Z naukowej strony o AZS
Czas czytania:1 min

Z naukowej strony o AZS

0 0

Atopowe zapalenie skóry (AZS), inaczej wyprysk atopowy, to jedna z najczęściej występujących chorób skóry, dotycząca około 1,6-10,2 % dorosłych

Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami europejskimi, podstawową terapię w leczeniu AZS stanowią emolienty. Właściwie dobrane do skóry, warunków atmosferycznych, codziennej aktywności fizycznej łagodzą świąd i stan zapalny.

Skąd bierze się atopowe zapalenie skóry i jakie są jego przyczyny? Niestety do dnia dzisiejszego nie zostały one w pełni poznane. Mimo to liczne źródła naukowe wskazują, że AZS jest wynikiem złożonych czynników genetycznych, środowiskowych i immunologicznych współistniejących z defektem bariery naskórkowej. Na rozwój choroby mają wpływ mutacje genów, które odpowiadają za czynniki sprzyjające rozwojowi innych chorób skóry jak łuszczyca, astma czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Na rozwój zmian atopowych bardzo duży wpływ mają jednak czynniki środowiskowe, do których zalicza się:
● alergeny (sierść zwierząt, kurz, roztocza, pyłki roślin, niektóre pokarmy);
● zanieczyszczenie środowiska;
● zakażenia bakteryjne (np. gronkowiec złocisty);
● silny, chroniczny stres;
● różnego rodzaju substancje drażniące (detergenty, niektóre tkaniny, wybrane składniki kosmetyków);
● wilgotność powietrza;
● wysoka i niska temperatura, a także jej wahania.

Na wystąpienie AZS zdecydowanie częściej narażone są osoby żyjące w miastach, gdzie kiepska jakość powietrza i częsta zmiana temperatur utrudnia codzienną pielęgnację skóry i potęguje nieprzyjemne objawy.

Obecnie uważa się, że w celu przywrócenia poprawnej bariery naskórkowej należy stosować preparaty zawierające humektany. Zalicza się do nich min.: mocznik, kwas mlekowy, glicerol oraz lipidy (np. kwas linolenowy, parafinę, cholesterol oraz ceramidy). Nie jest obecnie dostępny preparat, składający się ze wszystkich wymienionych substancji. W celu uzyskania szybkiej poprawy oraz utrzymania remisji AZS, konieczna jest codzienna aplikacja różnych emolientów i humektantów, wspólnie zawierających w swoim składzie pełne spektrum lipidów naskórkowych. Najnowsze obserwacje wykazują, że produkty zawierające glicerol jako środek nawilżający są lepiej tolerowane od produktów zawierających mocznik. W szczególności dotyczy to przypadków bardziej uszkodzonego naskórka.

Profilaktyka i pielęgnacja w atopowym zapaleniu skóry mają za zadanie zminimalizować potrzebę stosowania leków przeciwzapalnych, które w połączeniu z terapią emolientową są podstawą leczenia w okresach zaostrzeń. Dostępnych jest wiele miejscowych preparatów rekomendowanych do leczenia AZS. Podstawą są GKS, które  występują  w różnych formach, pozwalających na indywidualne dopasowanie do pacjenta, często stosowane są miejscowe preparaty zawierające inhibitory kalcyneuryny.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Makaron z sosem brokułowym i niebieskim serem
Next post Nie daj się alergii we własnym domu!