Planujesz podróż solo? Nie zapomnij o towarzystwie… technologii
Czas czytania:3 min

Planujesz podróż solo? Nie zapomnij o towarzystwie… technologii

0 0

Podróżowanie w wydaniu solo jest zauważalnie rosnącym trendem. [1] Na wzrost popularności tej formy odpoczynku ma wpływ m.in. to, że obecnie niezawodnym kompanem podróży jest… technologia. Pozwala ona nie tylko odpowiednio się do takiej wyprawy przygotować, ale także znacząco poprawia poziom bezpieczeństwa i stanowi duże ułatwienie już w trakcie jej realizacji.

Okres wakacyjny za nami, a w związku z tym wielu z nas zapasy dni urlopowych już się skończyły. Są jednak osoby, które niezależnie od planów rodziny czy znajomych, decydują się na podróż solo. Taki sposób na urlop jest dla nich synonimem niezależności – w zakresie wydatków, wyboru noclegu czy form odpoczynku. Dla innych pozostaje on w sferze marzeń, głównie ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem czy poczuciem samotności w obcych kręgach kulturowych. Prezentujemy 5 wskazówek, które mogą znacząco przybliżyć realizację planu samodzielnej wyprawy. 

1. Poznaj “lokalsów” w sieci

Warto jeszcze przed wyjazdem spróbować odnaleźć w mediach społecznościowych lokalne grupy o tematyce zgodnej z naszymi zainteresowaniami. Jeśli np. planujemy podczas wakacji udoskonalać techniki jogowe czy spróbować nauki kitesurfingu, warto zidentyfikować polecane na miejscu szkoły. Dzięki temu jeszcze przed wyjazdem możemy nawiązać znajomości, a nawet umówić pierwsze wspólne spotkanie. W mediach społecznościowych funkcjonuje również wiele grup zrzeszających osoby, które mają już doświadczenie w samodzielnym podróżowaniu i mogą być źródłem wielu cennych informacji. 

2. Przemyślany plan popłaca

Przed dokonaniem rezerwacji i zrobieniem wstępnego planu podróży w wydaniu solo warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pierwszą z nich jest godzina lotu. 

W przypadku organizacji podróży w pojedynkę starajmy się wybierać takie połączenia lotnicze, które gwarantują dotarcie do miejsca docelowego w ciągu dnia. Dzięki temu mamy do wyboru np. więcej opcji bezpiecznego transferu, a podróżny czuje się bardziej komfortowo niż wtedy, gdyby lądował w środku nocy w zupełnie nieznanym miejscu. Dodatkowo w trakcie poszukiwań noclegu warto również za pomocą aplikacji Mapy Google “zwiedzić” okolicę obiektu w widoku ulicy, by mieć pewność, że nie jest zlokalizowany na zupełnym uboczu i że np. posiada dogodne dojście do stacji metra – mówi Grzegorz Mikielewicz, założyciel i CEO Getaway, platformy pełniącej funkcję intuicyjnego, inteligentnego i kompletnego kreatora podróży “szytej na miarę”.

3. Bądź w bieżącym kontakcie

Zanim wyruszymy na lotnisko czy dworzec kolejowy warto powiadomić przyjaciół czy członków rodziny o swoich planach na najbliższe godziny. 

Udając się w podróż solo polecam skorzystać z możliwości udostępnienia swojej lokalizacji zaufanemu kontaktowi na swoim iPhonie lub przez aplikację Gmail na Androidzie i w Mapach Google. Oczywiście tę opcję zawsze można wyłączyć po powrocie do domu. Ze względów bezpieczeństwa dobrze, aby zawsze ktoś był w stanie wskazać naszą lokalizację – dodaje Grzegorz Mikielewicz. 

4. Przezorny zawsze… podwójnie zabezpieczony

Podróżując w pojedynkę dobrze jest zwrócić uwagę na to, by nie zapomnieć kilku kluczowych akcesoriów podróżnych, takich jak zamek do walizki czy przenośna blokada do drzwi do pokoju hotelowego. 

Będąc w trakcie podróży, zwłaszcza w zatłoczonych miejscach, jak np. w metrze, nie zawsze jesteśmy w stanie w 100% kontrolować naszych osobistych rzeczy. Nawet jeśli jesteśmy wyjątkowo czujni, to możemy paść ofiarą kradzieży danych bez fizycznej utraty rzeczy. Aby do tego nie dopuścić, rekomenduję zapatrzenie się w portfel blokujący technologię RFID, czyli taką, która wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych. Najlepiej trzymać go w specjalnym pasku, który można nosić pod ubraniem, co pozwala przechowywać pieniądze poza zasięgiem wzroku – dodaje Grzegorz Mikielewicz z Getaway.

5. Podróżuj solo, ale nie samotnie

Nawet jeśli w podróż solo wybieramy się głównie po to, aby lepiej poznać samego siebie, to nic nie stoi na przeszkodzie, by nawiązać nowe znajomości podczas zorganizowanej wycieczki. Niezależnie, czy będzie to grupowy trekking po górach, czy klasyczne zwiedzanie podczas city-breaka, może być to doskonała okazja do tego, by poznać nowych kompanów podróży. Dzięki temu możemy nawiązać międzynarodowe przyjaźnie, a także zyskać nowe źródło inspiracji do spojrzenia od innej strony na miejsce, w którym akurat jesteśmy.  

Podróż nastawiona na własne towarzystwo niewątpliwie może umożliwić nam skupienie się na chłonięciu uroków miejsc, w których jesteśmy. Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i otwartości na udogodnienia, jakie oferuje nam technologia, taka wyprawa z pewnością pozostawi po sobie wyłącznie miłe wspomnienia. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Kierunek — po przygody! Korzyści z zabawy pociągami i torami
Next post Domowa spiżarnia zapachów i smaków. Zioła, które warto ususzyć jesienią, aby czerpać z ich bogactwa również zimą