Mamo, tato pobaw się ze mną! 3 kreatywne zabawy z farbami w tle
Czas czytania:2 min

Mamo, tato pobaw się ze mną! 3 kreatywne zabawy z farbami w tle

0 0

Ze względu na pandemię koronawirusa, wszyscy powinniśmy spędzać czas w domach. Dostosowanie się do tej nowej, niecodziennej rzeczywistości może stanowić wyzwanie zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Zamknięte szkoły i przedszkola nie oznaczają, że w domu nie można stymulować rozwoju dzieci. Brak dostępu do zajęć pozalekcyjnych powoduje, że to rodzice i opiekunowie przejmują role nauczycieli.   Pozostając w „czterech ścianach” nie musimy się nudzić! Najmłodszym warto przedstawić kreatywne zabawy, które pobudzać  będą ich kreatywność i poprawiać sprawność manualną. Założycielka Malowni, Edyta Anyszka przygotowała kilka pomysłów z farbami w tle, które z powodzeniem można wykorzystać w domowym zaciszu

– Prace plastyczne stanowią ważny element rozwoju dziecka i są nieodłącznym elementem codzienności w domu. Zabawy twórcze skupiają uwagę, rozwijają wyobraźnię i zdolności psychomotoryczne najmłodszych, przez co wzbogacają ich osobowość. Dzięki sztuce możliwe jest także wyładowanie emocji – podkreśla mówi Edyta Anyszka, założycielka Malownii.

Malowanie nie tylko kredkami

Do zabawy potrzebne są jedynie kawałek papieru, trochę waty oraz zestaw farb plakatowych. Dziecko macza watę w farbie i na kartonie odbija kolorowe plamy. Dozwolone są wszelkiego rodzaju mazaje i kleksy. Dzięki wykorzystaniu waty do odciskania najróżniejszych kształtów, pokazujemy, że malować można nie tylko pędzlem i kredkami. To pobudza wyobraźnię i rozwija motorykę. Nie martwmy się tym, że nasza pociecha się pobrudzi. Zamiast tego, zapytajmy czy taka forma rysunku mu się podoba. Nie narzucajmy też tematyki obrazu. Pozwólmy na swobodną ekspresję i wykorzystanie dowolnych barw.

Makaronowe wyklejanki

Do tworzenia wyklejanek najczęściej wykorzystywanymi materiałami są kolorowy papier i bibuły. Dla pobudzenia kreatywności, warto zaproponować dzieciom coś mniej konwencjonalnego. Do tej zabawy potrzebne będą farby, papier oraz makaron w dowolnym kształcie. Na papierze odrysowujemy kształt. Może to być drzewo, liść, grzyb, słońce lub ulubiony owoc najmłodszych domowników. Ważne jest, aby rysunek był dość duży. Wnętrze obrazka smarujemy klejem i wyklejamy makaronem. Gdy nasze dzieło trochę wyschnie, możemy przystąpić do kolorowania.  Innym pomysłem na wykorzystanie makaronu jest wykonanie z niego biżuterii. Do tego celu najlepszy będzie makaron typu penne. Za pomocą farb, każdy kawałek malujemy innym kolorem. Po wyschnięciu, nawlekamy na sznurek odpowiedniej długości. Tak wykonane ozdoby mogą być idealnym dodatkiem do naszych domowych stylizacji.

Malownia 2.jpg

Eksperymenty z wykorzystaniem farbi sznurka

Wiele dzieci za udaną zabawę uznaje taką, podczas której można się pobrudzić. Dając najmłodszym swobodę pracy twórczej, możemy spodziewać się, że przystąpią do niej z dużym zaangażowaniem. Pomysł na zabawę w malowanie sznurkiem jest bardzo prosty. Jednocześnie daje możliwość rozwoju manualnego i przełamania swoich barier.  Do zabawy potrzebować będziemy farb, kilku miseczek lub talerzy, włóczki i dwóch kartek papieru. Do naczyń przekładamy odrobinę farb, tak aby łatwo było zanurzyć w nich kawałek sznurka. Zadanie polega na tym, że na kartonach układamy sznurki wcześniej umoczone w farbie. Następnie przykładamy drugą kartkę, dociskamy i wyciągamy kawałki włóczki. Po rozłożeniu arkuszy możemy podziwiać efekt pracy. W celu pobudzenia wyobraźni, możemy dodatkowo poprosić dziecko o interpretację i zastanowienie się, co obrazek mu przypomina. Jeśli zdradzi nam swój pomysł, za pomocą kredek możemy dorysować brakujące elementy. Zabawa czas start!

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Wskocz na rower!
Next post Udane zdjęcia w domu – garść wskazówek dla początkujących