Skuteczne sposoby na pokonanie wiosennej alergii
Czas czytania:3 min

Skuteczne sposoby na pokonanie wiosennej alergii

0 0

W ostatnich latach możemy zaobserwować gwałtowny wzrost zachorowań na choroby alergiczne. Wyniki programu ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) wskazują, że z alergią zmaga się nawet do 40% Polaków. Według danych Światowej Organizacji Alergii ok. 30-40% całej populacji cierpi na przynajmniej jedną z chorób alergicznych. Z kolei WHO umieściło „alergie” na trzecim miejscu na liście najczęstszych przewlekłych chorób. Do nasilenia objawów dochodzi najczęściej wraz z nadejściem wiosny, ponieważ to właśnie wtedy rozpoczyna się okres pylenia roślin. Istnieją jednak proste sposoby, aby pokonać lub zmniejszyć objawy wiosennej alergii. Poznasz je w poniższym wpisie

Na rozwinięcie się alergii szczególnie narażone są dzieci i młodzież, u których występuje najwięcej przypadków zachorowań. Zaniedbana alergia może powodować coraz częstsze infekcje i zapalenia, a w konsekwencji rozwój poważnych powikłań z astmą oskrzelową na czele. Pierwsze pyłki mogą pojawić się już w połowie lutego i marca, a kolejne miesiące są dla wielu osób bardzo uciążliwe. Dlatego tak ważne jest, aby zrobić wszystko, aby poznać przyczyny i zmniejszać objawy.

Czym jest alergia?

Alergia jest nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na substancję obcą, czyli alergen, która w normalnych warunkach powinna być dla niego obojętna. Pierwszy kontakt z alergenem jest bezobjawowy, ale powoduje produkcje w organizmie swoistych przeciwciał. W wyniku powtórnego kontaktu dochodzi do wystąpienia symptomów chorobowych, tj. kaszel, łzawienie, trudności w oddychaniu lub swędzenie i pieczenie spojówek. 

Powyższe objawy często nasilają się w miesiącach wiosennych i letnich. Jest to spowodowane głównie przez unoszące się w powietrzu pyłki drzew i traw, które właśnie wtedy budzą się do życia. 
W przypadku nawracających dolegliwości, należy jak najszybciej udać się do lekarza i poddać diagnostyce. Określenie, na które substancje jesteśmy uczuleni, ich unikanie oraz stosowanie leków przeciwalergicznych w znacznym stopniu ogranicza objawy choroby. Im szybciej wdrożymy odpowiednie leczenie, tym mniejsze szkody w naszym organizmie poczyni alergia i łatwiej będzie zapobiec rozwojowi poważniejszych schorzeń, będących jej powikłaniami.

Czystość to podstawa

Jednym z najłatwiejszych sposobów ograniczenia objawów wiosennej alergii jest regularne sprzątanie swojego mieszkania. Systematyczne odkurzanie i zmywanie powierzchni, na których mnogą gromadzić się kurz i pyłki, w znacznym stopniu łagodzi odczuwane dolegliwości.

W utrzymaniu odpowiedniego stopnia czystości bardzo pomocne są oczyszczacze i mopy parowe, które możemy zastosować do oczyszczenia różnego rodzaju powierzchni. „Oprócz usuwania alergenów eliminują również do 99,9% bakterii, wirusów i roztoczy. Dodatkowo gorąca para wnikająca w materace, dywany lub tapicerki, działa nie tylko powierzchniowo, ale likwiduje patogeny znajdujące się także w ich głębi” – podkreśla Michał Obalewski z firmy Ariete.

Kolejną zaletą oczyszczaczy parowych jest możliwość rezygnacji z chemicznych detergentów, które mogą wywoływać uczulenie. W przypadku tego typu urządzeń jedyną stosowaną w nich substancją jest woda, która zostaje natychmiast odparowana.

Zwróć uwagę na pranie

Pyłki roślin mogą osiadać na naszej odzieży lub domowych tekstyliach. Z tego powodu powinniśmy regularnie je prać. Warto zwrócić uwagę także na stosowane do tego celu proszki. Pościel lub ubrania mają bardzo długi kontakt z naszym ciałem, a klasyczne produkty mogą wywoływać podrażnienia lub zmiany skórne.

Szukając odpowiedniego proszku powinniśmy zwrócić uwagę zarówno na jego skuteczność oczyszczenia, jak również skład, który powinien być łagodny.

Zadbaj o powietrze

Dbanie o czystość powietrza i jego odpowiednie nawilżenie są kluczowe w walce z wiosenną alergią. Unoszące się w nim pyłki i alergeny, mogą w znacznym stopniu nasilić objawy choroby.

Zwykłe otwieranie okien i wietrzenie pomieszczeń nie wystarczą, a w wielu przypadkach nie są nawet wskazane. Należy pamiętać o tym, że otwierając okna możemy wpuścić do pokoju ogromną dawkę pyłków i zanieczyszczeń. Z tego powodu w przypadku alergików, należy bardzo uważać podczas wietrzenia i wybierać okresy, gdy pylenie roślin jest najmniejsze. Stąd najlepsze jest, aby otwierać okna bezpośrednio po deszczu lub w nocy.

Przestrzegaj kalendarza pyleń

Kalendarz pyleń jest bardzo pomocnym narzędziem w walce z objawami alergii. Dzięki niemu możemy w łatwy sposób przewidzieć, kiedy w powietrzu będzie unosić się najwięcej alergenów na które jesteśmy uczuleni. Pozwoli nam to na modyfikację naszych planów w taki sposób, aby w tym czasie jak najkrócej przebywać na zewnątrz lub zaopatrzyć się w dodatkowe leki łagodzące objawy choroby. W ten sposób unikniemy wielu nieprzyjemnych sytuacji, gdy alergia zaatakuje nas podczas wyjazdu służbowego lub wakacji.

Oczyszczaj nos i zatoki

Przemywanie spojówek oraz oczyszczanie nosa i zatok jest bardzo pomocne w łagodzeniu symptomów wiosennej alergii. To właśnie przez błony śluzowe trafia do nas najwięcej alergenów, dlatego powinniśmy zadbać o nie w szczególny sposób.

Do oczyszczania oczu możemy wykorzystać roztwory soli fizjologicznej, która nie będzie wywoływała dodatkowego podrażnienia spojówki. W przypadku nosa i zatok dobrze sprawdzi się woda morska w sprayu lub specjalne zestawy do irygacji.

Na koniec pamiętaj, że dbanie o czyste powierzchnie w Twoim domu, to klucz do tego, aby wiosenna alergia przeszła możliwie łagodnie. Najlepsza w walce z kurzem i pyłkami jest para wodna, a nie środki chemiczne. Dlatego wybieraj sprawdzone sprzęty i urządzenia, a dzięki temu będziesz mógł cieszyć się prawdziwymi urokami wiosny.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Sweet like… candy – czyli najmodniejsze ubrania w pastelowych kolorach
Next post Metoda BLW coraz popularniejsza wśród mam niemowląt. Sprawdź pyszne placki na maślance