Projektując dom, oprócz tego, że chcemy by był piękny i funkcjonalny, staramy się przede wszystkim skutecznie zabezpieczyć go na wypadek kradzieży i różnego rodzaju anomalii pogodowych. Jednak czasem nawet zbyt duża ilość światła słonecznego może zmniejszyć wartość przedmiotów, które przechowujemy w naszych garażach i innych pomieszczeniach gospodarczych. Jak zatem właściwie zabezpieczyć okna w tych miejscach?
Pomieszczenia gospodarcze z roku na rok zyskują na znaczeniu
Choć podczas budowy domu wykończenie pomieszczeń gospodarczych traktujemy często mniej priorytetowo, z biegiem czasu okazują się one najbardziej funkcjonalne. Garaże, spiżarnie, garderoby – to miejsca, gdzie najczęściej przechowujemy najcenniejsze dla nas przedmioty, dlatego tym bardziej powinniśmy zadbać o ich zabezpieczenie przez złodziejami i innymi czynnikami zewnętrznymi. Jak to zrobić?
Garaż to miejsce, w którym nie tylko trzymamy nasze samochody, rowery, kosiarki, narzędzia, sprzęt sportowy, rodzinne pamiątki i przedmioty, po które sięgamy sezonowo lub okazjonalnie. To także często nasz weekendowy warsztat pracy, dlatego już na etapie projektowania domu coraz częściej decydujemy się na montaż choćby niewielkiego okna. Spędzając długie godziny w garażu, chcemy nie tylko korzystać z naturalnego światła, ale także chcemy mieć na oku to, co dzieje się wokół domu.
Podczas gdy garaż jest często jednym z najważniejszych pomieszczeń dla „Panów Domu”, ich żony zwykle nie wyobrażają sobie życia bez uporządkowanej garderoby oraz pojemnej spiżarni. Coraz częściej stanowią one wręcz odrębne pokoje o naprawdę znaczących metrażach. Także tutaj zależy nam na dostępie do naturalnego światła słonecznego oraz utrzymaniu odpowiedniej wentylacji.
Okazja czyni złodzieja
Okna w domowych pomieszczeniach gospodarczych często nie stanowią przedmiotu naszej specjalnej uwagi. Jesteśmy przekonani, że skoro są one dodatkowo wzmocnione lub stosunkowo niewielkie, nic więcej nie trzeba z nimi robić. Tymczasem, wbrew pozorom, to właśnie one w pierwszej kolejności potrzebują dodatkowej ochrony. Wybierając osłony okienne dla pomieszczeń gospodarczych warto sięgnąć po estetyczne i funkcjonalne rolety zewnętrzne, które skutecznie chronią zarówno przed ingerencją osób trzecich, ale także stanowią skuteczną ochronę przed deszczem, promieniami słońca i przegrzaniem.
- Rolety zewnętrzne stosowane są nie tylko z myślą o zabezpieczeniu pomieszczeń gospodarczych przed włamaniem. Wykazują one doskonałe właściwości termoizolacyjne, skutecznie chroniąc zawartość naszych garaży, piwnic i spiżarni przed nagłą zmianą temperatur – podkreśla Agnieszka Gołębiewska, przedstawicielka marki ANWIS. – Pozwalają zarówno oszczędzać energię w okresie grzewczym, jak i naturalnie obniżać temperaturę wnętrza podczas upałów.
Pomieszczenia gospodarcze stanowią główny cel zainteresowania potencjalnych złodziei. To właśnie tam trzymamy najcenniejsze przedmioty, które łatwo jest wynieść i spieniężyć. Garaż, piwnica lub spiżarnia to także miejsca, z których złodziej może w łatwy sposób przedostać się do reszty domu.
- Zautomatyzowane rolety zewnętrzne sterowane są zarówno za pomocą nadajników naściennych, pilotów, a także aplikacji pozwalających na kontrolę z dowolnego miejsca na świecie – zaznacza Agnieszka Gołębiewska z ANWIS. – Mogą zostać zaprogramowane tak, by odsłaniać się i zasłaniać w ramach dokładnie opisanych scenariuszy np. o określonej godzinie lub w momencie pojawienia się nagłych zmian atmosferycznych. Zarówno osłony zewnętrzne, jak i żaluzje wewnętrzne mogą także współpracować z innymi systemami w domu, takimi jak oświetlenie, tworząc cały system wykonywanych po sobie czynności.
Funkcjonalnie i stylowo
Przy wyborze osłon okiennych w pomieszczeniach gospodarczych, warto wziąć pod uwagę specyfikę danego miejsca. Swobodny dostęp do naturalnego światła, właściwa wentylacja, utrzymanie pomieszczenia w odpowiedniej temperaturze, współpraca z pozostałymi urządzeniami w ramach „inteligentnego domu”, czy dodatkowo ochrona przed włamaniem – to tylko niektóre funkcjonalności, które pomogą nam dobrać idealne rozwiązanie.
Ponieważ wybór osłon okiennych jest ogromny, o ich rodzaju dobrze jest zdecydować już na etapie projektowania domu. Do dyspozycji mamy zarówno rolety zewnętrzne podtynkowe, elewacyjne i naokienne. Każde z nich mają swoje zalety i wymagają odrębnych warunków związanych z montażem i utrzymaniem w czystości. Wszystkie dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i są wykonane z różnego rodzaju materiałów, które będą idealnie współgrać zarówno z elewacją domu, jak i stylem panującym w środku.
Jeżeli montaż osłon zewnętrznych jest niemożliwy, nie mniej efektywne mogą okazać się solidne, termoizolacyjne rolety plisowane wewnętrzne o strukturze plastra miodu. Skutecznie chronią przed stratami ciepła i utrzymaniem komfortowej temperatury o każdej porze roku. Wybór spośród bogatego wachlarza tkanin sprawia, że żaluzje termoizolacyjne będą stanowić idealne, wizualne dopełnienie każdej aranżacji. Także ten rodzaj osłon możemy wyposażyć w dodatkowe czujniki pogodowe, które pozwolą, by automatycznie ustawiały się we właściwej pozycji w zależności od pogody.
Average Rating