznego wysiłku fizycznego.

Musimy jednak pamiętać, że walka z otyłością jest procesem trudnym i bardzo złożonym, zdawać sobie sprawę z tego, że szansa na powodzenie zależy głównie od nas samych.

– Aby osiągnąć efekty, nie wystarczy chwilowy zapał i stosowanie radykalnych diet, które prowadzą do efektu jojo – mówi Anetta Skomiał, dietetyk z Centrów Medycznych Medyceusz w Łodzi. – Walka z otyłością to długotrwały proces, konsekwentne zmagania ze sobą i swoimi słabościami, chęć zmiany nawyków żywieniowych, stylu życia. Z doświadczenia wiem, że początki zawsze są bardzo trudne, bo trzeba zweryfikować przyzwyczajenia zakorzenione w nas od wielu lat, nauczyć się żyć od nowa. I pamiętać, że zmieniamy sposób odżywiania się na całe życie, nie tylko na chwilę.

Warto też mieć świadomość, że pozbycie się nadwagi czy otyłości to nie tylko utrata zbędnych kilogramów, ale przede wszystkim profilaktyka prozdrowotna – w ten sposób odciążamy kręgosłup, zapobiegamy cukrzycy, nadciśnieniu czy wzrostowi poziomu cholesterolu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Chrup na zdrowie!
Next post Zmniejsz rachunki w 5 krokach