Udane zdjęcia w domu – garść wskazówek dla początkujących
Czas czytania:4 min

Udane zdjęcia w domu – garść wskazówek dla początkujących

0 0

Zrobienie idealnych ujęć w domu czy to aparatem cyfrowym, czy smartfonem może okazać się trudniejsze, niż się wydaje na początku. Oczywiście, kiedy dysponujemy sprzętem wartym kilkanaście czy nawet kilka tysięcy złotych, to nawet fotografię średniej jakości wykonaną w trybie automatycznym można bez trudu wywołać w profesjonalnym fotolabie cyfrowym. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy mamy pod ręką jedynie amatorski sprzęt, oświetlenie w pomieszczeniu jest słabe, model ruchliwy, a marzą nam się wyjątkowe ujęcia? Wtedy warto sięgnąć po sprawdzone wskazówki, które pozwolą podnieść jakość zdjęć robionych w zaciszu własnego domu!

Zdjęcia w pomieszczeniach – najważniejsze jest światło

W fotografii jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym aspektem jest światło. Od niego w dużej mierze zależy jasność zdjęcia, jego ziarnistość, a także kolorystyka. W fotografii mamy do czynienia z trzema źródłami światła, a są to:

  • światło zastane – panujące w pomieszczeniu, np. wpadające przez okno, naturalne, a także to emitowane przez żarówki czy ich kombinacja;
  • dodatkowe (dodane) – lampa błyskowa czy np. specjalne lampy wykorzystywane w domowych studiach fotograficznych;
  • mieszane – połączenie światła zastanego ze światłem dodanym.

Zdecydowanie najlepsze fotografie to te, w których zostało wykorzystane naturalne oświetlenie, dlatego pierwsza wskazówka brzmi: w czasie fotografowania ustaw się blisko światła. Unikaj jednak robienia ujęć w trakcie największego natężeniu słońca, ponieważ jest ryzyko, że na zdjęciach pojawią się ostre cienie oraz prześwietlenia. Najkorzystniej będzie, kiedy staniesz lub ustawisz swoich modeli w pobliżu okien, dostosowując odległość do pory dnia oraz roku.

Trudniejsze zadanie będziemy mieli, kiedy chcemy zrobić idealne zdjęcie bez względu na porę dnia i miejsce (przykładowo w rogu pokoju, gdzie nie dociera światło). W końcu chcąc uwiecznić bawiące się dziecko czy zwierzę, nie będziemy za każdym razem ustawiać modela w pobliżu okna. W takiej sytuacji musimy wspierać się oświetleniem sztucznym albo np. lampą błyskową. Zwróćmy uwagę na górne oświetlenie, które może nie tylko przebarwiać wnętrze, ale też tworzyć ostre cienie. Kiedy zdjęcia są robione przy słabym oświetleniu, często pozostają niewyraźne, zamazane i mają nienaturalne kolory. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Słabe oświetlenie – jak prawidłowo ustawić aparat?

Kiedy korzystamy ze światła dziennego, powinniśmy ustawić niskie ISO: 100-200, a także krótki czas naświetlania, przykładowo 1/160 s, aby obiekty na zdjęciu wyszły nieporuszone. Jeśli naszym celem jest uzyskanie wrażenia ruchu, można pokusić się o wydłużenie ostatniego parametru. Wartość przysłony, która z kolei odpowiada m.in. za głębię ostrości, należy ustawić już wedle własnych oczekiwań. Warto pamiętać, że takie wartości jak f. 3.5 tworzą rozmyte tło, a f. 22 pozwala utrwalić wyraźnie wszystkie plany.

Kiedy we wnętrzu panuje już półmrok, trzeba zmienić niektóre parametry (ISO na 600-800, a nawet niekiedy więcej) i dodatkowo umieścić sprzęt na statywie. Pozwoli on zachować ostrość zdjęcia i uniknąć rozmycia. Trzeba też wydłużyć czas naświetlania, nawet do 1 s.

Wykonując zdjęcia w domu, ciągle będziemy się borykać z problemem słabego oświetlenia. Aby mu zaradzić, warto wspomagać się profesjonalną lub domową blendą, która odbija światło. Można nawet posłużyć się kawałkiem białej kartki, która w efekcie sprawi, że zdjęcie będzie lepiej doświetlone.

Balans bieli – doskonała kolorystyka

Jeśli korzystamy z amatorskiego aparatu, to nie mamy możliwości bezpośredniego ustawienia kolorystyki. Do wprowadzania zmian służy nam balans bieli, który należy edytować wraz ze zmianą warunków oświetlenia.

Najczęściej wykorzystywane ustawienia balansu bieli to:

  • światło dzienne (od 5000 K),
  • pochmurny dzień (od 6000 K),
  • światło żarowe (od 3000 K),
  • światło fluorescencyjne (od 4000 K),
  • w cieniu (od 7000 K),
  • lampa błyskowa (od 6000 K).

Podane w nawiasie wartości odnoszą się do temperatury barwowej, do której należy odnieść ustawienie balansu bieli.

Najczęściej wykorzystywane rodzaje świateł i ich temperatura to:

  • światło świeczki – 1800 K,
  • światło ciepłej żarówki – 2800 K,
  • światło żarowe – 3200 K,
  • barwa biała – 4000 K,
  • światło dzienne – 6500 K,
  • barwa nieba – 10000 K.

Zdjęcia w domu – ustawienie względem ścian

Jeśli chcemy, by nasze zdjęcia robione w domu dobrze wyglądały, musimy przyjrzeć się pionowym i poziomym liniom, które tworzą ściany. Bywa tak, że nie zwracamy na nie uwagi, a to błąd. Ludzkie oko, niestety, przekłamuje perspektywę. Kiedy patrzymy w górę na bardzo wysoki budynek, będziemy widzieć proste linie, ale optyka aparatu zadziała już inaczej – zamiast prostej linii uwiecznione zostaną krzywizny. Osoby, które zajmują się fotografowaniem zawodowo, korzystają z obiektywów z kontrolą perspektywy albo z obiektywu szerokokątnego, który na odpowiednich ustawieniach utrzyma większość pionów. Pytanie, co możemy zrobić, jeśli nie dysponujemy profesjonalnym sprzętem?

Nie mamy tu zbyt wielu możliwości. Kiedy fotografujemy na wprost, musimy sprawdzać wzrokowo, czy poziome linie są równe. Przykładowo możemy sprawdzić, czy linia kanapy z fotoobrazem, który nad nią wisi są względem siebie równoległe. Jeszcze ważniejsze od poziomych są linie pionowe. Kiedy robimy ujęcia w domu, starajmy się nie przechylać aparatu. Sprawdzajmy, czy linie ścian, mebli czy obrazów są równoległe do krawędzi kadru. Można fotografować w szerszym ujęciu tak, by w razie problemów na etapie obróbki wykadrować mniejszy fragment zdjęcia.

Fotografowanie w domu – wskazówki dodatkowe

Zdjęcia zawsze należy zapisywać w formacie RAW albo RAW + JPG. Dzięki temu będziemy mieć możliwość wykonania szybkiej korekty, jeśli ustawienia balansu, przesłony czy naświetlenia okażą się nieprawidłowe. Starajmy się też eksperymentować. Nie trzymajmy zawsze aparatu na poziomie twarzy. Dobre ujęcia to te, w których widać inwencję twórczą autora. Czasem wystarczą niewielkie zmiany, np. pozycji (wyjść na krzesło, kucnąć), czy inne rozmieszczenie elementów w kadrze. Warto się skupić przy tym na fotografii tematycznej, a pomysłów jest nieskończenie wiele. Popularne to oczywiście fotografia dziecięca, autoportrety, zdjęcia kulinarne.

Spróbuj swoich sił jako fotograf

Dla każdego z nas określenie „idealne zdjęcie w domu” może oznaczać coś innego. Dom czy mieszkanie to przestrzeń, w której motywem zdjęć może być wiele elementów. Zawsze jednak największym problemem jest brak odpowiedniego oświetlenia, przekłamanie kolorów i niekontrolowane rozmycia. Powyższe wskazówki pozwolą lepiej poradzić sobie z tymi problemami i sprawią, że zobaczycie różnicę już po wykonaniu pierwszej serii ujęć.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Mamo, tato pobaw się ze mną! 3 kreatywne zabawy z farbami w tle
Next post Poduszka elektryczna idealnym sposobem na rozluźnienie