Jak zorganizować ślub za granicą? 5 kroków do realizacji marzeń
Czas czytania:3 min

Jak zorganizować ślub za granicą? 5 kroków do realizacji marzeń

0 0

Każdy ma wizję swojego wymarzonego ślubu i wesela. Pomysłów może być wiele: jedni pragną kameralnej ceremonii w ulubionym miejscu na świecie, inni zaś chcą wyznać sobie miłość na plaży przy blasku księżyca. Zwolennicy organizacji wesela na własnych zasadach często decydują się na ślub za granicą. Piękne widoki, gwarancja ładnej pogody, połączenie ślubu z miesiącem miodowym… Zalet jest wiele. Jak jednak zorganizować takie wydarzenie? Przedstawiamy 5 kroków.

Ślub za granicą to doskonały wybór dla osób, które preferują kameralne ceremonie w gronie najbliższych, a niekoniecznie huczne, klasyczne wesela. Na to rozwiązanie decydują się przeważnie młodzi, którzy chcą odejść od tradycji, pary, które pierwszy ślub mają już za sobą, oraz osoby będące w wieloletnich związkach, które „jak już mają wziąć ślub, to tylko pod palmą”.

1. Określ, czego pragniesz

Chociaż może się to wydawać oczywiste, na początku warto zadać sobie pytanie, czego tak naprawdę oczekujesz od swojego ślubu. Czy ma to być ceremonia cywilna, kościelna czy może błogosławieństwo mnichów buddyjskich? Często w innych krajach świata mamy większe możliwości wyboru formy uroczystości niż w Polsce i nawet te najbardziej wymyślne, są możliwe do realizacji. Następnie wybierz miejsce, gdzie Twój idealny ślub powinien się wydarzyć – marzy Ci się plaża, klif, a może taras widokowy?

Warto się też zastanowić, w jakim stylu ma być uroczystość. Inaczej będzie wyglądało wydarzenie w klimacie boho, glamour, a inaczej w folkowym. To ważna decyzja, ponieważ pod motyw przewodni wybiera się nie tylko dekoracje, ale również stroje Państwa Młodych.

Pomyśl też, kogo chcesz zaprosić – czy będzie to ceremonia tylko we dwoje, kameralne przyjęcie dla bliskich, a może huczna impreza z gronem znajomych. Możesz zadbać także o relację online dla przyjaciół, którzy nie mogli osobiście wziąć udziału w tym ważnym dla Ciebie wydarzeniu.

Określenie wszystkich oczekiwań będzie pomocne w organizacji Twojego ślubu marzeń.

2. Zaplanuj swój budżet

Marzenia to pierwszy krok, należy jednak skonfrontować je z finansami. Zastanów się więc, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na organizację ślubu.

Zagraniczne śluby w Europie to koszt do 15 tysięcy złotych za Parę. Jeśli interesuje nas egzotyka, ceny zaczynają się od 20 tysięcy. To wciąż mniej niż koszt wielu wesel organizowanych w kraju. Zawsze można rozważyć wykorzystanie swoich oszczędności, a także płatność w ratach – mówi Victoria Iwanowska, CEO SlubZaGranica.pl. Dodaje: Istnieje też zupełnie nowe rozwiązanie, które jest stosowane coraz częściej – lista prezentowa w formie online dla znajomych i rodziny. Goście zamiast tradycyjnych prezentów mogą zafundować Młodej Parze wymarzone atrakcje czy dekoracje podczas ślubu np. koncert skrzypka lub sypanie płatków kwiatów.

3. Wybierz termin

Datę wybiera się ze względu na wymarzone miejsce albo pod dostępny termin. Mogą to być np. wakacje, kiedy członkowie rodziny mają wolne. Co ważne, jeśli marzy Ci się konkretny kierunek, sprawdź, kiedy w danej lokalizacji będzie odpowiednia pogoda. Na przykład w Tajlandii najlepiej będzie pobrać się pomiędzy listopadem a marcem.

Ważna jest też dostępność. W bardziej popularnych miejscach czas oczekiwania na organizację ślubu to nawet 2-3 lata, a w tych bardziej niszowych – nieraz udaje się zarezerwować termin na miesiąc przed.

4. Zadbaj o formalności

To bardzo istotny krok. Pamiętaj, że różne urzędy nawet w tym samym kraju mogą mieć inne formularze i wymagania terminowe. Dlatego zamiast zostawiać sprawy urzędowe na ostatnią chwilę, warto wcześniej się dowiedzieć, jakie dokumenty są wymagane i gdzie należy je złożyć. Wiele par chcąc spać spokojnie, powierza organizację ślubu agencji, właśnie po to, by to konsultantka ślubna w ich imieniu zadbała o kwestie formalne oraz o zgodność przepisów, oszczędziła im nerwów i przejęła odpowiedzialność za formalności.

5. Przygotuj się do ślubu!

Jak sprawić by ten czas był wyjątkowy? Po pierwsze – przed wielkim dniem postaraj się odpocząć, weź relaksującą kąpiel, wybierz się na spacer i najważniejsze – wyśpij się!

– Dla wielu par ślub wiąże się nie tylko z pięknymi przeżyciami, ale również ze stresem. Czy wszystko się uda? Czy pogoda i goście dopiszą? Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i nastawieniu można uniknąć takiego myślenia. Dlatego zawsze radzę moim Klientom, aby kilka miesięcy przed ceremonią zaczęli planowanie i ustalanie harmonogramu, czy osobiście czy z naszą pomocą, a potem konsekwentnie go realizowali. W ten sposób łatwiej uniknąć wpadek i skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na celebrowaniu tego ważnego dnia – podkreśla Victoria Iwanowska. Dodaje: Rozumiem emocje, jakie towarzyszą nowożeńcom, ponieważ 16 lat temu celebrowaliśmy nasz ślub na Malediwach. Teraz wybór miejsc jest dużo większy. By odkrywać kolejne, wyjątkowe lokalizacje, zdecydowałam się ruszyć w trasę po świecie, by móc jeszcze skuteczniej spełniać marzenia Młodych Par.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Jak to się stało – recenzja
Next post <strong>Sypialnia dla alergika</strong>