Prezenty gwiazdkowe – zwyczaje zakupowe Polaków
Czas czytania:3 min

Prezenty gwiazdkowe – zwyczaje zakupowe Polaków

0 0

Jakiego rodzaju upominki sprawiają nam największą radość? Ile osób zamierzamy w tym roku obdarować? Jakie kwoty planujemy przeznaczyć na prezenty gwiazdkowe?  Badanie dotyczące prezentów świątecznych zostało przeprowadzone także w 7 innych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Holandii i Belgii

Prezenty gwiazdowe – przyjemne z pożytecznym

Święta Bożego Narodzenia tuż-tuż, dlatego wielu Polaków wyrusza na poszukiwania prezentów dla najbliższych. Jak co roku, wiele osób stoi przed dylematem, czym obdarować rodziców, dziadków, małżonka czy najmłodszych członków rodziny. Książki, perfumy, szaliki, krawaty, słodycze i bardzo popularne skarpetki – to wszystko już było i to nie raz. Okazuje się, że spośród ośmiu przebadanych narodów to Polacy są najbardziej pragmatyczni. Największą radość sprawiają nam praktyczne prezenty, które będą przydatne w codziennym życiu. Takiego zdania jest aż 47% ankietowanych. Co interesujące, coraz częściej (22%) Polacy wybierają podarunki, które skupiają się na emocjach i przeżyciach, takich jak wspólne wyjścia z bliskimi czy niecodzienne aktywności, które leżą w kręgu zainteresowań obdarowanego lub po prostu są nowym, ciekawym doświadczeniem.
Groupon zapytał Polaków, jaki prezent chcieliby otrzymać w te Święta. Największa liczba respondentów (42%) marzy o weekendowym wypoczynku w hotelu lub relaksującym dniu spędzonym w spa (38%). 36% z nich chciałoby otrzymać prezent, który pozwoliłby im na wspólne spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Jak wynika z badania najczęściej pamiętamy te prezenty, które najbardziej pragnęliśmy otrzymać, a najrzadziej kosztowne prezenty! Przede wszystkim jednak zostają nam w pamięci prezenty, które dotyczyły wspólnego spędzania czasu i dzięki którym powstały wspomnienia.

Prezenty gwiazdkowe – wszystko, co najlepsze dla naszych najbliższych

Jeśli chodzi o wybór i kupowanie prezentów, przede wszystkim zastanawiamy się, co kupić, a następnie zakładamy sobie jakiś budżet, który możemy przeznaczyć na świąteczne podarunki. Jak wynika z badania Groupon, w tym roku Polacy planują wydać średnio 604 zł, obdarowując około 8 osób. W ubiegłym roku na prezenty świąteczne zamierzaliśmy przeznaczyć średnio 486 zł. Już drugi rok z rzędu najbardziej hojni okazali się Brytyjczycy, którzy w te Święta przeznaczą blisko 713 EUR (2994 zł), kupując prezenty dla 14 osób.

Prezenty gwiazdowe  last minute

Co roku scenariusz się powtarza. Obiecujemy sobie, że nie zostawimy kupowania prezentów na ostatnią chwilę, aby móc na spokojnie podejść do tematu i wybrać przemyślany prezent, który sprawi radość obdarowanemu i będzie po prostu strzałem w dziesiątkę. Zarzekamy się, że nie będziemy tymi spóźnialskimi, którzy na dzień przed Wigilią tłoczą się w kilometrowych kolejkach do kas, lub przedzierają się pomiędzy zakorkowanymi alejkami sklepowymi. Nie zawsze się to udaje. Czasami po prostu nie mamy czasu, aby wcześniej się tym zająć, lub w ostatniej chwili przypominamy sobie o ostatnim niezakupionym prezencie. Większość Polaków (73%) nie ma w zwyczaju kupowania tzw. „prezentu rezerwowego”, który można wykorzystać w awaryjnych sytuacjach.

Weźmy na przykład następujący scenariusz: w Wigilię o godzinie 16:00 orientujemy się, że nie mamy prezentu dla cioci, która nieoczekiwanie przyjechała z zagranicy. Nie możemy nic kupić online ani offline. Jedyne, co nam przychodzi do głowy, to wizyta na stacji benzynowej w celu zakupu butelki koniaku czy innego dobrego alkoholu. Dobrą alternatywą może być wizyta na www.groupon.pl, gdzie w 30 sekund dokonamy fantastycznego zakupu, który dostarczy wiele emocji i przyjemności. Na platformie można znaleźć najróżniejsze oferty – od smacznej kolacji w modnej restauracji, przez wizytę w spa, bilety do teatru, aż po karnet na zumbę. Drukujemy kupon i spokojnie udajemy się na wigilijną kolację.

 

Święta to czas dla rodziny

Polacy uwielbiają spędzać czas w gronie najbliższych. Aż 84% z nas wskazuje ten element Świąt jako najważniejszy. 60% ankietowanych nie wyobraża sobie też Świąt bez pięknie przybranej choinki, a 52% – bez celebrowania wszystkich ulubionych zwyczajów bożonarodzeniowych. Świąteczne dekoracje w domu, nadające mu wyjątkowego charakteru są dla nas tylko odrobinę ważniejsze (52%) niż śnieg i prawdziwie zimowa aura w czasie Świąt Bożego Narodzenia (50%).

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Jak przygotować kuchnię na święta?
Next post Szybki i prosty świąteczny piernik, który zawsze się udaje!