Jak zaoszczędzić na rachunkach?
Czas czytania:3 min

Jak zaoszczędzić na rachunkach?

0 0

Najnowsze dane GUS wskazują, że na opłaty związane z utrzymaniem domu (czynsz, prąd, wywóz śmieci i gaz) przeciętna polska trzyosobowa rodzina wydaje średnio ponad 900 zł. W ciągu roku nasze miesięczne rachunki wzrastają średnio o 60 zł. Nie mamy większego wpływu na cenę np. jednostki energii, ale na sposób jej zużycia – owszem.  Jak więc zaoszczędzić na rachunkach?

W obecnej sytuacji wszyscy szukamy oszczędności i ograniczamy niepotrzebne wydatki. Jest jeszcze jeden sposób, aby w naszej kieszeni co miesiąc zostało więcej pieniędzy – odpowiednie gospodarowanie prądem, gazem i wodą. W ten sposób można sporo zaoszczędzić. Sprawdź, jak to zrobić!

Jak zaoszczędzić na prądzie?

Pierwszym sposobem, dzięki któremu zaoszczędzimy na rachunkach za prąd jest niepozostawianie urządzeń elektrycznych na tzw. „stand by”. W stanie uśpienia pobierają one niewielką ilość prądu, która w skali miesiąca może okazać się całkiem spora. Właśnie dlatego warto zainwestować w listwę, która jednym kliknięciem pozwoli wyłączyć jednocześnie wszystkie urządzania elektroniczne. Takie rozwiązanie dodatkowo uchroni je przed ewentualnymi przepięciami. Rachunki za prąd zmniejszą się również, gdy czajnik elektryczny będziemy napełniać wyłącznie taką ilością wody, która potrzebna jest nam do zagotowania. Najwięcej prądu zużywa lodówka, która pracuje non stop. Jak zaoszczędzić na jej pracy? Należy ustawić odpowiednią temperaturę. Wystarczy, że w lodówce będzie około 7 stopni Celsjusza, a w zamrażarce około -18 stopni. Warto także pamiętać o regularnym rozmrażaniu zamrażarki. Warstwa szronu powyżej 5 mm może zwiększyć zużycie energii o prawie 100 proc. Na prądzie możemy zaoszczędzić także podczas domowych porządków. Jak to zrobić? Podczas prania powinniśmy wybierać krótsze programy i prać w niższych temperaturach. Dzięki temu pralka będzie pobierać mniej energii. Warto także starać się wypełniać jej bęben zawsze do pełna, aby zmniejszyć częstotliwość prania. Powinniśmy również pamiętać o regularnym opróżnianiu worka z odkurzacza, co pozwoli uniknąć spadku sprawności sprzętu. Z kolei moc ssania odkurzacza powinniśmy dobierać do aktualnych potrzeb i warunków. Dla przykładu: na panelach moc ssania powinna być najniższa, a na dywanie najwyższa.  Dzięki temu możemy miesięcznie zaoszczędzić około 20/30 zł, właśnie dlatego warto o tym pamiętać przy każdym odkurzaniu.

Mniejsze rachunki za wodę i gaz

Zaoszczędzić możemy także na rachunkach za wodę i gaz. Wystarczy wprowadzić kilka prostych zasad. Chcąc zaoszczędzić na wodzie na co dzień powinniśmy wybierać prysznic zamiast kąpieli w wannie, a podczas mycia zębów czy golenia zakręcać wodę. Wbrew pozorom dzięki temu zaoszczędzimy co miesiąc sporą sumę pieniędzy. Warto także kupić tzw. perlatory na kran. Takie nakładki napowietrzają wodę dzięki czemu zużywamy jej mniej np. do opłukania rąk. W ten sposób możemy zaoszczędzić około 50 zł miesięcznie. A jak oszczędzić na rachunkach za gaz? Przede wszystkim powinniśmy dobierać odpowiedni palnik do wielkości garnka i gotować pod przykryciem. W ten sposób „uciekać” nam będzie mniej energii. Warto także wziąć pod uwagę gotowanie w naczyniach wielopoziomowych, np. na parze. Potrawy przyrządzone w ten sposób są zdrowsze, a dzięki możliwości przygotowywania ich kilku naraz wygenerujemy dodatkowe oszczędności.

Nie rezygnuj z opłacania rachunków

Nawet najmniejszy nieopłacony rachunek to dług, który z czasem rośnie. Właśnie dlatego mimo problemów finansowych nie powinniśmy rezygnować z regularnego opłacania naszych zobowiązań. W momencie, gdy nasza sytuacja finansowa nagle się pogorszy, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się ze swoimi wierzycielami (firmami, którym jesteśmy winni pieniądze) i poinformować ich o naszych przejściowych kłopotach. W ten sposób będziemy mogli wnioskować o rozłożenie rachunku na mniejsze raty. Należy jednak pamiętać, że takiego zgłoszenia powinniśmy dokonać przed datą płatności rachunku, a zobowiązanie rozłożyć na raty jedynie po porozumieniu się z dostawcami mediów. Konsekwencji nieopłacenia rachunków może być wiele. Dostawcy mediów mogą wpisać nas na listę dłużników BIG, co może spowodować problemy z otrzymaniem kredytu lub zakup sprzętu na raty. W celu spłacenia zadłużenia może skontaktować się z nami także firma windykacyjna. – W przypadku, gdy otrzymamy wezwanie do zapłaty od firmy windykacyjnej, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z jej doradcą. Podczas rozmowy telefonicznej możemy omówić nasza sytuację i znaleźć dogodne rozwiązanie. Jeśli nie chcemy rozmawiać z przedstawicielem firmy windykacyjnej, możemy zapoznać się z propozycją rozłożenia zobowiązania na raty w internecie na portalu do obsługi długów online. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji związanych z naliczaniem odsetek, które powodują, że dług rośnie. Za pomocą portalu można także spłacać raty bezpiecznie bez wychodzenia z domu za pomocą systemu płatności online – Damian Bednarski z Ultimo.

Chcąc oszczędzić na comiesięcznych rachunkach warto zmienić kilka naszych przyzwyczajeń. Dzięki temu w naszym domowym budżecie zostanie dodatkowa suma pieniędzy, która zwłaszcza w tym ciężkim czasie może być bardzo przydatna. Nie możemy także zapomnieć o regularnym opłacaniu rachunków, aby zaoszczędzone pieniądze nie musiały pokrywać długów.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Czekolada do cukierni – postaw na wysoką jakość produktów
Next post Zarządzanie czasem na home office – jak robić to dobrze?