Co powinno znaleźć się w koszyczku
Czas czytania:1 min

Co powinno znaleźć się w koszyczku

0 0

Święta Wielkanocne od wieków kojarzą się z wiosną, barankiem, palmą i przede wszystkim… koszyczkiem wielkanocnym. Chociaż często ulegamy najnowszym trendom i zmieniamy ozdoby, sama zawartość jest silnie uwarunkowana tradycją. Zobacz, co symbolizuje chleb, kiełbasa czy ser żółty i co powinno znaleźć się w koszyczku

Potrawy i produkty, jakie wkładamy do koszyczka wielkanocnego nie mogą być przypadkowe. Każdy z nich ma konkretne znaczenie symboliczne i jest związany z innym aspektem naszego życia.

Co powinno znaleźć się w koszyczku

Najważniejszym elementem święconki jest jajko. To właśnie ono jest niezaprzeczalnym królem Wielkanocy. Symbolizuje nowe życie, odrodzenie. Chleb to symbol ciała Chrystusa i najważniejszy pokarm, jakiego nie powinno zabraknąć nam na co dzień. Wkładając go do koszyczka, według tradycji niektórych regionów, zapewniamy sobie jego obecność na stole przez cały rok. Baranek lukrowy, czekoladowy czy powstały z ciasta, ma przypominać o triumfie życia nad śmiercią. Natomiast kiełbasa i wszelakie wędliny symbolizują dostatek, zdrowie i płodność. Nie zapomnij o maśle, które wiąże się z dobrobytem, oraz o soli – na znak oczyszczenia i prawdomówności. Jeżeli chcesz zapewnić sobie siłę i dobrą kondycję fizyczną, dodaj do święconki chrzan.

Czy wiesz, że możesz dodać jeszcze

Zawartość koszyczka często różni się w zależności od tego, w jakim rejonie się znajdujemy oraz jakie tradycje zaczerpnęliśmy od naszych przodków.

Do święconki możemy dodać również żółty ser, który oznacza zgodę pomiędzy człowiekiem a naturą. Święconkę przygotujmy zgodnie z poszanowaniem dla tradycji, jednak nie bójmy się wzbogacić jej o kilka niestandardowych elementów. Jeżeli jakieś potrawy lub składniki mają dla nas wyjątkowo silne znaczenie, możemy je poświęcić wraz z innymi pokarmami.

Nie zapominajmy o słodkościach, bowiem ciasta, a zwłaszcza babka wielkanocna, ma symbolizować wszelakie umiejętności i doskonałość. Niektórzy dodają również wodę, która jest znakiem przygotowania do nowego życia. W koszyczku wielkanocnym znajdzie się również miejsce na owoce, czekoladowe jajeczka czy zajączki.

Nie zapominajmy jednak, że najważniejszy element Świąt to ich wspólne przeżywanie wraz z rodziną i przyjaciółmi. To dobry moment na to, aby spędzić z nimi więcej czasu niż na co dzień.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Żurek staropolski z białą kiełbasą
Next post Wielkanocne ciasto z bakaliami i polewą kajmakową