25. tydzień ciąży to już końcówka drugiego trymestru. Warto wiedzieć, jakie badania powinnaś wykonać na tym etapie ciąży. Przedstawiamy niezbędną listę. Zapoznaj się z nią i już dziś ustal ważne terminy na wizytę u lekarza czy w przychodni.
W 25. tygodniu ciąży jednym z ważniejszych badań jest test obciążenia glukozą. To jedno z obowiązkowych badań przesiewowych, które pozwala wykryć cukrzycę ciążową. Badanie wykonujemy między 24. a 28. tygodniem ciąży. Test polega na pomiarze stężenia glukozy we krwi. Badanie odbywa się w przychodni, krew pobierana do badania musi pochodzić z żyły (nie, jak powszechnie się uważa z nakłucia palca). Pomiaru dokonujemy w 3 etapach – na czczo, potem po wypiciu przez ciężarną roztworu 75 g glukozy: najpierw po godzinie, ponownie po 2 godzinach od wypicia roztworu. Niewłaściwe wyniki na każdym z trzech etapów testu są powodem do dalszej diagnostyki w kierunku cukrzycy ciążowej. Niekiedy już na tym etapie, bez pogłębionej diagnostyki można zdiagnozować zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Jeśli okaże się, że cierpisz na cukrzycę ciągową powinnaś zastosować specjalną dietę i być pod kontrolą specjalisty.
25. tydzień ciąży a konieczność wykonania badań
Być może Twoje samopoczucie jest dużo lepsze niż na początku drugiego trymestru – nie sprawia to jednak, że możesz omijać wizyty kontrolne u swojego lekarza. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, u ginekologa powinnaś pojawić się raz w miesiącu. Podczas wizyty lekarz zbada twoje ciśnienie, sprawdzi przyrosty masy ciała i przeprowadzi rutynowe badanie ginekologiczne. W przypadku, gdy cierpisz na jakieś schorzenia (cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy lub inne) powinnaś być pod opieką lekarza specjalisty.
Lista badań do wykonania w okolicach 25. tygodnia ciąży:
- badania ogólne;
- pomiar ciśnienia tętniczego;
- morfologia krwi,
- badanie ogólne moczu;
- badanie cytologiczne;
- badanie czynności serca dziecka;
- badanie USG (zaleca się wykonać je nawet wcześniej, między 18. a 22. tygodniem ciąży – dzięki tej diagnostyce można skontrolować organy wewnętrzne maluszka: serce, mózg, płuca, nerki);
- badania prenatalne, zwłaszcza jeśli masz więcej niż 35 lat bądź urodziłaś wcześniej dziecko z wadą genetyczną.
W III trymestrze kontynuuj regularne wizyty u lekarza ginekologa. Częstotliwość badań laboratoryjnych nie będzie już tak duża, jak w poprzednich trymestrach ciąży. Pamiętaj, że każdy lekarz dobiera indywidualnie badania w zależności od przebiegu ciąży. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – rozmawiaj z nim o tym.
Average Rating