Co czujesz, gdy patrzysz na bujną zieleń, morskie fale, bezkresne pola czy góry na horyzoncie? Niezależnie od tego, czy mieszkasz w mieście, czy poza nim, przepełnia Cię radość, zachwyt, szacunek i poczucie wspólnoty z otaczającą Cię przyrodą – jesteś jednym z jej elementów. Zamiłowanie do wszystkiego, co ma związek ze środowiskiem naturalnym od dawna nie było tak silne, jak obecnie
Zwyczajną, jak się wydaje, potrzebę człowieka do utrzymywania związku ze światem przyrody uznano za ważne społecznie zjawisko, które zyskało nazwę biofilia. Przejawia się ono w wielu dziedzinach życia, także w projektowaniu i urządzaniu wnętrz. Wszystko zmierza do tego, byśmy na co dzień czuli jedność ze środowiskiem i dostrzegali korzyści, jakie z tej relacji wynikają dla naszego zdrowia, warunków pracy i relaksu.
7 wskazówek dla wnętrz urządzonych w zgodzie z biofilią
- Stosuj rozwiązania projektowe i aranżacyjne odwołujące się do zjawisk obserwowanych w przyrodzie oraz je imitujące.
Sprzyjają one naszemu zdrowiu w pracy i w domu, tworzą odpowiednie warunki do koncentracji oraz relaksu. W efekcie nie poddajemy się łatwo stresowi, jesteśmy bardziej kreatywni, rzadziej chorujemy i szybciej wracamy do zdrowia. - Na co dzień otocz się roślinnością.
Żywe rośliny są oczywistym i niezbędnym dodatkiem we wnętrzach biofilnych, jednak pomieszczenia wymagają także innych rozwiązań, np. tzw. zielonych ścian czy roślinnych instalacji. Bardzo ważne są też kolory, wzory, kształty naśladujące te naturalne. - Urządź wnętrza tak, by mieć możliwość jak najdłuższego obcowania ze światłem naturalnym.
Ułatwi nam to powrót do 24-godzinnego rytmu dobowego. Projektując oświetlenie, trzeba pamiętać o możliwościach instalowania źródeł światła o różnej barwie (innej do pracy i do odpoczynku), o rozwiązaniach pozwalających rozpraszać światło, rozjaśniać je i przyciemniać. Docenieniem roli naturalnego światła są obecnie panoramiczne okna, przeszklenia, otwarte przestrzenie. - Wykorzystaj uspokajające bodźce.
W pomieszczeniach (zwłaszcza biurowych) warto rozważyć rozwiązania, dzięki którym będzie nam towarzyszył uspokajający widok i szum wody. - Zadbaj o zmienną temperaturę i przepływ powietrza w pomieszczeniach.
Wykazano, że ułatwia to kreatywne myślenie, koncentrację, odgania senność. - Naturę warto nie tylko oglądać, ale i czuć.
Możliwość używania wielu zmysłów korzystnie wpływa na nasze funkcjonowanie. Dlatego warto od czasu do czasu powąchać rośliny, przewietrzyć pomieszczenie, zmienić jego temperaturę. - Dekoracje inspirowane przyrodą także przynoszą Ci korzyści.
Pozytywnie działają np. obrazy przedstawiające naturę, pejzaże, kwiaty. Wykazano, że obcując z takim wzornictwem człowiek szybciej wraca do zdrowia, odpoczywa i odpręża się podobnie jak na łonie natury.
Average Rating