Jak obchodzą Walentynki w innych krajach?
Czas czytania:3 min

Jak obchodzą Walentynki w innych krajach?

0 0

Potrójne obchody, zbiorowe śluby, rekordowe pocałunki czy krawat za czerwoną bieliznę – jak obchodzą Walentynki w innych krajach?

Dzień św. Walentego Polacy odchodzą dość tradycyjnie – kartki, słodycze, serduszka, kwiaty czy wyjście do kina lub restauracji. Są jednak miejsca na świecie, w których ten dzień celebruje się w bardziej oryginalny sposób. Eksperci z Travelplanet.pl przybliżają kilka ciekawych zwyczajów i miejsc związanych ze świętem zakochanych.

Walentynki w innych krajach

Potrójne świętowanie

Walentynki aż 3 razy obchodzi się w Korei Południowej – 14 dnia każdego miesiąca – od lutego do kwietnia. 14 lutego jest dniem mężczyzn, którzy są w tym dniu najważniejsi. Wtedy to kobiety obdarowują ich słodyczami. 14 marca natomiast sytuacja się odwraca i to panowie przejmują inicjatywę w obdarowywaniu pań. Miesiąc później „świętują” osoby, którym nie udało się znaleźć swojej drugiej połówki. Jest to tzw. „Czarny Dzień”, kiedy to single mogą śmiało narzekać na swój los, jedząc przy tym makaron z sosem z czarnej fasoli. Danie to dedykowane jest w Korei Południowej dla kogoś, kto nie ma partnera.

Zbiorowe przysięgi

Oryginalnym zwyczajem związanym z dniem zakochanych mogą pochwalić się Filipiny, gdzie w Walentynki odbywa się ogólnokrajowe wesele, w trakcie którego ślub może wziąć nawet 4 000 par. Co ciekawe – tradycja ta cieszy się sławą nie tylko u Filipińczyków, ale także wśród przyjezdnych. Ceremonie weselne odbywają się wówczas w wielu miejscach, m.in. w centrach handlowych.

Pocałunki bez końca

Tajlandzkie walentynki zyskały sławę za sprawą odbywającego się tam co roku konkursu na najdłuższy pocałunek. Wynik zwycięzców trafia do księgi rekordów Guinnessa. Aktualny rekord należy do pary z Bangkoku, która całowała się przez 58 godzin, 35 minut i 58 sekund. Główną nagrodą w zawodach jest 100 000 bathów (ok. 10 tys. zł). Reguły gry są dosyć surowe: zakochani muszą całować się bez przerwy, stojąc i trzymając się w uścisku. Do ich dyspozycji jest tylko jeden metr kwadratowy powierzchni. Nawet wyjście do toalety przez pierwsze trzy godziny konkursu jest zabronione, a po tym czasie nadzorowane.

Czerwona bielizna

We Włoszech w Walentynki króluje kolor czerwony. Mający romantyczną naturę Włosi, 14 lutego kupują swoim wybrankom seksowną i czerwoną bieliznę. Natomiast panie wybierają dla partnerów zazwyczaj drogi asortyment garderoby np. elegancki krawat. W miejscu narodzin Świętego Walentego – w Umbrii, w niedzielę poprzedzającą Walentynki odbywa się Święto Zaręczyn, które przyciąga wiele par. Gromadzą się one przed bazyliką, gdzie spoczywają relikwie patrona zakochanych, aby ślubować sobie miłość.

Romeo i Julia

Do dziś w hrabstwie Norfolk w Wielkiej Brytanii w Walentynki tzw. Jack Valentine (tajemnicza postać) odwiedza najmłodszych, którym rozdaje prezenty. Z kolei ogólnokrajowym zwyczajem w Anglii są upominki w postaci serc wykonanych z kartonu z ilustracją Romea i Julii – najbardziej znanych kochanków świata. W przeszłości, niezamężne dziewczęta w Anglii wierzyły, że w Dzień Zakochanych powinny wstać wcześnie rano i czekać w oknie, a pierwszy mężczyzna, którego ujrzą zostanie ich mężem. Nawet William Szekspir opisał ten zwyczaj w Hamlecie, kiedy to Ofelia nazywa siebie „pokojówką stojącą w oknie”, marzącą o Walentym.

Okazałe bukiety

We Francji, Walentynki są świętem narodowym. Francuzi zamiast czekoladek preferują wysyłanie do swoich ukochanych kwiatów, które muszą być zapakowane w papier z renomowanej kwiaciarni. Zabronioną już dzisiaj, walentynkową tradycją francuską było przed laty tzw. „Loterie d’amour” (miłosna loteria). Kobiety, które doznały miłosnego zawodu, spotykały się przy ognisku i paliły zdjęcia mężczyzn, wypowiadając się o nich w niemiły sposób.

Poszukiwania męża

Brazylijczycy uwielbiają zabawę, a 14 lutego często pokrywał się z czasem karnawału i największej zabawy ulicznej. Postanowiono więc przenieść Walentynki na 12 czerwca. Wtedy Brazylijczycy hucznie świętują, obdarowują bliskie osoby czekoladkami i kwiatami, uczestniczą w festiwalach muzycznych i spektaklach odbywających się na terenie całego kraju. Następnego dnia – 13 czerwca, podczas obchodów ku czci Świętego Antoniego, samotne kobiety modlą się do tego świętego o pomoc w znalezieniu męża.

Walentynki świętuje się w wielu miejscach na świecie, na różne ciekawe sposoby. Jednak niezależnie od miejsca, danej kultury czy tradycji, przesłanie jest zawsze to samo – pokazać drugiej osobie, że naprawdę nam na niej zależy.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Makijaż na walentynki
Next post Walentynkowy mus czekoladowo-śliwkowy